Dobré noviny
Prelomový objav českých a amerických vedcov: Vďaka protilátkam sa kliešťov nebudeme báť
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Prelomový objav českých a amerických vedcov: Vďaka protilátkam sa kliešťov nebudeme báť

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/František Iván

Ide o významný objav v liečbe kliešťovej encefalitídy.

ČESKÉ BUDĚJOVICE 4. mája – Vrátiť sa po prechádzke v prírode s kliešťom nie je nič výnimočné. Vo väčšine prípadov sa to skončí jeho vytiahnutím. Stovky prípadov ročne však nemajú to šťastie a do kontaktu prídu s infikovaným jedincom. Americkí vedci spoločne s českými kolegami však zaznamenali prelomový objav. Našli účinné protilátky, ktoré možno práve týmto ľuďom podať, píše Aktuálně.cz.

Biologické centrum v Českých Budějoviciach sa problematikou kliešťovej encefalitídy dlhodobo zaoberalo aj v minulosti a to je dôvod, prečo výber partnera pre amerických vedcov padol práve na nich. Objav by v praxi mal vyzerať tak, že keď si doma nájdete kliešťa, vytiahnete ho a pošlete do laboratória. Ak by sa potvrdilo, že bol infikovaný, lekári by vám následne podali protilátky, aby v tele nedošlo k vzniku kliešťovej encefalitídy.

Výborné výsledky

Na rozdiel od boreliózy, ktorej príčinou je tiež kliešť, na encefalitídu neexistuje účinná liečba antibiotikami. Jedinou ochranou je očkovanie. Protilátky už prešli testom na myšiach a s výbornými výsledkami.

„Ukázalo sa, že štyri monoklonálne protilátky fungovali fantasticky. Na jednej strane dokázali kompletne zabrániť rozvoju choroby, keď boli podané pred infekciou, ale zároveň mali vysokú účinnosť, aj keď boli podané po infekcii. Mali liečebný účinok,“ vysvetlil profesor Daniel Růžek pre Aktuálně.cz.

Objav ešte čaká dlhá cesta. Preto stále najúčinnejšou prevenciou pred nebezpečným ochorením zostáva očkovanie. Vedci aj upozorňujú na fakt, že ich objav v žiadnom prípade nemá nahradiť vakcínu.

Už ste čítali?