Handlovčania si na bezobalové nakupovanie ešte len zvykajú
TASR
TASR

Handlovčania si na bezobalové nakupovanie ešte len zvykajú

Ľudia, ktorí nemajú skúsenosti s nakupovaním v bezobalových obchodoch, by s ním mali začať postupne a najskôr robiť menšie nákupy.

Na snímke interiér bezobalového obchodu Nebal.to v Handlovej. — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Handlová 29. apríla (TASR) - Ľudia, ktorí nemajú skúsenosti s nakupovaním v bezobalových obchodoch, by s ním mali začať postupne a najskôr robiť menšie nákupy. Radí to Jaroslava Longauerová, majiteľka tohto typu obchodu v Handlovej. Tamojší obyvatelia sú podľa nej konzervatívni a na tento druh nákupov si zatiaľ len zvykajú.

Bezobalový obchod Nebal.to funguje v Handlovej len od konca decembra minulého roka, Longauerová ho otvorila spolu so svojím priateľom po tom, ako začali bývať sami a zistili, koľko veľa odpadu vyprodukujú. O túto tému sa preto začali zaujímať a nakupovať chodili do podobného obchodu v Prievidzi, čo znamenalo i cestovanie.

Podobných obchodov nie je veľa

Podobných obchodov na Slovensku ešte nie je veľmi veľa, a preto bude potrebné ľudí v tomto smere ešte vzdelávať. „Pri tom množstve supermarketov, ktoré máme, a tým, že sa populácia na svete neustále zväčšuje, to bude určite nutné,“ podčiarkla Longauerová.

Čo sa týka nakupovania, Handlovčania sú podľa nej dosť konzervatívni, na nákupy bez obalov si preto zvykajú postupne. „Našťastie k nám chodia ľudia, ktorí už bezobalové obchody poznajú a naučili sa sem chodiť aj tí, ktorí to predtým nepoznali. Našli si tu svoju potravinu, ktorá ich zaujala, a chodia si ju sem pravidelne dopĺňať,“ priblížila.

Niečo sa naučia aj deti

S nákupmi môžu záujemcovia začať postupne, priviesť môžu i svoje deti, čím ich takto i niečomu novému naučia. „Prvým krokom je prísť a pozrieť sa, čo ponúkame. Možno začať čapovanou drogériou. Nemusia prísť na veľký nákup hneď po prvý raz, stačí prísť, popozerať sa, že tu je soľ, kuskus, ryža, strukoviny, sušené ovocie, ktoré bežne kupujú, porozmýšľajú nad tým a nabudúce si prinesú vlastný obal, do ktorého im to naberieme,“ spomenula Longauerová.

Miesto v bezobalových obchodoch majú popri potravinách i ekologické čistiace prostriedky či drogéria. Tieto ekologické produkty začína podľa majiteľky využívať čoraz viac ľudí, keďže tak nezaťažujú životné prostredie. „Ľudia si neuvedomujú, že bez obalu môžu nakúpiť i sprchové gély, aviváže alebo pracie gély. Väčšinou ich obaly nemôžete zrecyklovať, keďže obsahujú nejaké škodlivé látky,“ priblížila.

Bloček vám môžu poslať na mail

Handlovský obchod sa snaží nezaťažovať životné prostredie i pokladničnými blokmi, keďže sa nemôžu recyklovať. „Náš obchod funguje na tom princípe, že si môžete po zaplatení blok poslať na e-mail alebo vám ho vytlačíme. Som však rada, že ľudia si vyberajú skôr tú prvú možnosť, čo je pre nás ekonomicky výhodnejšie,“ dodala Longauerová.

Nebal.to plánuje do budúcna svoj sortiment rozšíriť ešte o koreniny a čaje, tiež o ďalšie druhy čapovanej drogérie, strukovín, orieškov či sladkostí.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…