Zálohujete si dáta správnym spôsobom?
Inzercia
Inzercia

Zálohujete si dáta správnym spôsobom?

Dôležité pracovné dáta či osobné fotografie a videá majú pre nás nevyčísliteľnú hodnotu. Predchádzajme ich mechanickému poškodeniu a odcudzeniu záškodníckym vírusom. Poradíme, ako si jednoducho vytvoriť ich bezpečnú zálohu.

Zálohovať dáta by sme si mali podľa expertov na minimálne 2 - 3 rôzne miesta v online aj v offline priestore. — Foto: Pexels / I. Samkov

Hodnotu našich dát si často uvedomíme, až keď o ne prídeme. Mnohí z nás pracujú neúnavne na svojom počítači alebo notebooku bez toho, aby vnímali hrozbu kybernetického útoku či zlyhania techniky. V čase, keď fyzické osoby aj verejnú správu ohrozujú stále častejšie ransomvéry a vydieračske vírusy, by sme si mali spraviť poriadok v našom vlastnom zálohovacom systéme. Je pritom jedno, či ide o prácu, dôležité údaje alebo rodinné fotografie a videá. Dáta majú cenu zlata, bez ohľadu na to, či sa za nimi skrýva finančná alebo osobná hodnota.

Experti na ochranu dát upozorňujú, že ransomvér je schopný zašifrovať všetky pripojené disky. Preto po dokončení zálohovacieho procesu potrebujeme zálohovacie zariadenie jednoducho odpojiť. Inak sa môže nepriateľský vírus dostať aj k dátam uloženým na rezervnom nosiči.

K ochrane súborov prispeje nielen správna záloha, ale aj kvalitné antivírusové súbory.
K ochrane súborov prispeje nielen správna záloha, ale aj kvalitné antivírusové súbory. Foto: Pexels

Online záloha na cloude

Dáta je možné zálohovať v offline aj v online režime. Dnes si už môžete vybrať z veľkého množstva poskytovateľov úložiska na cloude. Mnohé môžete využívať v základnej verzii bezplatne. Medzi najznámejšie patria Google Disk, iCloud, Dropbox, Media Fire či Sync.com. Pri stabilnom pripojení na internet sú praktickým riešením. K svojim dátam sa vďaka cloudu dokážete dostať, nech ste kdekoľvek. Nevýhodou je, že k prístupu potrebujete internet. Čím väčšie dáta, o to  rýchlejšiu a silnejšiu sieť potrebujete mať. Online úložiská majú tiež obmedzenú kapacitu, preto sú ideálne skôr k zálohovaniu menšieho množstva dát. Navyše, podľa IT expertov hrozí práve pri online úložiskách vyššie riziko napadnutia dát.

4 pravidlá zálohovania dát

  1. Súbory si zálohujte viacerými spôsobmi. Ideálna je kombinácia externého disku a online úložiska na cloude.
  2. Počítač chráňte kvalitným antivírusovým programom, znížite tak riziko odcudzenia dát.
  3. Citlivé údaje chráňte vždy šifrovaním alebo heslom.
  4. Externý disk chráňte vždy obalom, riziko jeho poškodenia tak znížite na minimum.

Ešte pred tým, ako sa pustíte do zálohovacieho procesu, je kľúčové dať si do poriadku svoj počítač. Ochrana pred nebezpečným šifrovacím softvérom je komplexná vec. Záškodník je inteligentný, preto je okrem pravidelného zálohovania potrebné myslieť na inštaláciu spoľahlivého antivírusového programu.

Ideálny externý disk 

Ideálnym riešením je ukladať si dôležité dáta na viaceré miesta v offline aj v online priestore. Dôležité je rozhodnúť sa, aká kombinácia offline a online úložísk bude pre vás najlepšia. Experti na počítačovú bezpečnosť odporúčajú umiestniť jeden z archívov na externý disk alebo na hard disk. V OKAY nájdete širokú ponuku externých diskov. Poradíme, podľa čoho sa orientovať tak, aby splnili všetky vaše potreby.

Rýchlosť prenosu

Najdôležitejším kritériom výberu bude pravdepodobne veľkosť úložiska dát. Ak potrebujete prenášať a archivovať väčšie súbory vrátane fotografií, videí či iných médií, pravdepodobne budete potrebovať externý disk s veľkosťou 1 TB. Existujú aj disky s väčšou kapacitou úložiska, tie sú ideálne na dlhodobé zálohovanie a uchovávanie súborov.

Pri kúpe externého disku je dôležitý kvalitná materiál. Odolnosť a ochranu proti pádom a poškodeniu zaručí aj kúpa ochranného obalu.
Pri kúpe externého disku je dôležitý kvalitný materiál. Odolnosť a ochranu proti pádom a poškodeniu zaručí aj kúpa ochranného obalu. Foto: Pexels / Serpstat

Pevnosť konštrukcie

Ak svoj externý disk potrebujete so sebou častejšie prenášať, zvoľte si model so zvýšenou odolnosťou voči pádom či vplyvom externého prostredia. Mnohé majú hliníkovú konštrukciu, vďaka ktorej je externý disk ľahký a zároveň odolný voči poškodeniu. Pri kúpe nového externého disku myslite aj na ochranný obal. Znížite tak riziko jeho poškodenia, čím opäť ochránite svoje archivované údaje.

Pri kúpe disku si všímajte, či je externý disk prispôsobený na prácu s Mac aj Windows rozhraním. Mnohé externé disky môžete bez problémov a bez nutnosti preformátovania používať pri oboch systémoch.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…