Bylinkárka a záhradný architekt: Premeňte svoju záhradu či balkón na oázu pokoja a bylinkovú lekáreň
Júlia Mekyňová
Júlia Mekyňová

Bylinkárka a záhradný architekt: Premeňte svoju záhradu či balkón na oázu pokoja a bylinkovú lekáreň

Ako sa zbaviť nepríjemných výhľadov a hluku od susedov? Aké bylinky posilnia imunitu a zatočia s vírusmi? Know-how Dobrým novinám prezradil záhradný architekt Martin Čurda a bylinkárka Iveta Henzélyová. 

Bylinková lekáreň, oáza pokoja a vlastný malý raj. Malými úpravami naň dokážeme zmeniť svoj balkón, terasu aj záhradu. — Foto: Pexels / D. Shevtsova, Unsplash / M. Spiske

Ak máte záhradu a knižnicu, máte všetko, čo potrebujete,“ hovorieval Cicero. Snáď nikdy sme jeho výrok nevnímali osobnejšie ako dnes. Pandémia nám do niekoľkých balkónových metrov a záhradných árov vtesnala celý svet. Vlastný kúsok zelene sa stal našim lesoparkom, Karibikom, Rakúskom, Talianskom, Alpami aj Tatrami.

Súčasná situácia sa naozaj podpísala na našom vzťahu k vlastnej zeleni. Je pritom jedno, či ide o balkón, terasu, predzáhradku alebo záhradu. Viac si všímame, čo sa v nej deje. Výraznejšie  pociťujeme nedotiahnuté projekty ako zanedbaný kút, nedokončenú terasu, chýbajúcu pergolu či nedostatočnú optickú izoláciu od suseda,“ hovorí pre Dobré noviny záhradný architekt Martin Čurda. Viac ako v minulosti sleduje aj zvýšenú potrebu dopestovať si vlastné bylinky, zeleninu a ovocie.

„Sme národ šikovných rúk. Niekedy im stačí ukázať jednu skicu a pár nápadov a sami si dokážu zrealizovať množstvo úprav v záhrade,“ hovorí Martin Čurda.
„Sme národ šikovných rúk. Niekedy ľuďom stačí ukázať jednu skicu a pár nápadov a sami si dokážu zrealizovať množstvo úprav v záhrade,“ hovorí Martin Čurda. Foto: AWIS záhrada

Lekáreň pre dušu aj pre telo

Aj na malej ploche si môžeme vytvoriť oázu pokoja, ktorá nám poslúži ako prírodná bylinková lekáreň. Bylinky môžeme vysádzať aj medzi zeleninu, ochránia ju pred škodcami z pôdy, aj zo vzduchu,“ nadväzuje bylinkárka a autorka Bylinkovej školy, Iveta Henzélyová.

Podľa záhradného architekta je práca na vlastnom kúsku zelene ideálnou terapiou pre dušu. „Vybijeme si ňou akúkoľvek energiu, aj tú negatívnu. Navyše, krásny výsledok nás „učičíka“ do pozitívnych vĺn. Na agresiu, nepriateľstvo, či iné neduhy už nezvýši čas.

Súkromie od susedov

Stále sú v kurze živé ploty, ktorými si chceme chrániť súkromie pred zrakom suseda. „Bez ohľadu na to, akú má človek družnú, extrovertnú a spoločenskú povahu, každý ocení v záhrade oázu pokoja,“ pokračuje architekt.

Ak sa chceme od susedov izolovať opticky, aj zvukovo, nič tak dobre nepohltí hluk, ako členitá mäkká prekážka. „Ani ten najvyšší múr nie je v boji s nežiaducim hlukom taký účinný ako dostatočne široký živý plot. Ak ho vytvoríme napríklad z červienky, ochráni to pred hlukom viac, ako dvojmetrový betónový múr,“ radí záhradný architekt.

Túžba po súkromí je prirodzená. Betónový múr však nie je jedinou možnosťou. Krásny efekt vytvoríte pomocou popínavky a treláže (foto 1) alebo obyčajným drevom.
Túžba po súkromí je prirodzená. Betónový múr však nie je jedinou možnosťou ako sa chrániť pred pohľadmi susedov. Krásny efekt vytvoríte pomocou popínavky a treláže (foto 1) alebo obyčajným drevom. Foto: AWIS záhrada

Pozor, z čoho nasadíte živý plot

Ideálne je vyhýbať sa živým plotom z jediného druhu rastliny. „Ľudia si často vysadia pätnásť metrovú líniu vavrínovca a sú spokojní. Prvé dva roky. Namiesto betónu sa pozerajú na sýtu zelenú farbu, ale dlhoročne bez zmeny vás to jedného dňa unaví. Krajšie je vytvárať sekvencie. Dajte vedľa seba pokojne tri vavrínovce, štyri červienky, dva driene, opäť tri vavrínovce a na záver trebárs dva muchovníky....,“ radí architekt.

