Rakúsky kancelár oznámil, že zamestnanci supermarketov budú očkovaní prednostne
TASR
TASR

Rakúsky kancelár oznámil, že zamestnanci supermarketov budú očkovaní prednostne

S očkovaním v podnikoch by sa podľa slov Kurza malo začať „už v máji“.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz — Foto: TASR/AP

Viedeň 1. mája (TASR) - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v sobotu vo Viedni oznámil, že pracovníci supermarketov by sa mali v rámci očkovania proti koronavírusu SARS-CoV-2 v podnikoch dostať na rad ako prví. S očkovaním v podnikoch by sa podľa slov Kurza malo začať „už v máji“. Informovala o tom agentúra APA.

Kurz pred novinármi zamestnancov supermarketov označil za „hrdinov a hrdinky koronavírusovej krízy". Uviedol, že očkovanie „plynule postupuje". „Každý, kto sa chce dať zaočkovať, bude môcť byť zaočkovaný do konca druhého štvrťroka,“ prisľúbil.

40-tisíc termínov

Spravodajský magazín profil v sobotu informoval, že metropola Viedeň bude od budúceho týždňa popri veku pri prideľovaní termínov očkovania zohľadňovať i riziko vyplývajúce zo zamestnania. Nateraz sa má otvoriť 40 000 nových očkovacích termínov pre dve skupiny rizikových povolaní.

Prvú skupinu budú tvoriť osoby, ktoré sa môžu dostať do kontaktu s infikovanými, ako napríklad technici podieľajúci sa na výstavbe očkovacích stredísk či pracovníci v práčovniach, kde sa čistí nemocničná bielizeň. Do druhej skupiny sa budú radiť osoby, ktoré musia z pracovných dôvodov cestovať do zahraničia, čím sa zväčšuje riziko, že sa nakazia koronavírusom.

Koľko už zaočkovali?

V ďalšom kroku dostanú očkovacie látky zamestnanci obchodov a závodov, potvrdil predstaviteľ viedenského zastupiteľstva pre sociálne záležitosti, zdravie a šport Peter Hacker. Podľa súčasného plánu by malo aspoň prvú dávku vakcíny dostať do konca júna 60 percent Viedenčanov. Aktuálne už bolo prvou dávkou vo Viedni zaočkovaných 450 000 ľudí, pričom 160 000 z nich je už kompletne imunizovaných, píše stanica ORF.

Očkovacia stratégia Viedne sa tak líši od spolkovej krajine Dolné Rakúsko, kde prednedávnom otvorili očkovanie pre všetky vekové skupiny, či od Salzburska, kde očkujú ľudí v poradí od najstarších po najmladších.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…