Ktorý z týchto krásnych projektov v prešovskom kraji by ste podporili vy? Váš hlas rozhodne!
Dobré noviny
Dobré noviny

Ktorý z týchto krásnych projektov v prešovskom kraji by ste podporili vy? Váš hlas rozhodne!

Tieto nápady zlepšujú život ľuďom v prešovskom kraji. Vy rozhodnete, ktorý z nich získa špeciálnu cenu verejnosti s extra finančnou podporou.

Za projekt, ktorý by mal v Šariš ľuďom vyhrať špeciálnu cenu verejnosti, môžete hlasovať do 29. novembra 2021. — Foto: Šariš ľuďom

Slovenský pivovar Šariš ide svojimi aktivitami pre komunitu príkladom. Aj tento rok spúšťa grantový program Šariš ľuďom, ktorý podporí viaceré zmysluplné projekty v prešovskom kraji. Jednoduchým hlasovaním môžete podporiť ten, ktorý si to podľa vás najviac zaslúži. A navyše, získať jednu zo zaujímavých cien. Hlasovací formulár nájdete nižšie v článku. 

Hlasujte a vyhrajte zaujímavé ceny  

V Plzeňskom Prazdroji Slovensko, ktorý stojí aj za pivovarom Šariš, nie sú spoločensky prospešné projekty žiadnou novinkou. Okrem ocenení za pivá vysokej kvality získava spoločnosť každý rok aj  prestížne ceny za to, čo robí pre komunitu v oblasti sociálnej či environmentálnej pomoci. Väčšinu surovín odoberá od miestnych výrobcov, znižuje spotrebu zdrojov a zanecháva stále menšiu uhlíkovú stopu.

V prešovskom regióne Plzeňský Prazdroj Slovensko rozvíja komunitný život, miestne tradície a stará sa o životné prostredie. Príkladom je práve Pivovar Šariš, ktorý prostredníctvom programu Šariš ľuďom tento rok už po osemnásty raz podporí projekty s krásnou myšlienkou. Špeciálne tie, ktoré zlepšujú životné prostredie, snažia sa o podporu a zachovanie významných miest a tradícií či posilňujú turistický potenciál regiónu. V programe Šariš ľuďom môžete z ôsmich finalistov vybrať toho, kto je vášmu srdcu najbližší. Projekt s najvyšším počtom hlasov získa bonusovú finančnú odmenu. Navyše, piati z vás získajú za hlasovanie odmenu, poukážky do e-shopu v hodnote 50 €. 

Zahlasovať za svoju "srdcovku" v programe Šariš ľuďom môžete od 8. do 29. novembra 2021.  Foto: Šariš ľuďom

Verejnosť rozhodne

Tak, ako je značka Šariš pivom pre všetkých Slovákov, aj hlasovanie pri našom grantovom programe sme zverili do rúk ľuďom aj mimo regiónu. Prešovský kraj ponúka veľa možností pre miestnych obyvateľov, ale aj pre turistov – či už domácich alebo zahraničných. Veríme, že projekty majú potenciál osloviť čo najviac ľudí z celého Slovenska, nielen tých v regióne,“ hovorí Grzegorz Komora, manažér závodu Pivovar Šariš. Hlasovať za projekt, ktorý vás najviac „chytí za srdce" môžete od 8. do 29. novembra 2021. 

Loading...
Unikátny pocitový chodník v okolí dedinky Olejníkov v Čergovskom pohorí chcú rozšíriť a skrášliť oddychovú zónu v jeho okolí. Foto: Šariš ľuďom

1. Unikátny pocitový chodník, ktorý stimuluje zmysly

Turistický klub s dlhoročnou históriou združuje členov od najmenších po najstarších. Občianske združenie Klub slovenských turistov Slovan Sabinov chce rozšíriť a skrášliť oddychovú zónu v okolí obce Olejníkov v Čergovskom pohorí. Okrem nových info tabuliek o chránených  vtákoch a rastlinách plánuje vytvoriť unikátny „pocitový chodník“, po ktorom sa budete môcť poprechádzať naboso. Zážitok z pocitového chodníka stimuluje zmysly, napomáha stabilite a pomáha človeku dostať sa do stavu pohody a relaxu.

Street art plány v historickom centre Levoče Foto: Šariš ľuďom

2. Nový život v historickom centre Levoče

Klenot kultúrneho dedičstva UNESCO opäť ožije. Milovníci historického mesta s hradbami a puncom stredoveku chcú projektom Street art podporiť v centre Levoče mestskú kultúru a umelcov. Čím iným, ako množstvom umeleckých eventov, vernisáží a aktivít vo veži renesančnej zvonice a v bezprostrednom centre Levoče. Občianske združenie Urban Bell Tower, ktoré stojí za projektom oživenia historického centra, pripravuje aj beh na vežu baziliky. Spolu s ďalšími aktivitami chce vyslať odkaz, že múzeá sa môžu stať živými miestami stretávania sa a trávenia kvalitného voľného času.

