Drevodomy ako moderný spôsob bývania
Inzercia
Inzercia

Drevodomy ako moderný spôsob bývania

Doba sa zrýchľuje, svet sa zmenšuje a ľudia preto neustále pracujú na hľadaní nových, efektívnych metód pre naplnenie čoraz náročnejších požiadaviek dopytu naprieč všetkými odvetviami priemyslu. Rovnakej situácii sa nevyhli ani výstavby domov a interiérový dizajn.

Drevo ako súčasť architektonickej moderny

Väčšina ľudí si pri spojení dreva a architektúry vybaví zruby alebo chaty na úpätí hôr uprostred lesov, no realita môže byť celkom iná. Montované domy alebo drevodomy sa v období posledných rokov tešia veľkej obľube a postupne sa dostávajú do povedomia širšej verejnosti. V stavebnom priemysle desiatky rokov dominuje betón a oceľ, no drevostavby ukázali svoj potenciál na spustenie revolúcie vo svete stavieb vďaka svojim mnohým výhodám.

Aké sú hlavné výhody drevodomov?

Rýchlo a ekologicky

Azda najväčšie pozitívum drevodomov je ich ekologická nenáročnosťrýchlosť výstavby. Spoločnosti získavajú drevo z udržiavaných, pravidelne obnovovaných lesov, pričom sa starostlivo dohliada na výrub presne určených stromov. Plusom je aj čistota samotnej výroby, keďže spracovanie dreva nezanecháva takmer žiaden odpad. Drevo má taktiež schopnosť pohlcovať oxid uhličitý aj po tom, čo je strom vyrúbaný, čo má v kombinácii s obnovovaním zdrojov za následok výrazné zníženie emisií CO2. Automatizácia spracovania dreva sa postarala o zvýšenie efektivity výstavby drevostavieb, preto záujemcovia o drevodom môžu mať postavený dom na kľúč v horizonte troch či štyroch mesiacov.

Foto: Shutterstock.com/Alexphot

Požiaru sa nemusíte báť

Ľudia, ktorí neprišli s drevodomom do priameho kontaktu, bývajú plní predsudkov a obáv. Prisudzujú drevostavbám „krehkosť“ a náchylnosť na požiar, no opak je pravdou. Pri poctivo odvedenej práci a dôslednom projektovaní je možné predpovedať, čo sa stane s drevodomom v prípade požiaru. Povrch drevených blokov pri požiari zuhoľnatie, čo zabraňuje následnému horeniu vnútornej časti blokov a tým poskytuje dostatok času a priestoru pre prípadnú evakuáciu celého objektu. V niekoľkých prípadoch bolo pri testovacích pokusoch vďaka tomuto javu pozorované aj celkové vyhasnutie požiaru.

Pocit domova za výhodnú cenu

V neposlednom rade je tu aj samotný pocit z bývania. Veľa mladých párov sa túži osamostatniť a založiť vlastné rodiny, no nemajú na to dostatočné finančné prostriedky. Preto sa radšej rozhodnú pre kúpu alebo prenájom bytov, ktorých cena dokáže byť v dnešnej dobe pre mladé rodiny príliš vysoká. Alternatíva drevodomu však prináša bezpečie vlastného pozemku, záhradu a pocit bývania vo vlastnom dome, ktorý je kvalitatívne na nerozoznanie od bežného murovaného domu. Cena nového drevodomu na kľúč sa pohybuje okolo sumy 90 000 €. Drevodomy sú výhodné taktiež z dlhodobého hľadiska, a to kvôli izolačným vlastnostiam dreva. Interiér takejto stavby sa rýchlo zohreje a udržuje teplotu aj viac ako 10 hodín. V drevodome sú preto výrazne nižšie náklady či už na vykurovanie, alebo klimatizáciu.

Foto: Shutterstock.com/Photographee.eu

Drevo ako moderný dizajnový prvok

Trendom v architektúre sa v posledných rokoch stala jednoduchosť. Moderné stavby stavili na jednoduché, minimalistické tvarymateriály, a práve tu zaujalo drevo spolu so sklom dominantné postavenie. Jednoduchý dizajn samotného domu vytvára priestor pre zaujímavé vybavenie interiéru. Interiérové doplnky sa takisto držia minimalizmujednoduchosti, no pri správnom výbere dokážu oživiť celý priestor. Vo väčšine prípadov sa majitelia drevodomov snažia o nenápadný výraz väčších kusov nábytku, akým sú napríklad pohovky alebo barové stoličky, ktoré bývajú často doplnenékovové prvky.

V prípade stolov alebo konferenčných stolíkov dominuje sklo a tenké, jednoduché konštrukcie. Vhodným doplnkom na podtrhnutie prírodnej stránky drevodomu môžu byť rôzne rastliny alebo machové steny.

Foto: Shutterstock.com/Olga Step

V prípade ďalších nástenných dekorácií pôsobia obrazy niekedy príliš rušivo, resp. štylisticky nezapadajú do súčasného dizajnu, preto sa čoraz populárnejšími stávajú dizajnové plagáty, ktoré plnia funkciu obrazov a posúvajú ju bližšie k moderným štandardom.

Zhrnutie

Drevodomy sa za posledné roky stávajú populárnou, ekologickouekonomicky výhodnou alternatívou bývania pre všetky skupiny obyvateľstva. Postupom času presviedčajú ľudí o ich bezpečnosti, kvalite a jednoduchej dostupnosti, pričom ukazujú potenciál prebrať dominantné postavenie na trhu nehnuteľností.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…