Dobré noviny
Tajomstvo goríl odhalené. Vedci rozlúštili ich reč
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Tajomstvo goríl odhalené. Vedci rozlúštili ich reč

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: pexels.com/Chris Carter

V čom tkvie tajomstvo sily samcov gorily?

LONDÝN 11. apríl - Čím je samec gorily väčší, tým je lepší v búchaní si na hruď, čím dáva najavo svojim priateľom aj nepriateľom, aký je mocný. Podľa novej štúdie, o ktorej informuje portál BBC, je tento „bubnovací“ zvuk akousi jednotkou veľkosti a sily.

V hustých tropických lesoch ide podľa výskumníkov o dôležitý prostriedok dorozumievania sa. Počuť ho totiž až do vzdialenosti jeden kilometer. „Už dlho sme predpokladali, že ide o nejaký druh prevádzania, aký je jedinec mocný, a robia to ako voči samcom, tak aj samiciam,“ uviedol Edward Wright z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu.

„Bubnujú" odmalička

V gorilej spoločnosti sú skupiny väčšinou zložené z jedného samca a niekoľkých samíc. Tie však často „migrujú“ medzi jednotlivými skupinami, pričom samci bojujú o ich pozornosť. Pri nich zároveň záleží na veľkosti tela, ktorá tak predurčuje ich postavenie v spoločnosti, schopnosť bojovať a šancu na reprodukciu. Samci sa učia búchať si na hruď už od ranného veku a túto zručnosť časom zdokonaľujú.

Na snímke samec gorily menom Kumbuka.
Na snímke samec gorily menom Kumbuka. Foto: TASR/AP

Podľa výskumu, ktorý bol publikovaný v magazíne Scientific Reports, väčšie jedince vydávajú pri búchaní na hruď hlbší zvuk. „Toto sú skutočné signály veľkosti tela - inými slovami, gorilí samci ich nemôžu sfalšovať," pripomína BBC. Rozdiely si vedci všimli aj v trvaní a počte buchnutí na hruď.

Výskumníci k týmto zisteniam dospeli po tom, ako z fotografií odmerali veľkosť tiel jednotlivých samcov. Prostredníctvom zvukových nahrávok následne odmerali dĺžku, počet a zvukové frekvencie buchnutí do hrude, ktoré urobili horské gorily v národnom parku v Rwande.

Už ste čítali?