Milovníci botanickej záhrady môžu v týchto dňoch opäť zavítať do areálu
TASR
TASR

Milovníci botanickej záhrady môžu v týchto dňoch opäť zavítať do areálu

V rozprávkovej záhrade vás čaká krásna rozkvitnutá jar.

História vzniku rozária v Botanickej záhrade UK siaha do 60. rokov minulého storočia. Vtedy začali v strede záhrady sústreďovať záhony ruží. „Ako sa postupne rozširovali, narastal aj sortiment druhov najmä novošľachtencov, ktoré predstavujú šesťsto jedincov. Vonku môžete obdivovať rozárium, ktoré sa skladá z expozície 120 druhov ruží. V Bratislave 2. júla 2019. — Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 24. apríla (TASR) - Botanická záhrada Univerzity Komenského v Bratislave je krásna v každom ročnom období. Tvrdí to jej riaditeľ Jaroslav Bella s tým, že návštevníci môžu do jej areálu v týchto dňoch opäť zavítať. Poznamenal, že na jar návštevníkov zaujmú najmä cibuľoviny, skalničky, kvitnúce stromy a kry, neskôr sú to azalky a rododendrony.

„Na prelome mája a júna je to prvé kvitnutie ruží, pestrofarebné letničky a trvalky kvitnú až do prvých mrazov,“ povedal pre TASR Bella. Ako tvrdí, na jeseň zaujme návštevníkov botanická záhrada svojimi farbami lístia a plodov.

Novinky v záhrade

Od minulej sezóny vysadili v areáli botanickej záhrady tri nové druhy japonských čerešní„V rámci zimnej údržby sa doplnili viaceré druhy rastlín v tropických skleníkoch, na skalkách pribudli nové skalničky dopestované z vlastných výsevov zo semien získaných z Indexov seminum zahraničných botanických záhrad,“ priblížil Bella.

Expozície v botanickej záhrade sa delia na vonkajšie a skleníkové. V tej skleníkovej návštevníkov zaujme napríklad kaktusový skleník, Viktóriový skleník, ktorý je zameraný na vlhkomilnú a teplomilnú tropickú a subtropickú flóru či palmový skleník. Významnú časť botanickej záhrady vo vonkajšej expozícii tvorí rozárium. Podľa Bellu sa tu nachádza okolo 120 druhov s približne 2000 kusmi ruží. Súčasťou vonkajšej expozície sú aj rôzne skalky - vápencová, bridlicová, čadičová, žulová, andezitová či skalka z troskovej lávy. Návštevníci si môžu pozrieť aj rašelinisko, letničkové a trvalkové záhony, zbierku cudzokrajných a domácich drevín, rododendrony a azalky, zimuvzdorné a mrazuvzdorné kaktusy či stredomorská vegetácia.

Vstup len s rúškom

Botanická záhrada v hlavnom meste je opäť sprístupnená verejnosti, avšak v obmedzenom režime a za dodržiavania prísnych hygienických podmienok. Bella povedal, že vstúpiť do areálu je možné len s rúškom alebo iným vhodným prekrytím dýchacích ciest.Rúško je možné zložiť v odľahlejších častiach záhrady, a to iba v tom prípade, ak nie je v dosahu minimálne 20 metrov žiaden návštevník z inej skupiny alebo zamestnanec botanickej záhrady, povedal Bella. Momentálne je sprístupnený len vonkajší areál, v prípade uvoľnenia opatrení budú podľa Bellu otvorené aj skleníky.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…