Ďalšou veľkou chybou je prehnané šetrenie priestorom. „Keď vavrínovce sadíme, sú to štyridsať centimetrov vysoké a tridsať centimetrov široké rastlinky. A tak ich zasadíme tridsať centimetrov od seba a dvadsať centimetrov od plota... Vavrínovce však potrebujú aspoň dva metre priestoru.“ 

V prípade, že nám celkový dojem zo záhrady narúša optické vnímanie susedov, pomôžu okrem zelene aj drobné stavby, ako treláže, pergoly, zásteny.

Ako optická izolácia od susedov poslúži aj prútený plot.
Ako optická izolácia od susedov poslúži aj prútený plot. Foto: AWIS záhrada

Vyhrávajú úžitkové záhrady

Takmer každý klient sa Martina Čurdu pýta na trvalú udržateľnosť záhrady, ktorá jej zaručuje kontinuitu po dlhé roky. Vždy ho dokáže zaraziť požiadavka na „bezúdržbové záhrady“. „Tú počúvame najčastejšie. Pritom je to, akoby ste vraveli: „chcem suchú vodu“.“

Počas pandémie vypozoroval aj pozitívnu zmenu v podobe intenzívnejšej túžby po úžitkovej záhrade. „Teším sa, že od krásy prechádzame postupne k potrebe niečo pestovať. „Trendom sú vyvýšené záhony najrôznejších typov a tvarov.“ Ideálne na pestovanie drobného ovocia, zeleniny alebo byliniek.

Záhon môžete mať na balkóne, aj na terase   

Chceli by ste si dopestovať vlastnú zeleninu alebo bylinky, bojujete však s nedostatkom priestoru? Geniálnym riešením sú samostatne stojace vertikálne záhony. Výborne sa hodia na balkón, na terasu, do obývačky alebo ako praktické skrášlenie záhrady. Môžete ich umiestniť na plot a oživiť ho zeleňou. Vďaka piatim kvetináčom s dvojitým dnom môžete na svojej balkónovej záhrade pestovať všetko od zeleniny, cez kvety, ovocie až po bylinky. Záhon udržiava potrebnú vlhkosť a zabraňuje prelievaniu. Je odolný voči vplyvom počasia a vhodný do interiéru, aj do vonkajších priestorov.

Vertikálne záhony umožňujú aj na malom priestore dopestovať bylinky, zeleninu či drobné ovocie. Foto: Delimano Grow

Povinná výbava bylinkovej záhrady

Bylinkárka a autorka aktuálneho knižného bestselleru a kurzov Bylinková škola, Iveta Henzélyová, je presvedčená, že príroda nám v podobe byliniek zabezpečila všetko, čo potrebujeme pre zdravie. Mnohých druhov už na lúkach a v lesoch ostalo ako šafranu, o to praktickejšie je ich pestovať pokojne na balkóne alebo v záhrade. „Ak im zabezpečíme dobré podmienky pre život, sú to mimoriadne silné liečivá.“

Ak chcete mať doma základnú bylinkovú lekárničku vždy po ruke, mali by ste si vysadiť v prvom rade šalviu. „Šalvia lekárska (Salvia officinalis) pochádza zo Stredomoria, do severnej Európy ju rozšírili benediktíni. Pestovala sa v kláštorných záhradách ako liečivo a korenie do jedál. Znesie oveľa väčšie teplo a sucho ako naše pôvodné byliny. Dobre sa jej darí aj vo veľkých črepníkoch. Vo voľnom záhone potrebuje dostatok miesta. Môžete k nej pokojne vysadiť nízke pôdopokryvné rastliny,“ radí bylinkárka.

Bylinkárka, autorka knihy Bylinková škola a školy prírodnej medicíny
Bylinková škola Matky Zeme, Iveta Henzélyová.
Bylinkárka, autorka knihy Bylinková škola a školy prírodnej medicíny Bylinková škola Matky Zeme, Iveta Henzélyová. Foto: Pexels / Mareefe, archív I. Henzélyovej

Šalviu opisuje ako prírodné antibiotikum, ktoré pomáha pri vírusových ochoreniach dýchacích ciest, bolesti v krku, pri angíne či zápale močových ciest. „Dlhodobým kloktaním a vyplachovaním lieči tiež zapálené ďasná, afty či paradentózu.“ Zbierajú sa listy, vrcholové časti stonky pred kvitnutím. Sušiť by sme ich mali rozprestreté v tenkých vrstvách a v tieni, maximálne pri teplote do 35 °C.“

Bylinky na zápal pľúc a na dýchanie 

Šalviový čaj na zápal dýchacích ciest. 35 g šalvie, 20 g divozelu, 20 k nechtíka, 10 g skorocelu. Jednu polievkovú lyžicu zmesi zalejte 150 ml vriacej vody, 10 minút lúhujte. Preceďte a pite počas dňa.

