Princ Philip prežil s kráľovnou Alžbetou II. 73 rokov. Takýto bol ich návod na šťastné manželstvo
Dobré noviny
Dobré noviny

Princ Philip prežil s kráľovnou Alžbetou II. 73 rokov. Takýto bol ich návod na šťastné manželstvo

Žiadny pár britskej kráľovskej rodiny nebol spolu tak dlho. 

— Foto: TASR/AP

LONDÝN 9. apríla - Veľkú Britániu dnes zasiahla smutná správa. Kráľovná Alžbeta II. prišla o svojho manžela, s ktorým strávila v manželstve takmer 74 rokov

Čo nemá v kráľovskej rodine obdobu. Pripomeňme si ich výnimočný vzťah a aj to, na akých základoch svoje manželstvo postavili. 

Pre Alžbetu to bola láska na prvý pohľad

Alžbeta a Philip sa prvýkrát stretli v roku 1934 na svadbe Philipovho bratranca. Kráľovná mala vtedy iba osem rokov, takže pohľadným mladíkom ešte príliš pozornosť nevenovala. Osudným sa však stalo stretnutie o 5 rokov neskôr. Hovorí sa, že vtedy budúca kráľovná bola z fešáckeho, blonďavého princa okamžite unesená a zaľúbila sa do neho takpovediac na prvý pohľad. O 8 rokov neskôr, keď mala Alžbeta 21 rokov, sa 20. novembra zobrali vo Westminsterskom opátstve. Kráľovskej oslavy sa zúčastnilo množstvo štátnikov vrátane Winstona Churchila a členovia kráľovských rodín z celého sveta. O šesť rokov neskôr Alžbeta zasadla na trón ako kráľovná s princom Philipom po jej boku.

Návod na šťastné manželstvo podľa kráľovnej

Podľa páru je kľúčom k ich úspechu jednoducho humor a vtip. Kráľovná, ktorá pôsobí na verejnosti rezervovane, sa vraj veľmi rada smeje a jej manžel bol známy svojím školáckym humorom. „Celé tie roky bol jednoducho povedané mojou silou a oporou,“ pochválila princa Alžbeta pri ich zlatom výročí v roku 1997. Philip zase tvrdil, že kráľovná je obdarená neobvyklou dávkou tolerancie. 

Pár mal štyri deti - korunného princa Charlesa, princeznú Anne a princov Andrewa a Edwarda a osem vnúčat.

Pri príležitosti platinového výročia vydal Buckinghamský palác nový portrét kráľovského páru. Zachytáva kráľovnú v rovnakej róbe, ktorú si obliekla pred desiatimi rokmi na bohoslužbu k výročiu ich diamantovej svadby. Na portréte môžeme takisto vidieť zlatú brošňu v tvare skarabea s rubínom a diamantom, ktorú jej daroval Philip v roku 1966.

Kráľovský pár stojí na fotografii pred portrétom kráľa Juraja III. a kráľovnej Šarloty, ktorí spolu žili 57 rokov, čo bolo druhé najdlhšie trvajúce kráľovské manželstvo po Alžbete a Philipovi.

Kráľovná Alžbeta II. a princ Philip na novom portréte pri príležitosti 70. výročia svadby.
Kráľovná Alžbeta II. a princ Philip na novom portréte pri príležitosti 70. výročia svadby. Foto: TASR/AP

Ako vyzeral spoločný život kráľovnej a princa si môžete pozrieť na fotografiách. 

Britská korunná princezná Alžbeta a jej snúbenec Philip Mountbatten pózujú po oznámení o ich zasnúbení v Londýne. 10. júla 1947.
Britská korunná princezná Alžbeta a jej snúbenec Philip Mountbatten pózujú po oznámení o ich zasnúbení v Londýne. 10. júla 1947. Foto: TASR/AP
Britská kráľovná Alžbeta II. a manžel princ Philip so svojimi deťmi vo Windsore. Zľava princezná Anne, princ Charles, princ Andrew a v kočíku princ Edward. 19. decembra 1965.
Britská kráľovná Alžbeta II. a manžel princ Philip so svojimi deťmi vo Windsore. Zľava princezná Anne, princ Charles, princ Andrew a v kočíku princ Edward. 19. decembra 1965. Foto: TASR/AP
Na archívnej snímke z augusta 1951 princezná Alžbeta svo svojím manželom princom Philipom a ich deťmi, princom Charlesom a princeznou Annou v Londýne.
Na archívnej snímke z augusta 1951 princezná Alžbeta svo svojím manželom princom Philipom a ich deťmi, princom Charlesom a princeznou Annou v Londýne. Foto: TASR/AP
Britská kráľovná Alžbeta II., princ Edward, pricezná Anne, princ Andrew, princ Charles a princ Philip počas osláv 39. narodenín kráľovnej Alžbety II. vo Windsore. 21. apríl 1965.
Britská kráľovná Alžbeta II., princ Edward, pricezná Anne, princ Andrew, princ Charles a princ Philip počas osláv 39. narodenín kráľovnej Alžbety II. vo Windsore. 21. apríl 1965. Foto: TASR/AP
Na archívnej snímke z 15. mája 1954 britská kráľovná Alžbeta II. a princ Philip so svoji deťmi princom Charlesom a princeznou Annou mávajú z balkóna Buckinghamského paláca v Londýne.
Na archívnej snímke z 15. mája 1954 britská kráľovná Alžbeta II. a princ Philip so svoji deťmi princom Charlesom a princeznou Annou mávajú z balkóna Buckinghamského paláca v Londýne. Foto: TASR/AP

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…