Dobré noviny
Vedci odhalili pôvod Amazonského pralesu. Pľúca Zeme vznikli ako dôsledok veľkej katastrofy
TASR
TASR

Vedci odhalili pôvod Amazonského pralesu. Pľúca Zeme vznikli ako dôsledok veľkej katastrofy

Amazonský prales
Amazonský prales — Foto: flickr.com/CIFOR

Meteorit, ktorý spôsobil vyhynutie dinosaurov, zároveň vytvoril podmienky pre vznik v súčasnosti najväčšieho pralesa na svete.

Washington/Bogota 7. apríla (TASR) - Meteorit, ktorý spôsobil vyhynutie dinosaurov, zároveň vytvoril podmienky pre vznik v súčasnosti najväčšieho pralesa na svete, Amazonu, vyplýva zo štúdie zverejnenej v aprílovom vydaní vedeckého časopisu Science. Informáciu priniesol mesačník Scientific American.

Paleobiológ a spoluautor štúdie Carlos Jaramillo spolu s kolegami skúmal desaťtisíce skamenelín peľu a rastlín, pochádzajúcich z období pred aj po dopadom meteoritu. Štúdia je výsledkom dvanástich rokov úsilia „pretože sme začínali od nuly,“ priblížil Jaramillo.

Zistenia vedcov

Teplé a vlhké oblasti drvivá väčšina odborníkov na skameneliny aj amatérskych pátračov doposiaľ ignorovala, pretože predpokladali, že v tamojších podmienkach biologický materiál nedokáže prežiť dostatočne dlho na to, aby skamenel, približuje Scientific American.

Autori štúdie však v 53 náleziskách v Kolumbii našli približne 50 000 skamenených zrniek peľu a 6000 fosílií listov. Najnovšie štúdie naznačujú, že listy, ktorým sa dostáva viac slnka, majú v sebe vyššie množstvo prirodzene sa vyskytujúceho izotopu uhlíka C13, ako aj vyššiu hustotu žíl. Skúmaním týchto a iných vlastností sa vedcom podarilo určiť podobu a štruktúru týchto starodávnych lesov.

Kľúčová úloha dinosaurov

V juhoamerických lesoch bolo pred dopadom meteoritu veľa ihličnanov, ktorých koruny prepúšťali dostatok svetla pre bujný porast papradia na zemi. Dinosaury pravdepodobne hrali kľúčovú úlohu pri „údržbe" týchto lesov, okrem iného aj tým, že vyvracali a lámali stromy a konzumovali vegetáciu.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?