Tinktúra z echinacei na imunitu. Koreň echinacei zbierame až v treťom - štvrtom roku pestovania. Najlepší spôsob spracovania je tinktúra, liehový macerát. Štyri polievkové lyžice čerstvého koreňa zalejeme 200 ml 40% vodky. Macerujeme 7 dní. Následne precedíme. Užívame v kritických obdobiach zvýšeného rizika vírusových ochorení alebo na začiatku akútneho ochorenia dýchacích ciest, aby sme predišli rozvoju ochorenia do zápalu pľúc.

Posilňujú imunitu: echinacea a palina

Pevné miesto v bylinkovej záhrade by mali mať aj ochrankyne imunity, ktoré dokážu zatočiť s vírusmi, echinacea a palina. „Palina ročná (Artemsiai annua) je silné prírodné antibiotikum. Má antivírusový a antibakteriálny účinok, používa sa napríklad pri liečbe malárie, boreliózy, infekcií tráviaceho a močového traktu alebo horúčky.“ Podľa Ivety Henzélyovej sa dá vypestovať zo semien. „Nie je náročná na pôdu, ani na vlahu. Priesady vysádzame v apríli na záhon, nie veľmi husto, je to statná bylina. Môžeme ju vysadiť aj ku plotu.

Šalvia lekárska a palina
Šalvia lekárska (vľavo) pomáha pri vírusových ochoreniach dýchacích ciest, palina ročná (vpravo) má antivírusové a antibakteriálne účinky. Foto: Archív I. Henzélyovej

Imunitu dokáže posilniť aj echinecea purpurová (Echinacea purpurea). „Môžete si ju rozmnožiť zo starších trsov alebo vypestovať zo semienok. Nerada rastie osamotene, vysaďte preto viac rastlín spolu. Vytvorí tiež krásny okraj záhona s trvalkami. Znesie priame slnko, ale aj polotieň.“ Zbiera sa koreň.

Pevné miesto v domácej bylinkovej lekárničke by sme mali vyčleniť aj medovke lekárskej (Melissa officinalis). „Je nenáročná na pestovanie, znesie aj priame slnko, aj vlhké počasie. Má hojivé účinky na tráviaci trakt, upokojuje centrálnu nervovú sústavu, pomáha pri gynekologických problémoch, pridáva sa do zmesí na dýchacie cesty. Môžu ju užívať aj malé deti.“ Bylinkárka radí zbierať vňať pred kvitnutím. „Môžete ju zrezať počas sezóny aj trikrát, vždy znova vyženie nové lístky.“

Pestujte si doma zeleninu celý rok

Nemáte dostatok priestoru alebo času na klasický skleník väčších rozmerov? Skleník Delimano Grow je ideálny na celoročné pestovanie. Navyše, úrodu šalátu, paradajok či byliniek môžete vďaka nemu zbierať aj z balkónu, z terasy či z verandy. Stabilný skleník ochráni rastliny pred horúčavou, mrazom, vetrom aj škodcami. Je ideálny aj na pestovanie zo semienok. Hodí sa do interiérov aj do záhrady. 

Praktické skleníky do každého vútorného či vonkajšieho priestoru,
Praktické skleníky do každého vútorného či vonkajšieho priestoru. Foto: Delimano Grow

Na únavu a vyčerpanosť pomôže rozmarín

V lekárničke, aj pri varení oceníte aj rozmarín lekársky (Salvia rosmarinus). „Už naše staré mamy vedeli, že rozmarínový krík musí najprv zosilnieť, aby vydržal naše zimy. Preto ho z kvetináčov sadili do voľnej záhrady až v treťom-štvrtom roku od začiatku pestovania.“ Hoci podľa Ivety Henzélyovej pochádza zo Stredomoria, je náchylný na nedostatok vody, počas suchých dní ho potrebujeme svedomito polievať. „Nemá rád vietor, v záhone mu doprajte aspoň jednu chránenú stranu, vysaďte ho napríklad k južnej stene.

