Dobré noviny
Slnečné svetlo ničí koronavírus 8-krát rýchlejšie, ako sa predpokladalo, tvrdia vedci
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Slnečné svetlo ničí koronavírus 8-krát rýchlejšie, ako sa predpokladalo, tvrdia vedci

Slnečné lúče
Slnečné lúče — Foto: unsplash

Tím vedcov požaduje rozsiahlejší výskum toho, ako slnečné žiarenie inaktivuje SARS-CoV-2 po tom, čo si uvedomil zjavný rozpor medzi najnovšou teóriou a experimentálnymi výsledkami.

SANTA BARBARA 8. apríla - Strojný inžinier Paolo Luzzatto-Fegiz a jeho kolegovia, zistili, že vírus bol v experimentoch inaktivovaný až osemkrát rýchlejšie, ako predpovedal najnovší teoretický model.

„Teória predpokladá, že inaktivácia funguje tak, že UVB žiarenie zasiahne RNA vírus a poškodí ho,“ vysvetlil Luzzatto-Fegiz. Toto zistenie vedcov môže viezť k účinnejšiemu boju s koronavírusom.

Sila UV svetla

UV svetlo alebo ultrafialová časť spektra sa ľahko absorbuje určitými bázami nukleových kyselín v DNA a RNA, čo môže spôsobiť, že sa budú ťažko fixovať.

Ale nie všetko UV svetlo je rovnaké. Dlhšie UV vlny, ktoré sa nazývajú UVA, nemajú dosť energie na to, aby spôsobovali problémy. Sú to stredné UVB vlny na slnečnom svetle, ktoré sú primárne zodpovedné za ničenie mikróbov.

Ako píše portál sciencealert.com, ukázalo sa, že krátkovlnné UVC žiarenie je účinné proti vírusom, ako je SARS-CoV-2, aj keď je stále bezpečne zabalené v ľudských tekutinách. Ale tento typ UV zvyčajne nepríde do kontaktu s povrchom Zeme vďaka ozónovej vrstve.

„UVC je skvelé pre nemocnice,“ uviedla spoluautorka a toxikológka Oregonskej štátnej univerzity Julie McMurryová. „Ale v iných prostrediach - napríklad v kuchyniach alebo podchodoch - by UVC interagoval s časticami za vzniku škodlivého ozónu.“

Účinky UV svetla na koronavírus

V júli 2020 experimentálna štúdia testovala účinky UV svetla na SARS-CoV-2 v simulovaných slinách. Zaznamenali, že vírus bol deaktivovaný pri vystavení simulovanému slnečnému žiareniu počas 10 až 20 minút.

„Prírodné slnečné žiarenie môže byť účinné ako dezinfekčný prostriedok na kontaminované materiály,“ uzavreli Wood a kolegovia. 

Zima verzus leto

Táto štúdia zistila, že vírus SARS-CoV-2 bol trikrát citlivejší na UV svetlo ako chrípka, pričom 90 percent častíc koronavírusu bolo inaktivovaných už po pol hodine vystavenia slnečnému žiareniu v lete. Na porovnanie, v zime môžu infekčné častice svetla zostať nedotknuté celé dni.

Environmentálne výpočty vykonané samostatným tímom vedcov dospeli k záveru, že molekuly RNA vírusu sú fotochemicky poškodené priamo svetelnými lúčmi.

„Experimentálne pozorovaná inaktivácia v simulovaných slinách je osemkrát rýchlejšia, ako by sa dalo predpokladať z teórie,“ napísali Luzzatto-Feigiz a kolegovia.

Inaktivácia vírusu

Vedci majú podozrenie, že je možné, že namiesto priameho ovplyvnenia RNA môže UVA s dlhými vlnami interagovať s molekulami v testovacom médiu (simulované sliny) spôsobom, ktorý urýchľuje inaktiváciu vírusu.

Ak je možné UVA využiť na boj proti SARS-CoV-2, mohli by byť užitočné lacné a energeticky efektívne zdroje svetla špecifické pre vlnovú dĺžku pri rozširovaní systémov filtrácie vzduchu s relatívne nízkym rizikom pre ľudské zdravie.

Potrebné sú ďalšie testy

„Naša analýza poukazuje na potrebu ďalších experimentov na samostatné testovanie účinkov špecifických svetelných vlnových dĺžok a stredného zloženia,“ uzatvára Luzzatto-Fegiz.

Vďaka schopnosti tohto vírusu zostať suspendovaným vo vzduchu po dlhšiu dobu, najbezpečnejším prostriedkom, ako sa mu vyhnúť stále zostáva spoločenská distancia a nosenie respirátorov tam, kde nie je možná distancia. Ale je dobré a užitočné vedieť, že slnečné svetlo nám môže pomôcť počas teplejších mesiacov.

 

 

Už ste čítali?