Dobré noviny
Prezidentka podpísala balík noviel pre druhú vlnu. Čo všetko sa zmení?
TASR
TASR

Prezidentka podpísala balík noviel pre druhú vlnu. Čo všetko sa zmení?

Prezidentka Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová — Foto: TASR/AP

Za nežiaduce účinky po očkovaní neregistrovanou vakcínou proti covidu prevezme zodpovednosť štát, legislatíva prináša i uhradenie liečby v kúpeľoch pre pacientov, ktorí mali ťažký priebeh ochorenia.

Bratislava 9. apríla (TASR) - Za nežiaduce účinky po očkovaní neregistrovanou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 prevezme zodpovednosť štát. Platiť to má, kým nebude očkovacia látka zaregistrovaná Európskou liekovou agentúrou (EMA).

Predĺži sa tiež trvanie dočasnej odbornej stáže zahraničných zdravotníckych pracovníkov v slovenských nemocniciach z 90 dní po skončení krízovej situácie na 180. Zjednoduší sa aj ich vstup do pracovného pomeru počas boja s pandémiou. Vyplýva to z balíka noviel v súvislosti s druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19, ktorý v piatok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Zmeny pri Sputniku

Za nežiaduce účinky po očkovaní neregistrovanou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 bude po novom preberať zodpovednosť štát. Na Slovensku sa to bude nateraz týkať ruskej vakcíny Sputnik V. Rezort zdravotníctva vysvetlil, že vypustenie vety o zodpovednosti predpisujúceho lekára ho žiadnych primárnych právnych povinností nezbavuje.

V platnosti ostane zodpovednosť za správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Na očkovanie neregistrovanou vakcínou bude rovnako aj naďalej potrebný písomný súhlas pacienta.

Liečba v kúpeľoch

Pri zjednodušení práce pre zdravotníckych pracovníkov zo zahraničia argumentuje ministerstvo zdravotníctva nedostatkom lekárov a zdravotníkov. Práve takýmto nedostatkom môže podľa rezortu dôjsť k prehĺbeniu už teraz ohrozenej dostupnosti a kvality špecializovanej zdravotnej starostlivosti, a teda k ohrozeniu práva na ochranu zdravia.

Legislatíva prináša i uhradenie liečby v kúpeľoch pre pacientov, ktorí mali ťažký priebeh ochorenia COVID-19. Nárok naň majú mať pacienti, ktorí ležali na JIS či na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny a po prekonaní infekcie u nich pretrvávajú respiračné, nervovo-svalové, pohybové ťažkosti, ako aj choroby obehového ústrojenstva či duševné choroby.

Nosové rýchlotesty

Umožní sa ňou i použitie nosových rýchlotestov určených na profesionálne použitie aj nezaškolenými osobami. Tento krok má pripraviť Slovensko na zmenu testovacej stratégie. Testy by sa mali využívať okrem domácností napríklad v školách či v závodoch.

Zároveň by sa mali upraviť kompetencie pre operačné stredisko, ktoré by riadilo plánované presuny pacientov medzi jednotlivými nemocnicami. O balíku zmien rokovalo plénum parlamentu v zrýchlenom režime. Novelu predložilo ministerstvo zdravotníctva.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?