Rozmarín zlepšuje podľa bylinkárky tvorbu tráviacich fermentov a tvorbu žlče, pomáha pri  dyspeptických stavoch s nadúvaním. Odstraňuje pocit fyzickej, ale najmä pocity vyčerpanosti a psychogénne podmienenej únavy.Pôsobí močopudne, zvyšuje chorobne znížený tlak. Zlepšuje prekrvenie malej panvy, je preto účinným pomocníkom pri otehotnení,“ radí bylinkárka. Zvonku ho odporúča používať pri reume, neuralgiách, poraneniach, ekzémoch, na pomalý krvný obeh a kôrnatenie ciev. Osviežuje a zahrieva.

Elegantný box na balkón a terasu

Vypestujte si kvety, rajčiny alebo bylinky v boxe Delimano Grow. Je ideálny pre všetkých, ktorí túžia po kúsku prírody na svojej terase či balkóne. Zvýšené okraje a veľký objem umožňujú pestovať plodiny vrátane koreňovej zeleniny, ktoré potrebujú hlbší kvetináč.

Box Delimano Grow je vďaka dostatočnej hĺbky vhodný na kvety, bylinky, ale aj koreňovú zeleninu.
Box Delimano Grow je vďaka dostatočnej hĺbky vhodný na kvety, bylinky, ale aj koreňovú zeleninu. Foto: Delimano Grow

Bye-bye komáre

Bylinky môžete využiť aj ako prírodnú bariéru proti dotieravému hmyzu vrátane komárov. „Všetky aromatické rastliny nám pomáhajú v lete zbaviť sa komárov. Jednou z najvoňavejších je ľalia biela. Sadíme ju z cibuliek na jeseň. Dorastá do výšky aj stodvadsať centimetrov, preto môže tvoriť zadnú stranu záhonu,“ radí bylinkárka. K ľalii odporúča vysadiť levanduľu, na druhú stranu záhonu zase rozmarín a medovku. „Stred záhonu môže tvoriť muškát voňavý, ten nie je mrazuvzdorný, preto ho na zimu prenášame dovnútra.“

Správne zvolenými bylinkami môžeme v letných mesiacoch bojovať aj proti doptieravým komárom.
Správne zvolenými bylinkami môžeme v letných mesiacoch bojovať aj proti doptieravým komárom. Vhodná je levanduľa, ľalia, medovka a rozmarín. Foto: Pexels / Cottonbro

Trendom sú zapustené ohniská

Martinovi Čurdovi sa vrámci aktuálnych záhradných trendov páčia zapustené ohniská. „Sú bezpečné, dobre vyzerajú a poskytnú priestor viacerým súčasne. Dajú sa robiť zo surového lomového kameňa, alebo z gabionových košov, plnených lámaným kameňom.“ Výborným doplnkom podľa do záhrady sú podľa neho spojenia bežných materiálov s výdobytkami aktuálneho technologického pokroku. „Tak je tomu v prípade spomínaných gabionov, kde sú koše z odolného kovu plnené tým najstarším, čo máme po ruke – kameňom. Aj v prípade zásten z vŕbového prútia. Vŕbové prútie je vpletané do oceľového rámu 200 x 200 cm. Rám prakticky nevidíte, zaručuje však stabilitu na celé desaťročia. Pritom vŕbový výplet stačí raz za niekoľko rokov nalakovať – a máte skvele vyzerajúcu, prirodzenú zástenu, ktorá sa hodí do záhrad v mestách aj na vidieku.“

Zapustené ohniská.
Zapustené ohniská pôsobia elegantne a sú aj praktické. Foto: AWIS záhrada

Inšpiráciu na svoj vlastný zelený svet nájdete všade navôkol. Spravte si počas prípravy na sezónu malú radosť v podobe zmeny, po ktorej už dlho túžite. „Všetko, čo nám spríjemní pobyt v záhrade a neškodí, môže byť súčasťou našej „obývačky bez plafóna,“ hovorí Martin Čurda.

Oáza pokoja, ktorú si doprajeme na našej terase alebo v záhrade, sa nám odmení v podobe priestoru na meditáciu, na odpočinok, na relax. Ako hovorí inšpiratívny americký skladateľ a profesor John Erskine: „Nikdy som nemal toľko dobrých nápadov deň za dňom, ako vtedy, keď som pracoval v záhrade.“

Vytvorte si vysnívanú záhradu na balkóne či pred domom s Delimano Grow

S Delimano Grow si vytvoríte malú úžitkovú, bylinkovú či okrasnú záhradku kdekoľvek, na balkóne, na terase, na verande či v prázdnom kúte záhrady. Delimano Grow ponúka vychytávky a praktické pomôcky vrátane  náradia, vertikálnych záhonov a malých skleníkov, ktoré bez problémov umiestnite aj do najmenších vnútorných či vonkajších priestorov.

Článok bol pripravený v spolupráci s Delimano Grow. 

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…