Budete prekvapení, ktoré z týchto kníh sú zakázané. Harryho Pottera v Poľsku dokonca pálili!
Alexandra König
Alexandra König

Budete prekvapení, ktoré z týchto kníh sú zakázané. Harryho Pottera v Poľsku dokonca pálili!

Pri príležitosti Medzinárodného dňa knihy sme pre vás vybrali zopár diel, ktoré boli, alebo stále sú zakázané. Niektoré z nich by ste na zozname naozaj nečakali. 

ilustračné foto — Foto: pixabay/prettysleepy

V minulosti bola cenzúra bežná, najmä z politických a náboženských dôvodov. Aj na u nás bolo napísaných desiatky diel, ktoré sa za minulého režimu nesmeli čítať, alebo sa dokonca pálili.  Za všetky spomeňme napríklad dielo Sám proti noci od Dominika Tatarku, Ako chutí moc od Ladislava Mňačka či Přítelkyne z domu smutku od Evy Kantúrkovej. Na svete však stále existujú krajiny, kde si nemôžete prečítať knihy, ktoré sú u nás úplne v poriadku a bežne ich čítajú deti či teenageri.

No a potom je tu skupina kníh, ktoré sa nestretli s pochopením v minulosti a ani dnes, ale samozrejme lákajú tisícky ľudí, aby si ich prečítali. Veď viete ako to je, zakázané ovocie chutí najlepšie.

Kinseyho správy

The Kinsey Reports sú dve knihy, v ktorých Alfred Kinsey predstavil výsledky svojich výskumov o sexuálnom správaní ľudí. Každá z týchto kníh má viac ako 800 strán. Jednou z kníh je Sexuálne chovanie muža (1948) a druhou Sexuálne chovanie ženy. Obe knihy spôsobili obrovský rozruch, aj preto, lebo v knihe Kinsey zaviedol škálu 0 až 6, pri čom 0 zodpovedá vyýhradnej heterosexualite a 6 výhradnej homosexualite. Väčšinu mužov pritom zaradil do škály 1 až 2, čiže podľa jeho výskumov a teórií, má viac ako 90 percent mužov homosexuálne skúsenosti, alebo túžby. Kniha však rozoberá aj detskú sexualitu a tak bol Kinsey obvinený z toho, že na svoje výskumy nejakým spôsobom deti zneužíval a tlačil ich do odpovedí a vyjadrení. Kniha sa v roku 2005 zaradila do zoznamu desiatich najškodlivejších kníh, medzi ktorými je napríklad aj Mein Kampf.

Zvieracia farma a 1984

Kniha Georga Orwella bola u nás počas komunizmu zakázaná a rozruch vyvolala po celom svete. Zvieraciu farmu  zakazovali všade tam, kde bol totalitný režim. Prečo? Pretože útla knižka z roku 1944 hovorí o vzbure zvierat na farme proti majiteľovi. Na príbehu zvierat dokázal Orwell dokonale napísať nezmyselné dôsledky revolúcie, stratu ideálov, manipuláciu a postupný prechod k totalite. V jednotlivých zvieratách stvárnil povahové črty ľudí a krásne sa mu podarilo opísať čo sa stane, ak sa ku korytu dostanú svine. Zvieracia farma je tak stále aktuálnou knihou. Kniha je dodnes zakázaná v moslimských krajinách a cenzurovanú ju dostať vo Vietname a v Číne.

Orwellov spoločensko - politický román 1984 sa radí medzi najväčšie diela všetkých čias. Svet je v ňom rozdelený na tri megaštáty - Oceániu, Euroáziu a Východoáziu. Neustajne medzi sebou vedú vojny a striedajú druhy spojenectiev. Samozrejme, aj táto knižka bola za totalitného režimu zakázaná a v niektorých krajinách je to tak dodnes. 

50 Odtieňov sivej

Trilógia  E.L. Jamesovej sa stala do slova zo dňa na deň obrovským hitom a jej názov pozná úplne každý (aj ten, kto ho nečítal). Kniha je plná sexu, vášne, erotiky. Otvára dvere do zákutí ľudských sexuálnych túžob, veľkou témou trilógie je sexuálna dominancia a submisivita. No a práve preto je napríklad v Malajzii, Spojených Arabských Emirátoch, Kambodži či Indii zakázaná.

120 dní Sodomy alebo Škola voľnomyšlienkárstva

Austrália je celkom sympatická krajina s veľmi podobnou kultúrou našej, pre román s pornografickými prvkami od Donatiena Alphonsa Francoisa (markíza de Sade)  z roku 1785 – 120 dní Sodomy tu však pochopenie nenašli. Kniha je tu pre svoju obscénnosť s prvkami sadizmu od roku 1957 zakázaná.

Kto chytá v žite

Publikácia J.D. Salingera bola prvý raz zverejnená v roku 1951 a popisuje 48 hodín života Holdena Caufielda. Kniha je známa tým, že bola veľa krát cenzurovaná a zakazovaná pre svoju obscénnosť, nadbytok vulgarizmov, sexuálnych scén či vecí týkajúcich sa morálky. Dodnes však ide o jedno z najlepších a najobľúbenejších diel, ktoré boli kedy napísané.  

Lolita

Román o posadnutosti muža stredného veku mladučkou školáčkou je kontroverzným dodnes. Sám autor Vladimir Nabokov hľadal vydavateľa pre vydanie svojho diela až dva roky! Nakoniec román vyšiel vo francúzskom vydavateľstve Olympia Press, ktoré bolo zamerané na erotické knihy. Román okamžite zakázali vo Francúzsku aj v Anglicku, no napokon sa dočkal obrovskej slávy aj niekoľkých sfilmovaní. Stále však existuje niekoľko krajín, kde ju nezoženiete.

Harry Potter

Málo kníh vyvolalo taký rozruch, ako séria o Harrym od J.K. Rowling. Prvý raz vyšla v roku 1997 v Anglicku a o rok na to v USA, kde ju začali okamžite zakazovať kvôli čarom, mágii a okultizmu. Niektorí kresťania z USA a Latinskej Ameriky knihu dokonca hromadne pálili a nie len tam – dialo sa to dokonca aj v susednom Poľsku, kde knižky o Harry Potterovi v roku 2019 v Gdaňsku pálili samotní kňazi!

Twilight sága

V roku 2010 sa mega úspešná upírska sága Zatmenie (Twilight) od autorky Stehenie Meyer dostala na zoznam American Library Assosoation na zoznam zakázaných kníh kvôli sexuálnemu podtónu, násiliu a satanistickým prvkom. Kniha bola zakázaná a aj odstránená z knižníc napríklad aj v Austrálii.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…