Od pondelka sa okresy delia na dve farby: Pozrite sa, čo bude platiť v tom vašom
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Od pondelka sa okresy delia na dve farby: Pozrite sa, čo bude platiť v tom vašom

Slovensko od 3. mája prechádza podľa COVID automatu do druhého stupňa varovania, červenej fázy.

Rozdelenie okresov od pondelka — Foto: health.gov.sk

Bratislava 29. apríla (TASR) - Slovensko od 3. mája prechádza podľa COVID automatu do druhého stupňa varovania, červenej fázy. Pravidlá pre okresy sa budú určovať na základe regionálnej situácie a podľa farby okresu. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

V červenej farbe má byť 69 okresov a v bordovej 10. Zákaz vychádzania bude po novom v okresoch s lepšou epidemiologickou situáciou - v červenej farbe - platiť len od 21.00 do 01.00 h nasledujúceho dňa. V bordových okresoch platí zákaz vychádzania od 5. hodiny ráno do 1. hodiny po polnoci nasledujúceho dňa, pričom po 21. hodine sa pravidlá sprísňujú.

Buďte mimoriadne opatrní

Terasy či fitnescentrá sú otvorené v zmysle rovnakých pravidiel, ako sa prijali minulý týždeň. Pre návštevy platia aktuálne pravidlá, povolili sa, navyše, návštevy vo väzniciach. Cesta do zahraničia za rekreáciou je naďalej zakázaná, inak však pohyb nie je v lepších okresoch obmedzený - v červených okresoch.

„Ľudia by ale mali byť mimoriadne opatrní, stretávať sa ideálne vonku, vetrať, preventívne sa v zmysle pravidiel testovať, prihlásiť sa na očkovanie a nechať sa zaočkovať, čo je preventívnou ochranou voči COVID-19,” uviedla podľa Aktuality.sk Eliášová. 

Ministerstvo zároveň prosí, aby ľudia dodržiavali stanovené opatrenia- 1 osoba na 15 metrov štvorcových a všetky protiepidemické opatrenia ako nosenie respirátora v interiéry, dôkladná hygiena rúk či predpísané rozostupy. „Ako budeme zodpovední dnes, toľko životov zachránime," uvádza rezort.

Ako je to s testami?

Do práce budú naďalej potrebné negatívne testy. V okresoch v treťom stupni varovania bude potrebný negatívny test, nie starší ako sedem dní. V druhom stupni varovania bude stačiť negatívny test, nie starší ako 14 dní, a v okresoch s najnižším stupňom ohrozenia bude potrebný negatívny test, nie starší ako 21 dní. Preukázať sa možno negatívnym RT-PCR alebo antigénovým testom.

Rozdelenie Slovenska podľa covid automatu.
Rozdelenie Slovenska podľa covid automatu. V tejto mapke možno vidieť rozdelenie okresov na tri farby - bordové (3. stupeň), červené (2. stupeň) a ružové (1. stupeň). Foto: health.gov.sk

Test nepotrebujú zaočkovaní. Od očkovania mRNA vakcínou (Moderna alebo Pfizer/BioNTech) proti ochoreniu COVID-19 musí uplynúť od druhej dávky 14 dní. V prípade vektorovej vakcíny (AstraZeneca) musia uplynúť štyri týždne po prvej dávke.

„Výnimka platí aj v prípade, ak osoba prekonala ochorenie COVID-19 za posledných 180 dní, alebo osoba, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19,“ uvádza sa v uznesení. Pravidlá pre očkovaných platia vo všetkých okresoch rovnako bez ohľadu na stupeň varovania.

Sme na októbrovej úrovni

Aktuálny denný počet prípadov je podľa rezortu na úrovni približne z polovice októbra. Poklesol počet pozitívnych antigénových testov aj PCR testov. Výrazne sa zmenšili rozdiely medzi regiónmi, priblížilo MZ.

Do konca mája očakáva ministerstvo 1.047.150 dávok vakcín od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Od spoločnosti Moderna to má byť 159.200, AstraZeneca má dodať 200.000 dodávok a od firmy Johnson & Johnson by malo prísť 46.500.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…