Lepším riešením ako odklad splátok môže byť refinancovanie úverov
TASR
TASR

Lepším riešením ako odklad splátok môže byť refinancovanie úverov

Počas minulého roka Európska centrálna banka (ECB) povolila všetkým domácnostiam odklad splátok úverov bez negatívneho efektu.

Ilustračné foto — Foto: TASR/DPA

Bratislava 12. apríla (TASR) - Počas minulého roka Európska centrálna banka (ECB) povolila všetkým domácnostiam odklad splátok úverov bez negatívneho efektu. Táto možnosť však už skončila a zápis o odklade splátok môže v budúcnosti zhoršiť prístup k hypotéke či k výhodnejším podmienkam pri jej získaní. Lepším riešením môže byť napríklad refinancovanie úverov.

Odklad splátok bez negatívneho zápisu v úverovom registri sa skončil v marci. Banky začali od prvého apríla opätovne zaznamenávať, ak niekto nebude schopný pôžičku splácať. „Odporúčame klientom, aby hľadali iné možnosti, ako riešiť svoju zhoršenú finančnú situáciu. Najmä je potrebné komunikovať s bankou otvorene a hľadať spoločne možnosti,“ konštatuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Odporúčanie banky

Svojho dlhu sa totiž nikto nezbaví, len presunie jeho splácanie na neskoršie obdobie. Centrálna banka preto odporúča pôžičky refinancovať. Tak by mali urobiť predovšetkým domácnosti, ktoré majú viac úverov a refinancovaním ich môžu zlúčiť do jedného s výhodnejšími podmienkami.

„Ak má klient napríklad pôžičku vo výške 100.000 eur za 1,26-percentný úrok na 30 rokov, zaplatí banke na úrokoch viac ako 20.000 eur. V prípade, že by mal iba 0,5-percentný ročný úrok, hypotéka by sa mu predražila len o necelých 8000 eur. Jeho mesačná splátka by bola nižšia o približne 40 eur,“ poukazuje Žáčková.

Refinancovanie spotrebného úveru

V prípade, že by niekto v rámci hypotéky refinancoval aj spotrebný úver, ušetril by mesačne ešte viac. Národná banka Slovenska (NBS) predpokladá scenár v podobe poklesu priemernej mzdy v roku 2021 o približne 1,7 % či nezamestnanosť nad ôsmimi percentami.

Zhoršená finančná situácia Slovákov tak môže byť realitou aj v nasledujúcich mesiacoch. V domácnostiach, ktoré si na jar odkladali splátky, klesol v prvých mesiacoch podľa centrálnej banky príjem v priemere o 630 eur. Domácnosti si vtedy odložili 51 000 úverov na bývanie, 61 000 spotrebných a 4000 ostatných pôžičiek.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…