Aká je najlepšia práčka?
Práčka je kamarátkou každej domácnosti, pretože sa stará o špinavé prádlo a uľahčuje nám tak každodenné fungovanie.

Dnešné plnoaumatické práčky je veľmi jednoduché ovládať, vďaka čomu nám ušetria množstvo času. Zároveň pracujú nesmierne kvalitne a prádlo nám vďaka tomu môže vydržať dlhšie čisté a nositeľné. V tomto článku sa dnes pozrieme na typy práčok, z ktorých si môžete vyberať, aby ste siahli po tom najlepšom kúsku pre vás.
Práčky s horným plnením
Práčky s horným plnením sú zväčša omnoho úspornejšie na priestor, teda sú vhodné do malých kúpeľní. Ich šírka je zväčša až o 20 cm menšia ako šírka bežných práčok s predným plnením. Nevýhodou môže byť, že ich nemôžete umiestniť pod žiadnu skrinku, ani do žiadneho priestoru s obmedzenou výškou. Vzhľadom na menšiu šírku sú omnoho vyššie a rovnako potrebujete priestor aj na otváranie „veka“ práčky.
Práčky s predným plnením
Práčky s predným plnením sú teda širšie, ich šírka sa pohybuje okolo 60 cm. Samozrejme existuje na trhu aj niekoľko užších práčok s predným plnením, no v tomto prípade odporúčame si dať pozor na kapacitu práčky, aby ste sa neoklamali. Často sa tieto typy práčok používajú aj ako vstavané spotrebiče, no vždy je pri týchto práčkach dôležité mať dostatok priestoru na manipuláciu s prádlom. Smer otvárania je pri súčasných práčkach voliteľný.
Kapacita a otáčky
Kapacita práčok, ktoré dnes bežne nájdeme na trhu sa pohybuje v rozmedzí od štyroch do 12 kg. Najdôležitejšie v tomto prípade je voliť kapacitu podľa množstva prádla, teda aj počtu ľudí, ktorí obývajú jednu domácnosť. Ideálne je však prať tak, aby bubón mal aspoň 15 cm rezervu- vtedy práčka funguje najlepšie. S otáčkami je to pomerne jednoduché- vo všeobecnosti platí, že čím má práčka vyššie otáčky, tým suchšie prádlo z nej vyberiete.
Ekologické pranie?
Ak chcete prať ekologicky, je dôležité, aby ste plnili práčku podľa spomínaných kritérií. Pokiaľ nebudete plne využívať kapacitu práčky, bude to pre vás znamenať zvýšenú spotrebu. Najúspornejšie práčky sú hodnotené A+++ a okrem úspory energie sa zaoberajú aj úsporou vody. Rovnako je však pri ekologickom praní dôležité používať netoxické a nechemické pracie prostriedky, ktoré sa vám nebudú cez prádlo dostávať na kožu a rovnako ich nebudete vypúšťať do odpadových vôd, tento režim je vhodný i pro praní povlečení.