Dobré noviny
Redaktori Dobrých novín a travel bloggeri: Tieto tipy na výlety po Slovensku vám vyrazia dych
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Redaktori Dobrých novín a travel bloggeri: Tieto tipy na výlety po Slovensku vám vyrazia dych

Dobrodružstvo, neprebádané prírodné úkazy, nádherné túry, neznáme jaskyne, čarovné mestá a malebné dedinky. Slovensko ponúka množstvo prekrásnych cieľových staníc na výlety.
Dobrodružstvo, neprebádané prírodné úkazy, nádherné túry, neznáme jaskyne, čarovné mestá a malebné dedinky. Slovensko ponúka množstvo prekrásnych cieľových staníc na výlety. — Foto: Archív cestujzamenej.sk, shemakesmetravel.com

Kam sa po uvoľnení opatrení chystáte na výlet? Spolu so slovenskými travel bloggermi sme vytipovali miesta po celom Slovensku, ktoré vám zaručia čarovný a netradičný zážitok.

BRATISLAVA 8. mája - „Vyrážame ráno o deviatej. Pripravte sa tak, ako by sme išli na bežnú prechádzku. Občerstvenie a prekvapenie je súčasťou výletu. Cieľ cesty sa dozviete ráno, keď budete sedieť v aute.“ Čo by ste povedali na takéto pozvanie? Keď sme v Dobrých novinách dostali ponuku vyskúšať nový elektromobil Škoda ENYAQ, nápad, ako dať výletom po Slovensku novú pridanú hodnotu, bol na svete.

Skúste Výlet do neznáma

Doma sme si vymysleli koncept s názvom Výlety do neznáma. Cieľom je spojiť prekvapenie s výletom. Ak sa rozhodnete zobrať svoju rodinu či priateľov na cesty, vymyslite pútavý itinerár, no udržte ho v tajnosti. Členom výpravy môžete rukou napísať osobný list s bodmi programu, ktorý si otvoria, až keď budú sedieť v aute. Druhou alternatívou je spoločne spísať na lístočky všetky miesta, kam by ste chceli ísť, a vyžrebovať jeden náhodne.

Šťastné obyvateľky Malkia Parku. Lev (levica Suria vpravo) je jediná mačkovitá šelma, ktorá žije rodinným spôsobom života. Leviu svorku tvorí dominantný samec, niekoľko samíc a mláďatá. Keď mládé samce dospievajú, opúšťajú svoju rodinu, zgrupujú sa do skupín a snažia sa nájsť si vlastnú svorku, samice a teritórium.
Šťastné obyvateľky Malkia Parku. Lev (levica Suria vpravo) je jediná mačkovitá šelma, ktorá žije rodinným spôsobom života. Leviu svorku tvorí dominantný samec, niekoľko samíc a mláďatá. Foto: Malkia Park

Levy a leopardy v orechovej Potôni

Náš prvý, pokoronový, „výlet do neznáma" vyšiel na záchrannú stanicu šeliem Malkia Park v Orechovej Potôni. Pomenovali ho podľa prvej zachránenej levice Malkie. V jazyku swahilli znamená jej meno „kráľovná“. Zakladatelia sa tu o svojich zverencov starajú skutočne kráľovsky. Park vznikol pôvodne ako útočisko pre týrané či nechcené šelmy. Mnohé poznali tvrdú drinu v cirkuse alebo život u majetnej súkromnej osoby, kde sa s nimi nikto príliš „nemaznal“. Dnes tu v obydliach pripomínajúce široké africké pláne nažívajú vedľa seba levy, tigre, leopardy, jaguáre, rysy, pumy, gepardy, zebry, ťavy, medvede, papagáje, surikaty, gibony, či lemury. 

