Dobré noviny
Sezóna špargle je tu. Pre toto by ste ju mali zaradiť do jedálnička
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Sezóna špargle je tu. Pre toto by ste ju mali zaradiť do jedálnička

Špargľový quiche
Špargľový quiche — Foto: Instagram @posing_forks, @terezas_choice

Má množstvo pozitívnych účinkov na naše telo.

BRATISLAVA 26. apríla - Táto lahodná zelenina ponúka jemné chute a výnimočnú výživu.

Domestikovaná rastlina

Asparágus lekársky patrí do veľkého rodu rastlín pestovaných na okrasné účely, aj keď je jedným z mála členov tejto rodiny, ktorý sa pestuje na potravu. Od svojho domestikovania sa špargľa stala obľúbenou pre svoju sladkú chuť a jemnú štruktúru, ktorá umožňuje jej prípravu na rôzne spôsoby. Môžete ju pripraviť na pare, pošírovať, opiecť alebo pridať pár stebiel do polievok.

Výhody špargle pre naše zdravie

Ako píše portál theepochtimes.com, špargľa je jednou z prvých druhov zeleniny, ktorá sa objavuje každú jar. Špargľa okrem svojej delikátnej chuti ponúka množstvo vitamínov a minerálov, vrátane vápnika, folátu, železa, horčíka, fosforu, draslíka a vitamínov A, K a C. Obsahuje tiež stopové množstvá niacínu a vitamínu E. Kvôli týmto živinám môže pridanie špargle do vašej stravy ponúknuť nasledujúce výhody:

  • Zlepšené kardiovaskulárne zdravie - V štúdii Nutrients z roku 2017 sa uvádza, že početná zelenina (vrátane špargle) môže chrániť a podporovať zdravie srdca. Môže to byť spôsobené vysokým obsahom vlákniny a vitamínov v tejto zelenine
  • Zdravší vývoj plodu - Špargľa ako jeden z najlepších rastlinných zdrojov folátu môže pomôcť znížiť riziko potratu a porúch neurálnej trubice u nenarodených detí
  • Nižšie riziko osteoporózy - Špargľa obsahuje značné množstvo vitamínu K aj vápniku, živín nevyhnutných pre udržanie zdravia kostí. Dostatočná hladina vitamínu K v tele zaisťuje efektívne vstrebávanie vápniku a znižuje riziko zlomenín kostí

My sme si pre vás pripravili recept na lahodný jarný slaný koláč zo špargle. Vyskúšate?

Potrebujete:

Na základ:
500 g lístkového cesta
1 vajce

Na náplň:
100 g slaniny nakrájanej na kocky
50 g masla
1 malú cibuľa nakrájanú na kolieska
1 zväzok zelenej špargle
soľ a čerstvé mleté ​​čierne korenie
350 ml smotany na šľahanie
3 vajcia
štipka čerstvo nastrúhaného muškátového orieška
150 g syra Gruyère
2 jarné cibuľky nakrájané na kolieska

Postup:

Trúbu zohrejte na 220°C. Cesto rozvaľkajte a vyložte ním koláčovú formu s priemerom 25 cm. Potom cesto prepichnite vidličkou, aby sa nenafúklo. Pečte 12 minút. Korpus potrite vyšľahaným vajcom a pečte 3 minúty. Nechajte vychladnúť na mriežke.

Rúru zmiernite na 190 °C. Na panvici opečieme slaninu, aby mierne schrumkavela, vyberte ju a odložte. Maslo použite iba v prípade, že na panvici zostalo menej ako 2 lyžice vypečeného tuku. Cibuľu opekajte asi 5-7 minút dosklovita. Pridajte špargľu zbavenú drevnatých koncov a nakrájanú na cca 5cm pásiky, vráťte do panvice slaninu, prilejte polovicu smotany, zakryte a cca 3 minúty duste - občas panvicou potraste. Špargľa by nemala zmäknúť úplne, pretože sa ešte dopečie v rúre. Odstavte a nechajte vychladnúť.

V miske vyšľahajte vajcia so zvyšnou smotanou, 1/2 lyžičky soli (alebo viac, podľa chuti) a muškátový oriešok. Korpus posypte syrom a jarnými cibuľkami, rovnomerne pokryte špargľovou  zmesou a zalejte ochutenými vajcami tak, aby náplň nedosahovala až k okraju cesta - potrebuje rezervu, pretože náplň pri pečení zväčší objem. Okoreňte. Pečte, až sa na povrchu koláča objavia svetlohnedé škvrny a náplň bude pevná, ale nie vysušená. Trvá to asi 25-35 minút.

Už ste čítali?