Dobré noviny
Vedeli ste, že Prešporský rezeň bol slávnejší než Viedenský? Tento zabudnutý recept musíte vyskúšať!
Alexandra König
Alexandra König

Vedeli ste, že Prešporský rezeň bol slávnejší než Viedenský? Tento zabudnutý recept musíte vyskúšať!

ilustračné foto
ilustračné foto — Foto: pexels

Urobte klasické rezne na oveľa luxusnejší spôsob - marinované vo víne, voňavých koreninách a vysmážané na zmesi oleja, masla a masti. 

BRATISLAVA 21. apríla - Možno ste to ani netušili, no pravda je taká, že nie len legendárny Viedenský rezeň (Wiener Schnitzel), zažil svoju obrovskú slávu (ktorú má dodnes). V Bratislave, teda v 19. storočí v Prešporku, sme mali tiež svoj recept na takzvaný Prešporský rezeň, alebo ak chcete „šnicel“, ktorý bol rovnako obľúbený a slávny, niektorí odborníci dokonca tvrdia, že bol ešte žiadanejší.

Len sa na neho akosi zabudlo. „V reštaurácii Zylinder pripravujeme poctivé prešporské jedlá a tak okrem klasického Viedenského rezňa podávame aj Prešporský, ktorý pozná málokto. Je však naozaj vynikajúci a vo svojej dobe bol naozaj v reštauráciách aj žiadanejší,“ hovorí šéfkuchár Jozef Preisinger.

Slovenská kuchyňa teda rozhodne nie je len o bryndzových haluškách. Boli sme súčasťou monarchie a v Bratislave sa jedlo a pilo naozaj na úrovni – nemali sme vo výbave len „chudobné“ jedlá zo zemiakov a múky. Recept na Prešporský rezeň je zložitejší než na Viedenský, pretože sa pripravuje deň vopred. Potrebujete na neho aj viac surovín, viac času a rovnako kvalitné teľacie mäso. Čo tak ho vyskúšať?

S prípravou Prešporského rezňa musíte uačať deň vopred.
S prípravou Prešporského rezňa musíte uačať deň vopred. Foto: pixabay/Dominik Schraudolf

Potrebujeme:

1kg teľacieho orechu

zväzok petržlenovej vňate

pár guličiek čierneho  korenia

trošku bieleho korenia

kvalitné suché biele víno – ideálne bratislavské

4 strúčiky cesnaku

1 cibuľu

hladkú múku

šťavu z polovice citróna

3 PL smotany na šľahanie

strúhanku

3 vajcia

na vyprážanie :5 PL masla, 5 PL oleja a 5 PL bravčovej masti

Postup:

Deň vopred teľací orech nakrájame krížom cez vlákna tak, aby sa dali vyklepať čo najtenšie rezne. Vyklepeme, osolíme a uložíme do misy. Jednotlivé rezne prekladáme kolieskami cibule, posekaným cesnakom, čiernym korením a vetvičkami petržlenovej vňate. Nakoniec zalejeme zmesou vína a citrónovej šťavy. Všetko dlaňou dobre utlačíme, zakryjeme a na noc odložíme do chladničky.  

Na druhý deň treba pred obaľovaním mäso dôkladne očistiť od cibule a ostatných ingrediencií a obalíme v klasickom trojobale s tým, že do múky pridáme trošku bieleho korenia a do vajec prilejeme šľahačku. Na vyprážanie použijeme 5 lyžíc masti, 5 lyžíc oleja a 5 lyžíc masla. Podávame so zemiakmi alebo zemiakovo cibuľovým šalátom. Dobrú chuť!

Už ste čítali?