Výživová špecialistka: Za prejedanie detí môže emocionálny stres, ale aj nezodpovednosť rodičov
Alexandra König
Alexandra König

Výživová špecialistka: Za prejedanie detí môže emocionálny stres, ale aj nezodpovednosť rodičov

Ak vaše dieťa priberá a neviete prečo, možno reaguje na niečo, čo sa u vás doma práve odohráva. Odstrániť stres však nestačí!

Jaroslava Hritzova, ilustrčné foto — Foto: archív J.H.,pixabay/andibreit

BRATISLAVA, 26. APRÍLA - Na Slovensku dnes množstvo ľudí „bojuje“ s nadváhou, no aj s nadváhou svojich detí. Ako sa hovorí, chudnutie je v hlave a touto vetou by sa  dalo vysvetliť aj to, prečo sa prejedajú malé deti. Je za tým často niečo viac, ako len obyčajná „pažravosť“.

Poznám ženu, ktorá nedávno prešla nepríjemným rozvodom. Samozrejme, žiaden rozvod asi príjemný nie je, avšak tento bol o to viac nechutný, že sa žena musela odsťahovať aj so sedem ročnou dcérkou z domu, v ktorom žili, kde malo dievčatko svoju izbu a do toho istého domu sa nasťahoval otec s novou rodinou a s novým dieťaťom. Dievčatko na túto situáciu zareagovalo tak, že sa začalo prejedať a za krátku dobu veľmi pribralo. V 7 rokoch vážilo 37 kg. Začalo jesť veľa sladkého, croissanty, čokoládu, hot dogy, pizzu a to vo veľkých množstvách.

Stresové prejedanie

Bezradná mama, ktorá musela riešiť kopec vážnych vecí okolo rozvodu a vzniknutej situácie, jedného dňa skončila s dieťaťom u lekára so záverom, že jej dcéra trpí poruchou príjmu potravy, čo nie vždy znamená bulímiu a anorexiu, ale aj presný opak a teda prejedanie sa. Je to typická situácia, že keď rodina prechádza krízou – finančnými problémami, smrťou člena rodiny, stratou zamestnania rodiča, búrlivým rozvodom či dokonca „len“ narodením súrodenca, dieťa môže zareagovať tým, že sa začne prejedať.

Ide o tzv. „stresové priberanie“ a psychológovia to vysvetľujú aj tak, že dieťa začne viac jesť, aby pribralo a „bolo ho viac“, aby „ho bolo viac vidieť“. V preklade to znamená, že túži pozornosti, láske a bezpečí. Psychika a telo sú totiž dve neoddeliteľné nádoby. Ak je človek vyrovnaný, neočakáva od potravy, že ho emocionálne nasýti. Nepotrebuje si jedlom nič kompenzovať.

Čo s tým?

Prvou, neľahkou úlohou rodiča teda bude odstrániť, alebo aspoň zmierniť stresový faktor. Veľa sa s dieťaťom rozprávať, dať mu veľa lásky, pomôcť spracovať stres a prijať novú situáciu, pri čom môže pomôcť psychológ. Ďalším faktorom je však niečo, čo závisí len a len od rodičov. „Treba si položiť nepríjemnú otázku, či sa dieťa prejedá zdravou stravou. Ak by malo spomínané dievčatko 5 krát denne zdravú stravu od mamy naloženú na tanier, alebo zbalenú do desiatového boxu, je dosť možné, že by po tých sladkostiach nesiahalo. Ak sa jedná o 7 ročné dievčatko, ktoré si ešte nechodí nakupovať samo, ako sa k sladkostiam, šiškám, pizze či kole dostane?

Pomôcť musí celá rodina

„V takomto prípade, keď už vyslovene bojujeme s detskou nadváhou, nesmú byť takéto potraviny vôbec doma. Prispôsobiť sa a pomôcť musí celá rodina, pretože ide o zdravie dieťaťa. Neexistuje, že babička tajne dieťaťu kúpi sladké. Ak celý deň kvalitne a dobre jete, telo je nasýtené vhodnými potravinami, tak sa chute na sladké postupne znížia. Samozrejme, existujú ľudia, ktorí majú k priberaniu sklon viac, ako druhí, no nikto nemusí byť vyslovene obézny. Žiaľ, je to tak, že pri detskej obezite zohrávajú najdôležitejšiu úlohu rodičia, ktorí majú sami veľa krát vypestované nezdravé stravovacie návyky,“ vysvetľuje Jarka Hritzová, výživová špecialistka z kliniky zdravej výživy Bodyclinic.

Kortizol

Vplyvom stresu, ktorý dieťa zažíva, sa do jeho krvi vyplavuje hormón kortizol, ktorý okrem iného, podporuje ukladanie tuku a to najmä v oblasti brucha. Je to však aj o tom, čo dieťa je, pretože len zo stresu sa pribrať nedá. A nedá sa pribrať ani zo vzduchu. Jednoducho, či sa nám to páči, alebo nie, ide o to, aké stravovacie návyky dieťa má a tie návyky mu odovzdávame my.

„Keď deti rastú a sú vo vývoji, povedzme 15-ročný chlapec potrebuje okolo 2000 kcal denne, aby rástol. Z toho by mala byť značná časť bielkovín. Žiaľ, v strave typu francúzske zemiaky a podobne, je tých bielkovín veľmi málo a zvyšok tvoria nezdravé tuky a nekvalitný sacharid.  Potom nečudo, že na takúto stravu, keď sa k nej pridá ešte aj málo pohybu, reaguje telo obezitou a to hovorím o normálnej rodinnej situácii, nie o situácii, akou je rozvod a podobne, kedy má dieťa veľký emocionálny stres. Deti vo všeobecnosti ráno často vôbec neraňajkujú, potom si kúpia v školskom bufete bagetu a malinovku. Potom nasleduje obed v jedálni, ktorý je často nevhodný a dieťa ho dokonca niekedy vôbec nezje, pretože mu nechutí. Poobede nasledujú opäť nejaké keksíky a sladkosti, pretože je dieťa hladné a večer sa doma zje studená večera – rožok so salámou a podobne. A kývneme nad tým, že veď to vybehá. Niekedy možno vybehá, ale ten stravovací návyk mu ostane už navždy,“ vysvetľuje špecialistka.  

Čo by teda dieťa malo jesť?

„Chudé mäso, dva krát (alebo aspoň raz) do týždňa rybu, ryžu, zeleninu, mliečne výrobky. Na desiatu je vhodné celozrnné pečivo, mozzarela, šunka, občas tuniak v konzerve, sušené paradajky, vajce, ovocie, zelenina... Stručne povedané: kvalitný sacharid, bielkovina, štipka zdravého tuku. Ak by bol základ aspoň 60 – 70 percent zdravej stravy,  dieťa by si udržiavalo svoju hmotnosť – nepriberalo by. U dospelého je to viac ako 80 percent zdravej stravy, ak nechce priberať,“ uzatvára Jarka Hritzová.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…