Vysokoškoláčka Stanka: Vedela som, že ako Rómka musím byť stokrát lepšia. Vzdelanie je jedinou cestou
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Vysokoškoláčka Stanka: Vedela som, že ako Rómka musím byť stokrát lepšia. Vzdelanie je jedinou cestou

Stanka svojím príbehom a pomocou slabším môže byť vzorom pre všetkých, nielen pre mladých z komunity.

Študentka Stanka pomáhala počas pandémie žiakom, ktorí ostali zo dňa na deň bez pani učiteľky nablízku. — Foto: Archív: Stanka D.

HELCMANOVCE 21. apríla – V detstve poznala len podporu, lásku a dobré zázemie. Sama však vie, že mnoho detí nemalo to šťastie prísť do prostredia, ktoré praje ich vzdelaniu. Stanka Dotková je študentkou vysokej školy. Po zatvorení škôl chcela pomôcť žiakom, ktorým dlhodobo chýbajúca pomoc učiteľa mohla chýbať.

Za svoju pomoc deťom z chudobného prostredia ju ocenila aj prezidentka Zuzana Čaputová. „V našej maličkej dedine sú všetky rómske rodiny viac-menej úspešne začlenené. Naša rodina si z generácie na generáciu odovzdávala hodnoty ako práca, vzdelanie, dobré bývanie,“ začína svoje rozprávanie Stanka Dotková z Helcmanoviec na východnom Slovensku.

Slušné správanie a dobré vzťahy s majoritou boli u nich v obci samozrejmosťou.

Stanka vedela, že chce byť učiteľkou a mať vysokoškolské vzdelanie.
Stanka vedela, že chce byť učiteľkou a mať vysokoškolské vzdelanie. Foto: Archív: Stanka D.

„Do škôlky som chodila už ako 3-ročná, pretože rodičia museli do práce. Vo všetkom ma podporovali, mala som veľa krúžkov a záujmov. Pamätám si, ako ma pani učiteľka už v materskej škole vybrala na recitačnú súťaž, pretože som podľa nej bola riadna ‚papuľa‘ a moja mama tam bola so mnou a bola na mňa veľmi hrdá,“ spomína si Stanka.

Učiteľstvo ju dostalo

Škola jej šla veľmi dobre, zapájala sa do súťaží, divadla a bola stále aktívna. Na konci základnej školy si nebola celkom istá, čo chce študovať, voľba nakoniec padla na pedagogickú strednú školu, kde už bola aj jej staršia sestra.

A tam sa v roli učiteľky úplne našla.

„Na strednej škole sa mi veľmi darilo, napriek tomu, že som bola jediná Rómka v triede. Chcela som byť lepšia vo svojom odbore a dosiahnuť v živote niečo viac, preto som sa rozhodla ísť na vysokú školu. Už počas strednej som mala v hlave víziu, že sa raz chcem venovať rómskym deťom a pomáhať im. Vedela som tiež, že ako Rómka musím byť stokrát lepšia ako Nerómka, ak sa chcem presadiť a vzdelanie je tou jedinou cestou k ukázaniu svojich kvalít,“ hovorí Stanka.

Dnes študuje už magisterský stupeň v odbore primárna pedagogika a pedagogika psychosociálne narušených.

Stanka je aktívna aj mimo školy. Túži deti potiahnuť lepším smerom v živote.
Stanka je aktívna aj mimo školy. Túži deti potiahnuť lepším smerom v živote. Foto: Archív: Stanka D.

„Viem, že pri práci s rómskymi deťmi je špeciálna pedagogika naozaj potrebná hlavne preto, že mnoho rómskych detí má potreby, ktoré vyplývajú zo sociálne znevýhodneného a málo podnetného prostredia, v ktorom vyrastajú,“ vysvetľuje.

Na vysokej škole sa tak dostala do viacerých programov, ktoré boli zamerané na mladých šikovných Rómov, alebo na pomoc tým v odlúčených komunitách. A tak už na začiatku prvej vlny získala svojich prvých piatich žiakov, ktorým so školou pomáhala.

Pomoc žiakom v komunite

„Mala som potrebu pomôcť týmto deťom,“ ozrejmuje. Kvôli opatreniam žiakov síce nemohla fyzicky navštíviť, ale jej výrazná prítomnosť bola pre deti prínosom.

„Spojili sme sa cez internet. Pomáhala som im s pracovnými listami, ktoré nosili väčšinou sociálni pracovníci do rodín, ale aj s technikou čítania, písania, počítania,“ hovorí Stanka.

Stanka počas pandémie bola vždy po ruke deťom aj rodičom, aby im pomohla s učením.
Stanka počas pandémie bola vždy po ruke deťom aj rodičom, aby im pomohla s učením. Foto: Archív: Stanka D.

Žiakom prvej a druhej triedy, ktorí ostali zo dňa na deň bez klasického vyučovania, chýbalo v prvom rade technické vybavenie. Nemali internet, počítač, mobily či bežné pomôcky potrebné na učenie. Stankini žiaci nemali problém s pripojením, ale pozná mnoho rodín, do ktorých takáto pomoc od rómskych organizácií smerovala.

„Mojim žiakom chýbala podpora školy, kontakt s učiteľkou, keď niečomu nerozumeli a aj samotné prostredie školy, ktoré ich k učeniu nútilo a aj kamaráti,“ vysvetľuje.

Stanka im bola kedykoľvek k dispozícii, ak by s niečím potrebovali pomôcť a rovnako sa na ňu mohli obrátiť aj rodičia, ak chceli poradiť s úlohami do školy.

„Snažila som sa ich motivovať, aby z učenia mali radosť a nebrali to, ako niečo negatívne. Za odmenu za zvládnutie úlohy som im posielala zábavné videá, hry alebo rozprávky.“

Práve táto samostatná práca s rodičmi a deťmi im pomohla zvládnuť obdobie prechodu na diaľkové vzdelávanie.

Chvála od prezidentky

Stanka Dotková bola jednou z Rómov, ktorých ocenila aj Zuzana Čaputová pri príležitosti ich medzinárodného dňa. Pozvanie od prezidentky berie ako veľkú poctu.

Stretnutie s pani prezidentkou znamenalo pre ňu veľkú česť.
Stretnutie s pani prezidentkou znamenalo pre ňu veľkú česť. Foto: Archív: Stanka D.

„Je úžasné zažiť pocit docenenia od tak významnej osoby za svoje doterajšie úsilie a námahu, ktorú som vkladala či už do svojho štúdia alebo do dobrovoľníckych aktivít,“ teší sa Stanka.

A čo má v pláne do budúcnosti? V blízkej dobe bude stále pomáhať deťom s učením, ktoré počas tejto situácie nemali prístup k vzdelávaniu a po škole vidí najväčší zmysel v práci pre rómske deti. „Verím, že každá pomocná ruka, ktorú deťom podáme, ich dokáže potiahnuť tým správnym smerom na ich ceste za lepším životom,“ dodáva na záver.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…