Auto do „vzdušného“ priestoru šoférovi premieta virtuálne informácie a všetky dôležité údaje o jazde, nemusíte tak skláňať hlavu, aby ste sa uistili o najvyššj povolenej rýchlosti alebo skontrolovali rýchlosť, ktorou práve idete.
Škoda ENYAQ, ktorou sme sa vybrali na cesty. Auto vám do „vzdušného“ priestoru premieta virtuálne informácie a všetky dôležité údaje o jazde. Nemusíte tak skláňať hlavu, aby ste sa uistili o najvyššej povolenej rýchlosti alebo skontrolovali rýchlosť, ktorou práve idete. Foto: ŠKODA AUTO

TIP NA VÝLET 1: Neznáme doliny v Rajeckých Tepliciach

Dobrým novinám odporúčajú travel blogerri Daniel a Majka z cestujzamenej.sk

Ideálnym štartovacím bodom sú Rajecké Teplice. Aby ste toho stihli viac, môžete si prenajať bicykel a vydať sa na jazdu po nádherných dolinách. Mnohé z nich poznajú len miestni z okolia. Jednou z najkrajších je Medzihorská dolina za obcou Poluvsie. Druhou, o ktorej nevie takmer nik, je Porubská dolina za obcou Kamenná Poruba. Môžete sa vybrať aj do Turskej doliny, Rajeckolesnianskej doliny, Višňovskej doliny a mnohých iných v okolí. 

Ticho a dostatok priestoru

Náš prvý výlet ozvláštnila jazda elektromobilom Škoda ENYAQ, prvé elektrické SUV tejto značky, ktoré malo svetovú premiéru len minulý rok. Tušili sme, že pôjde tichšie a priestor bude väčší, než na aký sme v bežných vozidlách s palivovým motorom zvyknutí. Realita naše očakávania ešte predčila. Auto je také tiché, že aj po naštartovaní striehnete aspoň na jemný zvukový signál motora. Zbytočne. Štartujete a šoférujete v zvukovej stope, ktorú si vaše bubienky zvyknuté na klasické motory neraz nevšimnú.

Bezpečné auto vytvorené s ohľadom na deti

Keďže jazda s dieťaťom býva bohatá na rôzne adrenalínové momenty, všímali sme si, čo iné nám ponúkne Škoda ENYAQ, keď príde reč na bezpečnosť. Príjemne nás prekvapilo adaptívne vedenie v jazdnom pruhu, ktoré vás drží v správnom pruhu, aj keď sa na sekundu otočíte dozadu k dieťaťu. Tiež adaptívny tempomat. Ak skontrolujete deti v spätnom zrkadle a šofér pred vami zrazu pribrzdí, tempomat za vás (bez vás) spomalí. Oceňujeme aj funkciu sledovania mŕtveho uhla, ochranu chodcov s automatickým dobrzďovaním a posádky pred nehodou (privretím všetkých skiel a dotiahnutím pásov). 

Vďaka citlivo premysleným dizajnérskym detailom sa v aute cítia ako v pohodlnej obývačke nielen dospelí, ale aj najmenší. Naša najmladšia členka výpravy ocenila, že vďaka držiaku na tablet mohla cestovať s Včielkou Majou a mala dostatočne veľký priestor na nohy.
Vďaka citlivo premysleným dizajnérskym detailom sa v aute cítia ako v pohodlnej obývačke aj najmenší. Naša najmladšia členka výpravy ocenila, že vďaka držiaku na tablet, ktorý je súčasťou výbavy na želanie, mohla cestovať s Včielkou Majou a mala dostatočne veľký priestor na nohy. Foto: Zuzana Böhmová

Pozitívnou spätnou väzbou nás prekvapila aj naša najmladšia členka výpravy.  Počas prechádzky medzi levmi, medveďmi, opičkami a tigrami niekoľkokrát pýtala, kedy už budeme zase v aute. Ocenila praktický držiak na tablet, na ktorom mohla sledovať svoje obľúbené rozprávky. V mene všetkých cestujúcich s malým dieťaťom ďakujeme vnímavým dizajnérom, ktorým napadlo k doplnkovej výbave navrhnúť na zadnú sedačku na želanie držiak na tablet. Fascinoval ju aj výhľad cez panoramatické strešné okno na neustále sa meniacu oblohu.

