Zálohujete si dáta správnym spôsobom?
Dôležité pracovné dáta či osobné fotografie a videá majú pre nás nevyčísliteľnú hodnotu. Predchádzajme ich mechanickému poškodeniu a odcudzeniu záškodníckym vírusom. Poradíme, ako si jednoducho vytvoriť ich bezpečnú zálohu.

Hodnotu našich dát si často uvedomíme, až keď o ne prídeme. Mnohí z nás pracujú neúnavne na svojom počítači alebo notebooku bez toho, aby vnímali hrozbu kybernetického útoku či zlyhania techniky. V čase, keď fyzické osoby aj verejnú správu ohrozujú stále častejšie ransomvéry a vydieračske vírusy, by sme si mali spraviť poriadok v našom vlastnom zálohovacom systéme. Je pritom jedno, či ide o prácu, dôležité údaje alebo rodinné fotografie a videá. Dáta majú cenu zlata, bez ohľadu na to, či sa za nimi skrýva finančná alebo osobná hodnota.
Experti na ochranu dát upozorňujú, že ransomvér je schopný zašifrovať všetky pripojené disky. Preto po dokončení zálohovacieho procesu potrebujeme zálohovacie zariadenie jednoducho odpojiť. Inak sa môže nepriateľský vírus dostať aj k dátam uloženým na rezervnom nosiči.
Online záloha na cloude
Dáta je možné zálohovať v offline aj v online režime. Dnes si už môžete vybrať z veľkého množstva poskytovateľov úložiska na cloude. Mnohé môžete využívať v základnej verzii bezplatne. Medzi najznámejšie patria Google Disk, iCloud, Dropbox, Media Fire či Sync.com. Pri stabilnom pripojení na internet sú praktickým riešením. K svojim dátam sa vďaka cloudu dokážete dostať, nech ste kdekoľvek. Nevýhodou je, že k prístupu potrebujete internet. Čím väčšie dáta, o to rýchlejšiu a silnejšiu sieť potrebujete mať. Online úložiská majú tiež obmedzenú kapacitu, preto sú ideálne skôr k zálohovaniu menšieho množstva dát. Navyše, podľa IT expertov hrozí práve pri online úložiskách vyššie riziko napadnutia dát.
Ešte pred tým, ako sa pustíte do zálohovacieho procesu, je kľúčové dať si do poriadku svoj počítač. Ochrana pred nebezpečným šifrovacím softvérom je komplexná vec. Záškodník je inteligentný, preto je okrem pravidelného zálohovania potrebné myslieť na inštaláciu spoľahlivého antivírusového programu.
Ideálny externý disk
Ideálnym riešením je ukladať si dôležité dáta na viaceré miesta v offline aj v online priestore. Dôležité je rozhodnúť sa, aká kombinácia offline a online úložísk bude pre vás najlepšia. Experti na počítačovú bezpečnosť odporúčajú umiestniť jeden z archívov na externý disk alebo na hard disk. V OKAY nájdete širokú ponuku externých diskov. Poradíme, podľa čoho sa orientovať tak, aby splnili všetky vaše potreby.
Rýchlosť prenosu
Najdôležitejším kritériom výberu bude pravdepodobne veľkosť úložiska dát. Ak potrebujete prenášať a archivovať väčšie súbory vrátane fotografií, videí či iných médií, pravdepodobne budete potrebovať externý disk s veľkosťou 1 TB. Existujú aj disky s väčšou kapacitou úložiska, tie sú ideálne na dlhodobé zálohovanie a uchovávanie súborov.
Pevnosť konštrukcie
Ak svoj externý disk potrebujete so sebou častejšie prenášať, zvoľte si model so zvýšenou odolnosťou voči pádom či vplyvom externého prostredia. Mnohé majú hliníkovú konštrukciu, vďaka ktorej je externý disk ľahký a zároveň odolný voči poškodeniu. Pri kúpe nového externého disku myslite aj na ochranný obal. Znížite tak riziko jeho poškodenia, čím opäť ochránite svoje archivované údaje.
Pri kúpe disku si všímajte, či je externý disk prispôsobený na prácu s Mac aj Windows rozhraním. Mnohé externé disky môžete bez problémov a bez nutnosti preformátovania používať pri oboch systémoch.