VIDEO: Pozdrav slnku krok za krokom pre všetkých, ktorí chcú vyskúšať jeho benefity
Alexandra König
Alexandra König

VIDEO: Pozdrav slnku krok za krokom pre všetkých, ktorí chcú vyskúšať jeho benefity

Ak bývate často chorí, bledí a bez energie, Pozdrav slnku je pre vás ideálny. Lektorka Marta Dérerová ukáže, ako sa správne cvičí. 

Lektorka jogy Marta Dérerová, vpravo ilustračné foto — Foto: pexels/Elly Fairytale

BRATISLAVA 9. apríla - Ak vám ráno chýba energia, mohli by ste popremýšľať o cvičení.  Surja Namaskara, slovensky „Pozdrav slnku“ vznikol, ako inak, v Indii. V sanskrite Surja znamená Slnko a Namaskara je pozdrav.

Pozdrav pozostáva z po sebe idúcich pozícii (ásán), ktoré jedna na druhú plynule nadväzujú. Ich počet sa vzhľadom na štýl jogy môže meniť. Existuje totiž niekoľko variant Pozdravov slnku, najčastejšie ho tvorí 12 alebo 17 pozícii. Zo začiatku je dobré každú pozíciu navnímať a predýchať.

Keď sa s nimi zoznámime, nemalo by nám nič brániť v tom aby sme zostavu zvládli odcvičiť plynule s dychom. To znamená, že v pozíciách by sme mali zostať vždy len na jeden nádych alebo výdych a plynule ju vystriedali do ďalšej pozície.

Ako by mal cvik správne vyzerať?

Začíname v stoji s rukami pozdĺž tela a chodidlami v šírke bedier. S nádychom vzpažíme a vytiahneme sa z tela. S výdychom prejdeme do hlbokého predklonu. S ďalším nádychom ostaneme v predklone a len narovnáme chrbát. Potom plynule s dychom prejdeme z jednej pozície do druhej. Výdych – pozícia  dosky, nádych – pozícia kobry. Výdych – pozícia strechy, kde ostaneme na 3 plné nádychy a výdych. Potom s nádychom prikročíme do rovného predklonu, výdych je hlboký predklon a s nádychom sa do guľata vytiahneme do stoja s rukami nad hlavou. Pozdrav zakončíme s výdychom s rukami spojenými pred hruďou. Zostavu opakujeme koľko krát chceme.

Kedy je ideálne tento cvik robiť?

Pozdrav slnku by sa mal ideálne cvičiť každé ráno hneď po prebudení (s prázdnym žalúdkom). Pre málo ľudí je to však reálne. Preto radím, cvičme, keď máme chuť a máme k tomu pokojné podmienky. Ak sa dá čo najpravidelnejšie a hlavne s radosťou. Iba vtedy má zmysel a cvičenie splní svoj účel.

Na čo je Pozdrav slnku zameraný, čo robí s našim telom, na čo je dobrý?  

Pozdrav slnku je ideálna zostava v každom veku s mnohými benefitmi pre naše zdravie. Pozície sa striedajú v takom poradí, aby dochádzalo k dokonalému zahriatiu organizmu a natiahnutiu každej časti nášho tela. Vďaka tejto zostave zosilnieme, zvýšime si flexibilitu, čo sa za krátku dobu odzrkadlí na našej nálade, ale aj obranyschopnosti organizmu. Kto nie je veľmi zvyknutý cvičiť, tak táto zostava je ideálnym začiatkom pre úpravu životného štýlu.

Kto by ho mal určite zaradiť do svojho denného programu?

Stopercentne ľudia, ktorí sú často chorí, bledí a unavení. A kto by sa mu mal naopak vyhýbať? Ľudia trpiaci na vysoký tlak alebo na kardiovaskulárne problémy a ženy od štvrtého mesiaca tehotenstva. Ak má niekto problémy s chrbticou, odporúčam zo začiatku cvičiť pod dohľadom lektora.

V čom robia ľudia pri cvičení Pozdravu slnku najčastejšie chybu?

Jednou z chyb môže byť ak praktikant neberie ohľad na svoje telesné alebo zdravotné obmedzenia a nerešpektuje ich. Čo môže vyzerať tak, že sa na silu natlačí do pozícii, ktoré sú v kontraindikácii s jeho zdravotným stavom, alebo telesnými obmedzeniami. V konečnom dôsledku si viac ubližuje ako pomáha. Ďalšou chybou je zlé dýchanie ktoré nekopíruje striedanie pozícii. Veľmi častou chybou je aj ponáhľanie sa. Pozdrav slnku síce má byť energický, no v žiadnom prípade nie uponáhľaný a stresujúci.

Vieš aj niečo o histórii cviku?

Názory na vek Pozdravu slnku sa rozchádzajú. Jedno je však isté, všetky dávne kultúry (mayská, aztécka, čínska, indická) uctievali slnko ako zdroj života na zemi. A tak Pozdrav slnku je nepochybne najstaršou zostavou v joge, ktorá sa praktikuje dodnes. Tradičná joga učí, že cvik je najmenej 2500 rokov starý a vznikol v priebehu védskych časov. Iné zdroje tvrdia, že bola vynájdená až začiatkom 20. storočia a následne bola rozšírená na západ v 20. alebo 30. rokoch. Ja osobne verím tej prvej verzii, že Pozdrav slnku je minimálne tak starý, ako samotná joga.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…