Naša testovacia posádka ocenila na Škode Enyaq najmä dômyselne premyslené detaily. Okrem bezpečnostných funkcií aj držiak na tablet a praktickú infotainment so všetkými praktickými infomácia na obrazovke pred sebou.
Naša testovacia posádka ocenila na Škode Enyaq najmä dômyselne premyslené detaily. Okrem bezpečnostných funkcií aj praktický infotainment so všetkými dôležitými info na obrazovke pred sebou. Foto: Júlia Mekyňová, Zuzana Böhmová

Šetrná spotreba

Dojazd elektromobilov sa štandardne pohybuje okolo 250 km, Škoda ENYAQ zvládne prejsť 537 km podľa WLTP na jedno dobitie. Jedným z najlacnejší riešení je nechať si elektromobil nabíjať počas noci doma v garáži, kedy je sadzba za odber elektriny nižšia než počas dňa. Auto si môžete nabíjať aj na bezplatných rýchlo nabíjačkách, ktoré pre svojich zákazníkov zriaďujú (nielen) mnohé shopping centrá. Z času na čas sa asi nevyhnete aj platenej nabíjacej stanici (na Slovensku sme mali na konci roka 2020 približne 670 verejne prístupných nabíjacích bodov, pozn.). V prípade Škody ENYAQ iV sa náklady na elektrinu na 100 kilometrov pohybujú okolo dvoch eur. Za rok jazdenia tak dokáže priemerná rodina ušetriť pokojne aj čiastku, ktorú namiesto benzínu investuje do dovolenky alebo spoločných rodinných výletov. Bez ohľadu na to, na akých staniciach si budete auto dobíjať, šetrí vám minimálne 50% nákladov v porovnaní s klasickým spaľpvacím motorom.

Elektromobil je ideálnou voľbou pre tých, ktorým záleží na stave životného prostredia, chcú ušetriť a využívať pohodlie domáceho nabíjania. Jazdí bez emisií, vďaka čomu prispieva k celkovému znižovaniu CO2.  Majiteľ elektromobilu si môže, navyše, užívať nemalé výhody. Elektrické vozidlá môžu často využívať bezplatné parkovanie v zelených zónach miest a jazdiť v autobusových pruhoch. Nie je  výnimkou, že majitelia nemusia hradiť poplatky spojené s registráciou vozidla. Ak áno, často len zníženú sadzbu.

Slováci a elektromobily 

V roku 2020 si elektrické auto kúpilo 918 Slovákov. Oproti 165 elektrovozidlám z roku 2019 ide o stúpajúci trend. Otvorenosti pre nový, ekologický spôsob dopravy pomohli aj dostupnejšie ceny a väčší výber modelov. „Na trh sa postupne dostávajú elektromobily s dojazdom niekoľkých stoviek kilometrov, takže dokážu nahradiť aj klasické spaľovacie automobily,“ hovorí Lenka Kalafut Lendacká. Pri Škode ENYAQ je to až 537 km na jedno nabitie. „Stáva sa tak autom určeným nielen do mesta, ale tiež na dlhé cesty, napríklad z Bratislavy do Košíc s krátkymi pauzami na nabíjanie, čo nijak neovplyvní komfort cestovania.“

Túra na vrch Kloptaň z Mníška nad Hnilcom a späť vás prekvapí tichom a pokojom bez turistov.
Túra na vrch Kloptaň z Mníška nad Hnilcom vás prekvapí tichom a pokojom bez turistov. Foto: https://upx.cz/ug2

TIP NA VÝLET 2: Nádherné túry po Slovensku bez turistov

Dobrým novinám odporúčajú Hikemates

Hikemates ponúka tipy na krásne túry bez turistov po celom Slovensku a podporuje renováciu horských útulní. „Útulne slúžia turistom ako úkryt pred zlým počasím alebo nocou. Spravujú ich dobrovoľníci a sú zadarmo. Na Slovensku ich máme odhadom viac ako dvesto. Vznikajú ako nové stavby (napríklad útulňa Gálová) alebo ako rekonštrukcie salašov a senníkov,“ hovorí pre Dobré noviny Maťo z Hikemates. Dobrým novinám odporúča túru s prekrásnymi výhľadmi bez turistov na vrch Kloptaň z Mníška nad Hnilcom. 

