Dobré noviny
Svetobežník Martin: Cestovanie je príjemné, ale nie je najpodstatnejšie. Raz sa to ale vráti do normálu
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Svetobežník Martin: Cestovanie je príjemné, ale nie je najpodstatnejšie. Raz sa to ale vráti do normálu

Martin Navrátil
Martin Navrátil — Foto: Instagram @travelistan.sk

Martin Navrátil, ktorý vystupuje pod menom Travelistan nám okrem toho prezradil, ako vníma cestovanie počas pandémie aj to, ako bude podľa neho vyzerať cestovanie v najbližších rokoch.

BRATISLAVA 11. apríla - Martin Navrátil alias Travelistan, precestoval dokopy 181 krajín. Okrem toho, že sám veľa cestuje, pomáha ľuďom a plánuje im itineráre na mieru. V rozhovore nám prezradil, ako sa mu cestuje počas pandémie a ako si myslí, že bude vyzerať cestovanie v budúcnosti. Momentálne sa nachádza v Turecku, krajine, kde je momentálne jedna z najhorších pandemických situácii vo svete a kde z hodiny na hodinu vyhlásili lockdown, a tak tam musel ostať o niečo dlhšie, ako plánoval.

Ako si myslíš, že bude ešte vyzerať cestovanie tento rok?

Pred koronou sme sa zbalili a išli do sveta. Na niekoľko mesiacov a rokov to teraz bude trochu zložitejšie. Napríklad ja som teraz v Turecku, kde stačí mať pri vstupe do krajiny Covid test a online vypísané tlačivo. Lenže krajina z hodiny na hodinu zaviedla tvrdý lockdown. Bez ohlásenia. Zavreli sa mestá, regióny, obchody… Život sa tu jednoducho zastavil. A teraz si predstavte, že pricestujete do krajiny a tá sa bez ohlásenia uzavrie. Budete síce nahnevaní, prečo to nikto neoznámil, ale takéto opatrenia sa neoznamujú v predstihu.

Budete musieť zmeniť plány, pôjde to do peňazí a ani neuvidíte to, čo ste chceli. Krajiny, ktoré nebudú rýchle v očkovacej politike, sa budú uchyľovať k takýmto krokom. Čím chudobnejšia krajina, tým pomalšia v očkovaní.

Budeme musieť neustále sledovať miestne správy, vývoj epidemiologickej situácie, vyznať sa v rôznych nových aplikáciách, vypisovať… Budeme musieť myslieť na mnohé veci a hlavne predvídať niekoľko krokov dopredu. To, že my budeme zaočkovaní, neznamená, že v danej krajine sa budeme pohybovať, ako sa nám zachce. Ten, kto miloval neobmedzenú voľnosť, čiastočne ju stratí a bude musieť na určité obdobie opatrne plánovať.

Môže očkovanie aspoň čiastočne vrátiť niektoré veci do normálu?

Očkovacie preukazy tu boli už pred koronou. Boli krajiny, ktoré vás bez očkovania na niektoré choroby na svoje územie jednoducho nepustili. O niekoľko mesiacov bude vlastniť očkovací preukaz iste viac ľudí ako doteraz. Áno, Európska únia deklaruje, že nebude obmedzovať ľudí, ktorí sa rozhodnú nedať sa zaočkovať.

Lenže krajiny, ktoré sú mimo EÚ, to nemusia rešpektovať. Myslím si, že mnohé krajiny zavedú povinnosť mať očkovaciu látku a nebude ich zaujímať, či sme z EÚ alebo z Grónska. Každá krajina si určuje svoje vlastné pravidlá a je len na nás, či to budeme alebo nebudeme rešpektovať. Napríklad Thajsko a ďalšie krajiny v juhovýchodnej Ázii už vysielajú prvé správy o tom, že bez očkovania to jednoducho nepôjde. Tu nepomôže myslieť si ako pred rokom, že juhovýchodná Ázia neprežije bez turistov. Prežije – a tých, čo budú zaočkovaní, bude taká masa, že percento nezaočkovaných nebude tieto krajiny trápiť.

Ty sám si počas pandémie dosť cestoval. Aké to bolo, v porovnaní s časmi, keď nebolo o koronavíruse ani chýru ani slychu?

Zo začiatku som sa tešil, že mnohé pamiatky sú prázdne a ja ich mám takpovediac len a len pre seba. Bol to iný level spoznávania. Ceny ubytovania, dopravy, ale aj jedla išli drasticky dole. Ale po chvíli mi to celé prišlo také zvláštne, až mi to celé začalo vadiť. Prázdne pláže v Kambodži alebo slávny Angkor Vat bol spočiatku super, ale prázdne centrum Káhiry mi už prišlo vyslovene smutné. Proste môj egoistický pohľad z nadobudnutého víťazstva z prázdnych pamiatok ma prešiel. Je to také smutné. Smutné hlavne v tom, že keď vidíš ako domáci nemajú prácu, doprava stojí a reštaurácie alebo hotely zívajú prázdnotou. U nás na Slovensku dostaneme aspoň niečo, ale v krajinách mimo EU si každý musieť pomôcť sám.

Viac sa dočítate na ďalšej strane

Časť 1 / 2

Už ste čítali?