Príbehy lásky, boja o prežitie, rodinných radostí aj starostí... to všetko si zažila táto 140.ročná drevenica, ktorú chcú konečne opraviť. Foto: Šariš ľuďom

3. Vitajte v 140.ročnej dreveničke, ktorý dýcha príbehmi

Zatvorte oči, nadýchnite sa a predstavte si, ako si žili naši pra prarodičia koncom 19. storočia. Hotovo? A teraz nech sa páči, vojdite. Členovia združenia Hradisko Lipany rekonštruujú miestnu dreveničku, jej interiér so stajňou a studňou aj sypancom. V priestoroch sa budú konať zaujímavé edukačné workshopy na tému ľudového remesla.

Bez cimbalu nieto poriadnej muziky. Potvrdia to vo folklórnom súbore Dubrava, kde na novom hudobnom nástroji chcú učiť aj mladé hudobné talenty. Foto: Šariš ľuďom

4. Cimbal aj pre mladé hudobné talenty

Hrať a spievať vo folklórnom súbore bez cimbalu nemôže byť dokonalým umeleckým zážitkom.  Folklórny súbor Dúbrava si do svojej hudobnej dielne plánuje zaobstarať cimbal, na ktorom budú muzikanti vyhrávať aj ďalšie desaťročia dopredu. Vďaka tejto investícii bude môcť súbor plnohodnotnejšie uchovávať a šíriť tradície východného Slovenska. Aj naďalej chce  podporovať mladé hudobné talenty, ktoré môžu v budúcnosti šíriť krásy slovenského folklóru.

Vitajte na náučnom chodníku "Po hrušovských mohylách". Foto: Šariš ľuďom

5. Turisticko - náučný chodník s modernými prvkami

Aj v Nižnom Hrušove chcú dať miestnemu náučnému chodníku nový šmrnc. Dominantou turisticko-náučného chodníka „Po hrušovských mohylách“ sú historické hrušovské mohyly. Nadšenci turistiky z občianskeho združenia Za rozvoj Hrušova, spoločnými silami chcú prechádzku jeho zákutiami povýšiť na dokonalý oddych s hodnotnými informáciami o všetkom, čo vás potulkami prírodou zaujme. Chodník plánujú rozšíriť, osadiť po jeho dĺžke tabuľky s QR kódom s informácií o lokalite, ekosystéme, zvieratách a rastlinkách.  

Turisti aj bežkári v Levočských vrchoch by si v dohľadnej dobe mohli užívať tieto impozantné výhľady Foto: Šariš ľuďom

6. Nová magistrála pre turistov aj bežkárov  

Severovýchodná časť Levočských vrchov (bývalý vojenský obvod Javorina), pod ktorými sa rozprestierajú dedinky Krásna Lúka, Bajerovce a Poloma, bola doteraz úplne neprístupná turistom. Levočské vrchy však svojou krásou lákajú čoraz viac nadšencov prírody. Chýba im však turistické značenie. Občianske združenie Šenviz plánuje vyznačkovať celú trasu z Krásnej Lúky na rozhľadňu na Čarnej hure.  Vytvoria tak základ pre levočsko-čergovskú magistrálu pre peších turistov, aj pre zimných bežkárov.

Čo všetko asi videli z tohto renesančného okna v minulosti obyvatelia kaštieľa vo Finticiach? Foto: Šariš ľuďom

7. Vykuknite z renesančného okna kaštieľa

Počas reštaurovania fasády kaštieľa vo Finticiach odhalili reštaurátori kamenné renesančné okno, ktoré potrebuje zreštaurovať kamenné ostenie. V priestoroch kaštieľa sídli múzeum, ktoré svojimi zaujímavými aktivitami priťahuje stále viac návštevníkov. Občianske združenie Fincičanki chce obnovou renesančného okna prispieť k zachovaniu kaštieľa a historických hodnôt.

Náučný chodník v blízkosti Torysy je vhodnou prechádzkovou trasou pre celé rodiny. Foto: Šariš ľuďom

8. Hravý edukačno-náučný chodník pre peších aj cyklistov

Ak sa chcete v blízkosti rieky Torysa a v okolí dedinky Brezovica vybrať na nenáročnú prechádzku s malebnými výhľadmi, náučný chodník, ktorý tu nadšenci z OZ Peťa Kašineho vybudovali v roku 2018, je ideálnym výberom. Prechádzka ulahodí turistickému duchu celej rodiny Popri chodníku tu osadia info tabule, edukačné prvky a rôzne originálne hry vrátane dreveného náučného pexesa či drevený šach. Vznikne tu aj oddychová zóna s ohniskom.

Článok vznikol v spolupráci s Plzeňským Prazdrojom Slovensko. 

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…