Rómsky umelec Miloš Rác vystavoval v minulom roku v Ottawe, Sofii i Bukurešti
TASR
TASR

Rómsky umelec Miloš Rác vystavoval v minulom roku v Ottawe, Sofii i Bukurešti

Pre maliara a sochára Považskobystričana Miloša Ráca bol minulý rok paradoxne jedným z najúspešnejších v jeho umeleckej kariére.

Považská Bystrica 11. apríla (TASR) – Pre maliara a sochára Považskobystričana Miloša Ráca bol minulý rok paradoxne jedným z najúspešnejších v jeho umeleckej kariére. Jeho abstraktné maľby mohli napriek celosvetovej pandémii obdivovať na slovenských ambasádach v metropolách Kanady, Rumunska i Bulharska.

Na všetkých sa zúčastnil osobne a jeho diela zaujali aj veľvyslancov iných krajín. Rómsky umelec sa abstraktnej maľbe a tiež sochárstvu venuje niekoľko rokov, obrazov namaľoval okolo stovky. Keďže pre pandémiu bolo obmedzené cestovanie, mal viac času venovať sa samotnej tvorbe.

Koľko toho namaľoval minulý rok?

„Len v minulom roku som namaľoval asi 30 obrazov a teším sa, ako namaľujem ďalšie. V začiatkoch som sa pri maľovaní doslova trápil. Teraz je to jednoduchšie. Umenie by malo ísť hladko, človek by sa nemal nad tým rozčuľovať. A ak je rozčúlený, nemal by maľovať. Ja mám veľkú fantáziu a akosi mi to ide samé od seba," priblížil Rác.

Ako dodal, napriek tomu je robiť abstraktné umenie omnoho ťažšie, ako keď umelec maľuje podľa predlohy. „Abstraktný umelec prenáša na plátno svoje pocity a predstavy a o to je to ťažšie. I preto sú abstraktné diela v zahraničí veľmi cenené,“ doplnil.

Čaká na zlepšenie situácie

Podobne ako celý svet i Miloš Rác netrpezlivo čaká na zlepšenie pandemickej situácie. V lete pripravuje vernisáž v Považskej Bystrici v novo sa rodiacej súkromnej galérii, naplánované má aj výstavy na veľvyslanectvách v Nórsku, Fínsku. Rok by chcel tradične zakončiť výstavou v Považskej Bystrici.

Maľovanie a najmä prezentácia diel na výstavách je podľa neho finančne náročná. Veľkú pomoc mu poskytuje fond na podporu národnostných menšín Kult minor, spolieha sa aj na sľúbenú pomoc od europoslanca Petra Polláka. Jeho veľkým cieľom je zriadiť si v Považskej Bystrici ateliér a podchytiť mladých rómskych umelcov.

„Mojim snom je, aby ku mne chodili rómske deti na akúsi exkurziu umenia spojenú s workshopmi. Chcel by som im ukázať aj iné umenie, ako hudba, tanec a spev, kam Rómov všetci škatuľkujú. Rómske deti majú určite talent aj na iné veci. Pokiaľ viem, som pravdepodobne jediným rómskym umelcom na Slovensku, ktorý sa venuje abstraktnej maľbe a bolo by dobré, ak by podobné umenie oslovilo aj mladú generáciu,“ skonštatoval Rác.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…