Ako doma v obývačke 

Prekvapil nás veľkorysý priestor na predných, aj zadných sedadlách. Konštruktéri presťahovali elektromotor a batérie do podlahy, vďaka čomu vytvorili veľkorysý priestor, v ktorom hravo, vzdušne navrhli priestranný interiér na podvozok. Pri obsadenosti auta troma dospelými a jedným dieťaťom sme sa viezli ako v pohodlnej obývačke na štyroch kolesách. Žiadne poskrúcané nohy, žiaden náznak stiesneného priestoru.

Aj počas turistickej sezóny nájdete v Terchovej nádherné miesta, kde sa dokážete stratiť pred davmi ostatných turistov.
Aj počas turistickej sezóny sa v Terchovej dokážete stratiť pred davmi turistov. Foto: Archív cestujzamenej.sk

TIP NA VÝLET 3: Terchová bez turistov

Dobrým novinám odporúčajú travel blogerri Daniel a Majka z cestujzamenej.sk

Terchovej vyrazte opačným smerom ako ostatní. Skúste prechádzku po terchovských osadách. Vyberte sa po náučnom chodníku Jánošíkovým chotárom. Začnite v centre a za 6 hodín ich obehnete niekoľko. Najkrajšie zastávky nájdete v Osade u Marunov, kde je malebná zvonička a z nej nádherný výhľad na kopce Malej Fatry. V Osade Jánošíkovcov sa narodil Juraj Jánošík. V letnej sezóne môžete nazrieť aj do Jánošíkovho domu s pamätnou izbou. 

Dizajnéri odstránili aj stredový tunel, čím získalo sedenie vzadu extra „vzduch“. Dieťa má dostatok priestoru na nohy. Cestujúci vedľa šoféra vďaka tomu necíti kontinuálne kopance vysielané zo zadnej detskej sedačky. Ocenili sme aj priestranný kufor, vyjadrené v číselných údajoch presne 585 litrov batožinovévo priestoru.

Keď sme si na záver výletu vymieňali pocity z jazdy Enyaqom, zhodli sme sa na tom, že sme sa v interiéri vozidla veľmi dobre cítili. Elektromobil je ekologický nielen vďaka nulovým emisiám CO2. Dizajnéri sa udržateľnosť a pocit domova snažili navodiť aj výberom materiálov v interiéri auta. Množstvo plastu, na ktorý sme zvyknutí z paluboviek mnohých vozidiel, nahradili kožou opracovanou extraktom z listov olivovníka a čalúnením z prírodnej vlny a polyesteru vyrobeného z recyklovaných PET fliaš. Vnútri auta cítiť bezpečie, mäkkosť a pohodu. Každý z nás mal povedať, ktoré slovo najvernejšie vystihuje interiér. Je to slovo „útulne“.

Ďalšie tipy na výlety z redakcie a od travel bloggerov 

Hojdačka v Zázrivej a rozhľadna v Starej Bystrici.
Hojdačka v Zázrivej a rozhľadna v Starej Bystrici. Foto: Archív cestujzamenej.sk

