Slovensko sa konečne otvára. Čo na to vravia tí, ktorí boli mesiace bez práce?
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Slovensko sa konečne otvára. Čo na to vravia tí, ktorí boli mesiace bez práce?

Ako to vyzerá po uvoľnení opatrení v jedných z najočakávanejších službách?

Lucia Grúberová a Martin Bobek — Foto: Instagram @luciagruberovanails, @martinbobek

BRATISLAVA 22. apríla - V poslednom období si môžeme konečne vydýchnuť, hoci situácia stále nie je ideálna. Ubúda infikovaných a klesá aj počet hospitalizovaných. Navyše sme sa dočkali uvoľnenia opatrení. Okrem iného sa dnes a v najbližších dňoch otvoria všetky obchody služby, na čo čakalo mnoho z nás. Medzi najočakávanejšie patria salóny krásy, kaderníctva a fitnescentrá. Fungovať však budú pod podmienkou dodržania 15 metrov štvorcových na jednu osobu. Taktiež je povinný negatívny test na COVID-19.

My sme sa opýtali zamestnancov v službách, ako vnímajú uvoľňovanie opatrení

Lucia Grúberová pracuje vo svojom salóne ako manikérka, ktorá bola pre pandémiu odstrihnutá od práce dlhé štyri mesiace. Po uvoľnení opatrení sa v jej živote, okrem toho, že môže znova pracovať, veľa nemení. „Zvykla som si tráviť voľný čas na čerstvom vzduchu, s kávou v ruke a dobre jedlo si objednať domov. V tom budem aj naďalej pokračovať. Obchody s oblečením mi nechýbali, služby však áno,“ priznáva.

Pandémia veľa zmenila

Pandémia mala určitý dopad aj na klientelu, pretože mnoho zákazníčok si začalo robiť manikúru doma: „Klientky za danej situácii museli prispôsobiť. Napríklad mnohé z nich si zvykli na domácu manikúru. Veľa zákazníčok, naopak, začalo fungovať úplne bez úpravy nechtov. Je to pochopiteľné, keďže v súčasnosti riešia aj financie, obavy z nákazy, prípadne sa načas vrátili do rodného mesta.“ Lucia však má svoju stálu základňu verných klientiek, ktoré trpezlivo čakali na otvorenie salóna.

Jej salón sa otvoril za prísnych hygienických podmienok, na čo si však už Lucia zvykla. „Samozrejme, nie je príjemné nosiť celý deň respirátor a klientku vidieť len cez plexisklo, ale hlavné je, že už môžeme pracovať,“ tvrdí.

Staré klientky odišli, nové prichádzajú

Jedna z najzásadnejších vecí, ktoré musí Lucia riešiť, je budovanie novej klientely. Nerobí si z toho však veľkú hlavu a v podnikaní to pokladá za bežnú vec. „V čase pandémie, kedy nič nie je isté, si nové a aj tie staré zákazníčky vážime ešte o čosi viac, ako predtým. Obavy z nedostatku práce sú namieste a zažíva ich veľká časť z nás, no som si istá, že klientkám naše služby chýbali a všetko sa rýchlo vráti do normálu.“

Okrem salónov sa za určitých podmienok od pondelka 26.4 otvárajú aj fitnescentrá, na ktoré mnohí z nás netrpezlivo čakali. Kopa ľudí však zvykla cvičiť z pohodlia domova. Ako zmeny a uvoľňovanie opatrení berie osobný tréner Martin Bobek, ktorý nepracoval šesť mesiacov?

Klienti preferujú cvičenie vonku

Po ozname o uvoľňovaní opatrní sa Martinovi začalo ozývať čoraz viac klientov. „Niektorých klientov som trénoval aj počas lockdownu - online. No a tí, ktorí sa nedokázali namotivovať na cvičenie z domu, začínajú cvičiť teraz,“ približuje, ako fungoval. Trénerovi sa dokonca podarilo nabrať niekoľko nových klientov: „Našťastie, rýchlo sa to rozbehlo. Každému bolo doma už pridlho.“

Fitnescentrá ostávajú ešte tento týždeň zatvorené, od pondelka sa to však za určitých podmienok zmení. „Momentálne cvičíme vonku alebo u klientov doma. Dá sa pracovať aj takto, no je to značné obmedzenie,“ hovorí.

Martin to však vníma tak, že strach z pandémie je ešte naďalej dosť veľký, preto klienti preferujú individuálne tréningy. „Aj pre mňa, aj pre klientov je príjemnejšie a bezpečnejšie, keď sme na tréningu len dvaja - ja a klient. Keďže ten strach je ešte dosť aktuálny, tak preferujú skôr to outdoorove cvičenie,“ uzatvára.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…