Dobré noviny
Všetko v prehľadnej tabuľke: Analytici ukázali, o koľko sa za posledný týždeň zlepšila situácia
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Všetko v prehľadnej tabuľke: Analytici ukázali, o koľko sa za posledný týždeň zlepšila situácia

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Pandemická situácia na Slovensku sa krok za krokom zlepšuje.

BRATISLAVA 26. apríla - Pandemická situácia na Slovensku sa krok za krokom zlepšuje. V nemocniciach je menej hospitalizovaných ľudí (v súčasnosti je ich 1602) a klesajú aj počty infikovaných, pričom krajina sa pomaly otvára - oddnes už je možné navštíviť terasy prevádzok či fitnescentrá

Analytici z Dáta bez pátosu sa rozhodli pripraviť prehľadné porovnanie minulého a tohto týždňa, ktoré ilustruje pozitívne trendy. „Namiesto siahodlhých prezentácií sme pripravili porovnanie minulý a tento týždeň v tabuľke so 6 riadkami. Uvádzame pokles nominálne za každý parameter a aj v percentách (%),“ napísali na Facebooku.

Zlepšenie situácie

Z toho porovnania vyplýva, že sa znížili všetky dôležité ukazovatele. Klesol priemerný počet nových pozitívnych prípadov (o 137), počet hospitalizovaných (o 376), množstvo ťažkých prípadov na JIS a pľúcnej ventilácií (o 89), ale aj priemerný a celkový počet úmrtí za týždeň.

Tabuľka Dáta bez pátosu.
Tabuľka Dáta bez pátosu. Foto: Facebook/Dáta bez pátosu

Analytici taktiež dodávajú, že v očkovaní sme prekonali prvý milión, „ale dôležité pre odolnosť nie je vedieť, koľko je očkovaných dnes, ale koľko bolo pred 4 týždňami (Čile, Maďarsko)“.

Čo s antigénovými testami?

Ešte v nedeľu podvečer sa Dáta bez pátosu vyjadrili k antigénovým testom. Pripomínajú, že do svojich reportov nikdy nedávali výsledky antigénových testov, keďže to podľa nich nedávalo zmysel. „Je to kvôli tomu, čo sme o nich počúvali od vedcov a odborníkov. Niežeby sme si vystačili s PCR testami, ale sme presvedčení, že závery a hypotézy, ktoré sme publikovali na základe PCR testov boli dostatočne presné a hlavne, NEBOLI NEPRESNÉ," uviedli.

Majú preto jeden návrh: „Navrhujeme vláde, aby čím skôr s plošným testovaním AG testami prestala. Ľudia si uľavia, ušetríme peniaze a tie, čo máme, tie použime v bordových okresoch - ak nevieme inak, tak pokračujme v tom 7-dňovom tempe. Lepšie by bolo rozdať ich po ubytovniach, po fabrikách, logistických centrách."

Už ste čítali?