Chára, Pánik a Gáborík s asistenciami, Halák ani Budaj nechytali

Bodové štatistiky o jednu asistenciu si vylepšil Marián Gáborík, jeho Columbus ale doma prehral s jeho bývalým klubom NY Rangers 2:4.

Marián Gáborík Foto: TASR/AP Photo

New York 8. novembra (TASR) - Hokejisti Bostonu Bruins zvíťazili aj vďaka jednej asistencii ich slovenského kapitána Zdena Cháru nad Floridou 4:1 v zápase zámorskej NHL v noci na piatok. V drese hostí sa stále bodovo trápi slovenský útočník Tomáš Kopecký, ktorý nebodoval ani v jeho šestnástom zápase v ročníku. Bodové štatistiky o jednu asistenciu si vylepšil Marián Gáborík, jeho Columbus ale doma prehral s jeho bývalým klubom NY Rangers 2:4. Asistencia útočníka Richarda Pánika, už šiesta v tejto sezóne, prispela k domácej výhre Tampy nad Edmontonom 4:2.

St. Louis aj bez brankára Jaroslava Haláka doma zdolalo Calgary 3:2, nechytal ani Peter Budaj z Montrealu, ktorý v kanadskom derby prehral na ľade Ottawy 1:4. Carolina na domácom ľade zdolala tesne 1:0 NY Islanders, jej gólman Justin Peters zaknihoval tretí shutout v kariére a prvý v tejto sezóne. V drese víťazov odohral takmer 24 minút slovenský obranca Andrej Sekera. Tri mínusové body nazbieral obranca Philadelphie Andrej Meszároš.

Boston zdolal na domácom ľade trápiaci sa Floridu 4:1. Skóre otvoril v polovici zápasu strelou od modrej čiary český útočník David Krejčí, ktorému priťukol puk Zdeno Chára a pripísal si tretiu asistenciu v sezóne. Spoľahlivý výkon podal v bránke Bruins Tuukka Rask, ktorý chytil 23 striel Panthers a inkasoval len z hokejky Jesseho Winchestera v 55. minúte. Florida je obľúbeným súperom Raska, z desiatich vzájomných duelov prehral len raz a pred týmto zápasom mal proti Floride priemer 0,98 inkasovaného gólu na zápas. Tromi strelami ohrozil Raska aj slovenský útočník Tomáš Kopecký, ktorý však stále čaká na prvý bod v sezóne. Kopecký sa prepadol do štvrtej formácie a odohral len 10 minút a 10 sekúnd. Okrem troch striel mal jednu mínusku. Chára strávil na ľade 24 minút a 14 sekúnd a okrem asistenciu mal aj jednu strelu na bránku. Florida prehrala desiaty z posledných jedenástich zápasov.

Útočník Columbusu Marián Gáborík bodoval prvýkrát po štyroch zápasoch, ale jeho šiesta asistencia v sezóne Columbusu na body nestačila. Blue Jackets prehrali na domácom ľade s rozbehnutým New Yorkom Rangers, ktorý vyhral piaty z posledných šiestich zápasov. Gáborík odohral prvý zápas proti svojmu bývalému tímu, ktorý ho v apríli v rámci veľkej hráčskej výmeny poslal do Columbusu. "Nebude to pre mňa obyčajný zápas. V Rangers poznám hráčov aj ľudí z klubu, takže to bude zvláštne. Musíme však v prvom rade vyhrať," povedal ešte pred zápasom zámorským médiám Gáborík. Prianie sa mu nesplnilo. Diváci v Columbuse sa tešili na svoju bývalú hviezdu Ricka Nasha, ale útočník Rangers vynechal s vážnym otrasom mozgu už 13. zápas po sebe. Columbus prehral piaty zápas v rade a trápi sa. "Sme veľmi nahnevaní, chceli sme dnes vyhrať. Vďaka brankárovi Bobrovskému sme neprehrávali asi tak 1:10. Začali sme hrať neskoro," povedal útočník Columbusu Brandon Dubinsky. Columbus prestrieľal súpera v tretej tretine 14:3, ale na zvrat to nestačilo. Gáborík odohral 17 minút a 27 sekúnd, okrem asistencie mal jeden plusový a raz vystrelil.

Šiestu asistenciu v sezóne zaznamenal útočník Tampy Bay Richard Pánik a pomohol "bleskom" k víťazstvu 4:2 nad Edmontonom. Dvadsaťdvaročný krídelník sa v závere druhej tretiny skvelou kľučkou zbavil českého obranca Ladislava Šmída a pripravil gólovú situáciu pre Tylera Johnsona, ktorý zvýšil na 3:1. "Toto Richard dokáže. Je to výborne technicky vybavený hráč," povedal o Pánikovej asistencii tréner John Cooper. Edmonton prestrieľal domácich v pomere 40:26, ale skvelý deň mal brankár Ben Bishop, ktorý zaznamenal 38 úspešných zákrokov a stal sa prvou hviezdou duelu. Dva góly Lightning strelil elitný strelec Steve Stamkos a s 13. zásahmi je spoločne s Alexandrom Ovečkinom na druhom mieste v tabuľke kanonierov. Pánik odohral 14 minút a 43 sekúnd, mal asistenciu, plusový bod a trikrát vystrelil na bránku.

