Jasný odkaz osobností k ochrane planéty: Najviac urobíte, keď si nekúpite nič, čo nepotrebujete
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Jasný odkaz osobností k ochrane planéty: Najviac urobíte, keď si nekúpite nič, čo nepotrebujete

Oslava podľa osobností neznamená to, že si bezhlavo nakúpime udržateľné darčeky. Frajerina je v tom, že si nekúpime nič, čo nepotrebujeme.

Natália Pažická a Viktor Vincze — Foto: Instagram/nataliapazicka, viktorvincze

BRATISLAVA 22. apríla - Každoročne patrí práve 22. apríl dňu, kedy oslavujeme našu Zem. V modernom ponímaní ide o ekologický sviatok, ktorý má upozorňovať ľudí na to, aký majú vplyv na ničenie životného prostredia. Taktiež má tento sviatok rozvíjať diskusiu o možných riešeniach, ktoré by zabránili znečisťovaniu životného prostredia.

Medzi známych Slovákov, ktorí riešia ekologické témy na dennej báze, patrí moderátor Viktor Vincze a ekologická aktivistka Natália Pažická. Na svojich profiloch na Instagrame im dnes pribudli príspevky práve k tejto téme a k oslave Dňa Zeme.

Nenakupujme to, čo nepotrebujeme

Podľa Vinczeho sa niektoré firmy snažia práve dnes ľudí zlákať na nákup ekologických a udržateľných predmetov. Podľa neho je však podstata práve v tom, že si nekúpime nič, čo vyslovene nepotrebujeme.

„Dnes je Deň Zeme a od skorého rána mi do mailu chodia reklamy na ‚oslavu‘ tohto dňa kúpou nejakých ‚udržateľných produktov‘. Nenechajte sa zlákať. Pointou udržateľnosti nie je vymeniť zbesilé nákupy vo fast fashion reťazcoch za zbesilé nákupy v sekáči s domnelou úľavou na svedomí. Najudržateľnejší dnes budeme, keď si nekúpime nič, čo naozaj nepotrebujeme. To by sa jeden deň dalo zvládnuť, nie?“ pýta sa Vincze.

Deň Zeme môžeme mať každý deň

Natália Pažická pokračuje v myšlienke, ktorú dopĺňa o to, že Deň Zeme môžeme oslavovať každý jeden deň. Malými, postupnými a uvedomelými krokmi: „Ja dnes neoslavujem. Ja mám Deň Zeme po celý rok. A o tom by to predsa malo byť, nie? Dnes budú oslavovať rôzne značky zľavami/špeciálnymi kolekciami/kolaboráciami a politici prázdnymi statusmi. Takto si osobne Deň Zeme naozaj nepredstavujem. A asi ani nikto z vás. Krásne na tom je, že Deň Zeme môžeš mať každý deň aj ty. Podľa vlastných pravidiel. Stačí ti láska, empatia, porozumenie alebo kľudne aj pud sebazáchovy. Sme v tom spolu.“

Je naozaj len a len na nás, či si budeme naše správanie donekonečna ospravedlňovať alebo s tým niečo spravíme. Nemusíme ihneď prestať nakupovať a každý deň upratovať odpadky v prírode. Postupnými krokmi sa dostaneme k udržateľnejšiemu životu rýchlejšie, ako rýchlymi a nepremyslenými krokmi.

Skúste si napríklad  pri najbližšom nákupe oblečenia rozmyslieť, či danú vec naozaj potrebujete alebo ide iba o rozmar. Alebo sa zamyslite, či  si na prechádzke lesom naozaj nemôžete obal od keksíka niesť vo vrecku a následne ho zahodiť do koša. Uvidíte, že sa vo vašom živote veľa zmení a hlavne, pomôžete planéte, ktorá to bez našej uvedomelosti nezvládne.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…