Vedci odhalili pôvod Amazonského pralesu. Pľúca Zeme vznikli ako dôsledok veľkej katastrofy
Meteorit, ktorý spôsobil vyhynutie dinosaurov, zároveň vytvoril podmienky pre vznik v súčasnosti najväčšieho pralesa na svete.

Meteorit podľa autorov štúdie zničil približne 45 percent všetkých juhoamerických rastlinných druhov. Prešlo šesť miliónov rokov, kým boli tamojšie lesy rovnako rozmanité, ako pred impaktom. V okolí impaktného krátera Chicxulub, ako aj na celom kontinente však začali rásť úplne iné rastliny.
Ako prvé sa objavili strukoviny, ktoré v symbióze s baktériami obohatili pôdu dusíkom. Vďaka dusíku a fosforu z meteoritu sa v oblasti začalo okrem strukovín dariť aj kvitnúcim rastlinám, ktoré z ekosystému vytlačili ihličnany. Následne spolu bojovali o prístup k slnečným plochám a vytvorili hustý porast, ktorý odizoloval nižšie rastliny od svetla a vytvoril tropický dažďový prales.
Ohrozenie od človeka
Paleoekologička Regan Dunnová upozornila Scientific American na vyššie spomenutý výpočet autorov štúdie, že po náraze meteoritu vyhynulo 45 percent rastlinných druhov v kontexte súčasne prebiehajúcich klimatických zmien.
Podľa súčasných odhadov bude práve 45 percent všetkých rastlinných druhov v Amazonskej nížine počas nasledujúcich 30 rokoch ohrozených v dôsledku ľudskej činnosti, približuje Dunnová.
Štúdia podľa paleobiologičky Bonnie Jacobsovej ukazuje rozsiahle následky hromadných vymieraní, ako napríklad toho, ktoré postihlo dinosaurov. Vzápätí pripomína, že v súčasnosti sa nachádzame uprostred ďalšieho takéhoto procesu. Tento raz ho však nemá na svedomí meteorit, ale všadeprítomní ľudia, ukončila Jacobsová.