Rozkladacia pohovka: dizajnový prvok, aj kvalitná náhrada postele
Inzercia
Inzercia

Rozkladacia pohovka: dizajnový prvok, aj kvalitná náhrada postele

Zariaďujete izbu alebo malý byt? Rozkladacia pohovka môže byť nielen hlavným dizajnovým prvkom, ale aj vhodnou alternatívou postele. Poradíme, ako si vybrať rozkladaciu pohovku, aby bola nielen skvelým gaučom, ale aj kvalitným miestom na spanie.

Pohodlná sedačka aj posteľ v jednej pohovke. Kvalitné rozkladacie pohovky ponúkajú dnes výhody dizajnového gauča aj každodennej postele. — Foto: Pexels / A. Piacquadio, Unsplash / Beazy

Dobrý spánok je alchýmia, ktorá má však svoje presné pravidlá. Jedným z najdôležitejších je kvalitná posteľ a miesto dokonale prispôsobené na oddych. Niet nad kvalitný matrac, pevný rošt a pohodlný rám postele. Nie v každom období života však máme k dispozícii dokonalosť v každom ohľade. Niekedy musíme pristúpiť ku kompromisu a z minima vyťažiť maximum. Pozná to každý, kto si zariaďuje vlastnú izbu alebo novučičkú garsónku. Umenie spájať viaceré potreby do jedného riešenia dokonale vystihuje rozkladacia pohovka.  

Precízny sicílsky vynález

Potreba spojiť sedačku s posteľou je dávna vec. S nápadom ušetriť miesto v domácnosti a ponúknuť kvalitný gauč aj posteľ v jednej pohovke, prišiel Bernard Castro, ktorý v roku 1919 emigroval zo Sicílie do USA. Zamestnal sa ako učeň – čalúnnik a v roku 1931 si s kapitálom štyristo amerických dolárov otvoril prvý obchod Castro Convertible v New Yorku. Rozkladacie pohovky precízneho Sicílčana sa vyznačovali mimoriadnou kvalitou a pevnosťou. Mnohé by sme v amerických domácnostiach našli doteraz. Jeho inovatívny prístup k rozkladacím pohovkám spoznal v roku 1948 takmer celý (minimálne americký) svet. Castro si zaplatil televíznu reklamu, v ktorej jeho štvorročná dcéra Bernadette premenila otcov vynález na americkú star.

Rozkladacia pohovka dokáže vďaka vysokej kvalite použitých materiálov poskytnúť pohododlie na dlhodobé spanie, a zároveň môže byť hlavným dizajnovým doplnkom.
Rozkladacia pohovka dokáže vďaka vysokej kvalite použitých materiálov poskytnúť pohododlie na dlhodobé spanie,  zároveň môže byť hlavným dizajnovým doplnkom. Foto: Pexels / Ch. May

Z jej repliky „Dá sa rozložiť tak ľahko, že to zvládne aj dieťa. (So easy to open, even a child can do it!)" boli diváci nadšení. Do Castrovej smrti v roku 1991 sa predalo viac než 5 miliónov rozkladacích sedačiek. Firmu následne kúpila spoločnosť Krause Furniture. V roku 2010 získala značku The Castro Convertible naspäť jeho rodina. Castrova dcéra Bernadette dnes pod rodinnou značkou predáva kultový rozkladací ottoman.

Pokrok v kvalite materiálov

Castro nastavil latku vo výrobe rozkladacích pohoviek pomerne vysoko. Vyrábal ich s talianskou precíznosťou a tak, aby sa na nich dalo dlhodobo a kvalitne spať. Jeho pohovky, ktoré šetrili priestorom a ponúkali komfort na spanie, oceňovali študenti, mladé páry aj rodiny.

Od čias Bernarda Castra prešli technológie a materiály rozkladacích sedačiek obrovským pokrokom. Esencia výrazného kusu nábytku však ostala rovnaká. Aj dnes si potrebujeme v istých fázach života zadovážiť pohovku a posteľ v jednej sedačke. Pokiaľ si práve zariaďujete novú izbu alebo malý byt, rozkladacia pohovka vám môže zabezpečiť všetko potrebné. Komfort počas denného odpočinku, aj pohodlné miesto na spanie.

Trojdielna dozkladacia pohovka Moon.
Trojdielna rozkladacia pohovka Moon. Foto: OKAY

V OKAY vyberáme zo širokej ponuky tie rozkladacie pohovky, ktoré vďaka odolnej konštrukcii a kvalitným materiálom ponúkajú pohodlnú alternatívu na každodenné spanie. 

Ak hľadáte riešenie sami pre seba či pre možnú návštevu, pohovka na každodenné spanie bude pre vás ideálnym riešením.

Ideálne sú „roll“ rozkladacie systémy

Pri výbere rozkladacej sedačky sa môžete rozhodnúť medzi dvoma typmi matracov. Môže mať v sebe integrovaný matrac s kovovou konštrukciou, ktorej súčasťou je aj rošt. Alebo matrac tvoria sedadlá pohovky. Ten oceníte najmä vtedy, ak uprednostňujete tvrdšie matrace.

Pri pátraní po ideálnej rozkladacej pohovke pravdepodobne natrafíte na viaceré rozkladacie systémy. Napríklad na „vozík, klzák alebo klik-klak". Všetky sú vhodné skôr na občasné spanie. Ak si chcete zvoliť skutočne kvalitnú rozkladaciu pohovku, na ktorej sa vám bude dobre odpočívať každú noc, ideálny je rozkladací systém „roll“. Pohovka sa rozkladá jednoducho a komfortne. Mechanizmus „roll“ má v sebe zabudovaný kvalitný matrac priamo do sedačky.

Integrovaný matrac rozkladacej sedačky vám ponúkne plnohodnotné lôžko.
Integrovaný matracv rozkladacej sedačke vám ponúkne plnohodnotné lôžko. Foto: OKAY

Rozkladacie pohovky majú navyše zabudovaný úložný priestor na periny a vankúše. Nachádza sa obyčajne pod gaučom a rovnako šetrí priestorom.

Rozkladacia pohovka má jednu veľkú výhodu. Pokiaľ splní svoju primárnu funkciu a vy sa ju jedného dňa rozhodnete nahradiť klasickou posteľou, môžete ju premiestniť do inej miestnosti, kde poslúži ako útočisko budúcim návštevám.

Rozkladacia pohovka z OKAY

Prečo sa rozhodnúť pre OKAY ponuku rozkladacích sedačiek? Vyberáme pre vás kvalitné rozkladacie sedačky na každodenné spanie najrôznejších tvarov, materiálov a rozmerov.

Novú sedačku vám na požiadanie vynesieme až ku vám do bytu a zmontujeme. Ak ste sa rozhodli kúpiť si novú a nahradiť ňou starú, ktorá sa vysedela a už vám neslúži, odvezieme ju a zlikvidujeme ekologickým spôsobom. Navyše, môžete si ju pokojne u vás doma testovať až tridsať dní. Ak by sa stalo, že vám z akéhokoľvek dôvodu jednoducho nesadne, prídeme si po ňu, zbalíme ju a odvezieme naspäť k nám.  

Dopravu, montáž aj odvoz starej sedačky zariadime v OKAY za vás.
Dopravu, montáž aj odvoz starej sedačky zariadime v OKAY za vás. Foto: Pexels

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…