Zaujímavý duel videli diváci v Detroite, kde vyhral Dallas gólom Ricka Peverleyho 4:3 po predĺžení. Slovenský útočník Red Wings Tomáš Tatar dostal veľmi málo priestoru na ľade, keď odohral len 8 minút a 17 sekúnd. Stihol však trikrát vystreliť a za stavu 0:0 mal v druhej tretine veľkú šancu, ktorú mu zmaril brankár Kari Lehtonen. V závere druhej tretiny urobil Tatar chybu v obrannom pásme, keď mu prehral súboj o puk s Alexom Chiasonnom a Shawn Horcoff 20 sekúnd pred sirénou dostal Dallas na palubu a znížil na 1:2. Najviac sa po zápase rozprávalo o ďalšom fantastickom kúsku Pavla Dacjuka. Ruský útočník Detroitu sa typickým spôsobom zbavil v útočnom pásme kľučkou súpera a dostal svoj tím v 52. minúte do vedenia 3:2.

V kanadskom derby vyhrala Ottawa nad Montrealom 4:1, výborný výkon podal 22-ročný švédsky brankár Robin Lehner, ktorý zaznamenal 33 zákrokov. V drese Canadiens nedostal brankár Peter Budaj príležitosť. Alexander Ovečkin skóroval aj po krátkej pauze spôsobenej zranením a proti Minnesote dal svoj 13. gól sezóny. Washington vyhral 3:2 po nájazdoch.

Diabli z New Jersey zdolali trápiacu sa Philadelphiu 3:0. Prvý shutout v sezóne a už 122. v kariére zaznamenal Martin Brodeur, ktorý mal 22 zákrokov. Pri všetkých inkasovaných góloch Flyers bol obranca Andrej Meszároš, dva priamo zavinil. Pred druhým gólom stratil po bodyčeku Cama Janssena hokejku a potom si puk korčuľou zrazil za chrbát vlastného brankára Raya Emeryho. Posledný gól "daroval" Jaromírovi Jágrovi. Necelé dve sekundy pred koncom pri hre bez brankára chcel rozohrať z obranného pásma, ale puk sa mu skĺzol po hokejke a Jágr bez problémov do prázdnej bránky uzavrel skóre. V St. Louis dal víťazný gól Blues v zápase s Calgary Alexander Steen a so 14. gólmi je najlepším strelcom NHL.

Výsledky:

BOSTON - FLORIDA 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)

Góly: 28. Krejčí (CHÁRA, Hamilton), 45. Marchand (Seidenberg, Eriksson), 49. Krug (Kelly, Smith), 59. Smith - 55. Winchester (Bjugstad, Huberdeau). Brankári: Rask - Clemmensen, strely na bránku: 30:24.

OTTAWA - MONTREAL 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Góly: 13. Ryan (MacArthur, Gryba), 32. Methot, 33. Borowiecki (MacArthur, Ryan), 59. Turris (Ryan) - 13. Markov (Subban, Plekanec). Brankári: Lehner - Price, strely na bránku: 24:34.

PHILADELPHIA - NEW JERSEY 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Góly: 2. Henrique (Gelinas, Ryder), 54. Janssen (Larsson, Carter), 60. Jágr. Brankári: Emery - Brodeur, strely na bránku: 22:25.

WASHINGTON - MINNESOTA 3:2 po nájazdoch (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 9. Ovečkin (Bäckström, Johansson), 57. Johansson (Wilson, Laich), rozh. nájazd Bäckström - 18. Coyle (Parise, Koivu), 27. Granlund (Pominville, Niederreiter). Brankári: Holtby - Harding, strely na bránku: 27:35.

CAROLINA - NY ISLANDERS 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Gól: 7. Dvořák (Hainsey). Brankári: Peters - Poulin, strely na bránku: 24:21.

COLUMBUS - NY RANGERS 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Góly: 18. Ťutin (Dubinsky, Johnson), 34. Murray (Wisniewski, GÁBORÍK) - 5. Hagelin (Callahan, Richards), 25. Callahan (Zuccarello, McDonagh), 33. Hagelin, 60. McDonagh. Brankári: Bobrovskij - Talbot, strely na bránku: 34:34.

DETROIT - DALLAS 3:4 po predĺžení (0:0, 2:1, 1:2 - 0:1)

Góly: 28. Bertuzzi (Zetterberg, Dacjuk), 35. Almqvist (Zetterberg, Bertuzzi), 52. Dacjuk (Zetterberg, Kindl) - 40. Horcoff (Whitney, Chiasson), 45. Jamie Benn, 59. Eakin (Gončar, Daley), 65. Peverley (Ničuškin, Goligoski). Brankári: Howard - Lehtonen, strely na bránku: 29:28.

TAMPA BAY - EDMONTON 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)

Góly: 8. Stamkos, 20. Stamkos, 39. Johnson (PÁNIK, Gudas), 59. Filppula - 11. Fedun (Eberle, Hemský), 51. Hall (Eberle). Brankári: Bishop - Dubnyk, strely na bránku: 26:40.

ST. LOUIS - CALGARY 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)

Góly: 4. Tarasenko (Bouwmeester, Schwartz), 11. Lapierre (Leopold, Shattenkirk), 26. Steen (Oshie, Leopold) - 45. Jackman (O'Brien, Billins), 55. Cammalleri (Butler, Hudler). Brankári: Elliott - Berra, strely na bránku: 27:20.

LOS ANGELES - BUFFALO 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Góly: 20. Richards (Muzzin, Toffoli), 33. Kopitar (Doughty, Richards). Brankári: Quick - Enroth, strely na bránku: 28:19.

SAN JOSE - VANCOUVER 2:4 (2:3, 0:1, 0:0)

Góly: 2. Thornton (Hertl, Wingels), 11. Brown (Sheppard, Desjardins) - 5. Richardson (Archibald, Bieksa), 10. Santorelli (Higgins, Burrows), 19. Higgins (Burrows), 26. Kassian (Bieksa, Stanton). Brankári: Niemi (26. Stalock) - Luongo, strely na bránku: 24:34.

Andrej Sekera (Carolina) 23:45 0 0 0 0 2 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/