TIP NA VÝLET 4: Hojdačky a rozhľadne v Žilinskom kraji  

Dobrým novinám odporúčajú travel blogerri Daniel a Majka z cestujzamenej.sk

Mnohé z nich nie sú ani na mape. O to krajšie bude, keď sa vám ich podarí nájsť. Najviac rozhľadní nájdete na Kysuciach. Hojdačky rastú ako huby po daždi najmä v Turci. Na Orave nájdete hojdačky, rozhľadne aj vyhliadky. Ak chcete ísť na istotu, vyrazte smer Zuberec a Zázrivá. Za jeden deň viete navštíviť momentálne najpopulárnejšiu hojdačku v prírode s výhľadom na Malú FatruZázrivej, dve hojdačky v Zuberci  a len pár kilometrov od Zuberca v obci Veľké Borové nájdete Zvonicu a rozhľadňu Veľké Borové. A keď už tam budete,  nenechajte si ujsť návštevu Kvačianskej dolinyVyhliadkou Malý Roháč.  

Travel bloggerka Veronika Rosputinská (vľavo) je propagátorkou slow travel a slow loving. Na jej blogu nájdete zaujímavé tipy na výlety po Slovensku s deťmi, aj s rodinou.
Travel bloggerka Veronika Rosputinská (vpravo) je propagátorkou slow travel a slow loving. Na jej blogu nájdete zaujímavé tipy na výlety po Slovensku s deťmi, aj s rodinou. Foto: Shemakesmetravel.com

TIP NA VÝLET 5: Rebrík do neba

Dobrým novinám odporúča travel bloggerka Veronika zo shemakesmetravel.com

Minulý rok sme výletovali najmä po Slovensku. Milo ma prekvapilo, koľko zaujímavých atrakcií u nás pribudlo. Jednu sme objavili asi 20 kilometrov od Banskej Bystrice uprostred lúk za obcou Dúbravica. Rebrík do neba, dielo vizuálneho umelca Mateja Rosmányho, z hlavnej cesty nevidieť, preto pri ňom nečakajte davy turistov. Má okolo päť metrov, no svojou konštrukciou je ozaj lákavý, najmä pre lovcov unikátnych fotografií

TIP NA VÝLET 6: Glamping v Banskej Štiavnici

Ak milujete netradičné zážitky a ešte ste nepočuli o „glampingu“, tipujeme, že budete nadšení. Tak, ako naša kolegyňa z redakcie, Sandra, ktorú absolútne očaril. Názov je skratkou z anglického glamorous camping, luxusného kempovania. Rozmohol sa už takmer všade vo svete a niektoré „glam“ stany by v pohode zahanbili aj luxusné hotely. Luxus však na vás hlasno nekričí. Dizajn je jemný, navrhnutý s maximálnou citlivosťou k prírode. Prvý forrest glamping na Slovensku vybudovali pri jazere Počúvadlo v Banskej Štiavnici. 

Foto: ForRest Glamping Banská Štiavnica

TIP NA VÝLET 7: Straťte sa v tichu Muránskej planiny

Okolie Muránskej Planiny si zamiloval náš šéfredaktor Maťo a ďalší z našich kolegov. Nájdete tu nedotknutú prírodu, prekrásne výstupy s nádhernými výhľadmi, stratené salaše, verejne prístupné aj neprístupné jaskyne (je ich tu viac než 250!), schátrané technické pamiatky. Na Muránskej planine sa ako na dlani odkrýva takmer celý svet. Okrem jaskýň aj krasové jamy, tiesňavy, skalné veže a brány. Za návštevu stojí Syslia lúka, ktorú obýva obýva obrovská syslia rodina. Syslíky sa tu presťahovali z Košíckého letiska a na Muránskej planine našli nové, pokojnejšie územie. 

Foto: Národný par Muránska Planina

Chcete ešte viac tipov na zaujímavé výlety?

Portál Travel to Slovakia spolufinancovaný Európskou úniou ponúka prekvapivo veľa tipov na popolárne, aj málo známe miesta po Slovensku. V rámci sekcie Skryté zákutia Slovenska zmapoval nádherné miesta ukryté pred zrakom masových turistov. 

Článok bol v spolupráci pripravený so ŠKODA AUTO. 

Už ste čítali?