Týchto 10 zvierat ďalšia generácia poznať nemusí. Niektoré však ešte dokážeme zachrániť
Alexandra König
Alexandra König

Týchto 10 zvierat ďalšia generácia poznať nemusí. Niektoré však ešte dokážeme zachrániť

Ktoré sú najohrozenejšie zvieratá na Zemi a bezprostredne im hrozí vyhynutie? Pozrite sa, či ich poznáte všetky a či tušíte, kto je na smutnom prvom mieste. Dozviete sa však aj to, ktorému zvieraťu ochranári pomohli opäť rozmnožiť sa.

ilustračné foto — Foto: pexels.com

Niektorým živočíšnym druhom sa čas na našej planéte pomaly kráti. Ľudia sú svojou rozpínavosťou, pytliactvom, ničením biotopov a spôsobovaním globálneho otepľovania najväčšou hrozbou pre tieto krásne stvorenia, ktorých na Zemi zostala už len hŕstka. Tak ako za ich miznutie môžeme najmä my, je v našich rukách aj to, aby sa raz a navždy nevytratili. Ak by sme urobili maximum,  dokážeme niektoré z nich ešte zachrániť.   

10. Gorily

Vedeli ste, že tieto fascinujúce stvorenia majú viac ako 93 % DNA zhodnej s ľudskou? Dokážu prejavovať emócie, plakať, či smiať sa. Existujú dva druhy – Gorila západná a Gorila východná a oba majú dva poddruhy. Tri zo štyroch poddruhov sú na Červenom zozname IUCN, čo znamená, že sú v kritickom ohrození. Štvrtá, gorila červená je „len“  ohrozená. V júni 2020 žilo vo voľnej prírode len okolo 150 jedincov Gorily západnej. Za tento stav môže najmä pytliactvo, choroby a ľudské vojnové konflikty. Gorily majú navyše nízku reprodukčnú rýchlosť – samice rodia každých 4 až 6 rokov, po prvý krát môžu mať mláďa asi v 10 rokoch. Dožívajú sa okolo 30 rokov, v zajatí až 55 rokov. Ide o najväčšieho ľudoopa na svete, samec je asi tri krát väčší ako človek, môže vážiť až 200 kg.  Žijú v spoločenstvách kde je jeden dominantný samec, niekoľko samíc a mláďatá a spoločne putujú lesom. Ide o mierumilovné tvory, nikdy nezaútočia „iba tak“, no v ohrození si to rozdajú pokojne aj s tigrom. Horské gorily dokonca dovolia človeku sadnúť si do ich blízkosti, musia sa však presvedčiť, že im nehrozí nebezpečenstvo. Živia sa rastlinnou potravou, obľubujú žihľavu, svätojánsky chlieb, ovocie, ale aj hmyz.

 9. Nosorožce

Jeho anglický názov Rhinocerous pochádza z gréckych slov RhinoCeros, ktoré znamenajú nos a roh. Veľmi priliehavý názov zvieraťa, čo poviete? Bohužiaľ, ich charakteristický roh je jednou z najväčších trofejí medzi pytliakmi a tak sa práve človek stal najväčším nepriateľom tohto stvorenia, ktoré vyzerá ako z dôb pravekých. Rohy sa používajú napríklad aj tradičnej čínskej medicíne, ale slúžia najmä ako nechutná „ukážka“ bohatstva. Jeho cena sa môže na čiernom trhu vyšplhať až na 30 000 € za kilogram! Práve preto patria tri z piatich druhov nosorožca za najohrozenejšie druhy na svete. Ide o Nosorožca jávskeho, Nosorožca sumatrianskeho a Nosorožca čierneho. Počet Nosorožcov jávskych je skutočne alarmujúco nízky a odhaduje sa na iba okolo 50 jedincov. Nosorožec čierny, ktorý žije v Afrike, bol na tom v 70. rokoch minulého storočia tiež extrémne zle kvôli pytliactvu, no vďaka ochranárskym aktivitám sa jeho populácia začína zotavovať.

8. Morské korytnačky

Sú na Červenom zozname IUCN, čo znamená, že sú kriticky ohrozené. Jedná sa presne o korytnačku Hawksbill (na celom svete žije okolo 8000 jedincov, z čoho je iba 1000 samíc) a korytnačku Kemps Ridley. Lov je ich najväčšou hrozbou, pytliaci sa zameriavajú na vajcia, mušle, kožu aj krásny čierno zlatý pancier, z ktorého sa vyrábajú šperky.  Spomínané dva druhy korytnačky žijú v Austrálii, kde sú veľmi dôležitou súčasťou ekosystému, pretože sa živia toxickým druhom koralu, ktorý je pre iné druhy smrteľne nebezpečný a korytnačky zabezpečujú jeho nerozširovanie sa. Korytnačky sú potravou pre žraloky, no ich najväčším nepriateľom je človek. Napríklad v Japonsku sú hrebene vyrábané z panciera korytnačky Hawksbill súčasťou tradičnej kultúry už stovky rokov. Vyrábajú sa z neho aj rámy na okuliare, vejáre či rôzne ozdoby, no ak to takto pôjde ďalej, o pár rokov sa tento druh z našej Zeme úplne stratí.

7. Saola

Nazývaná tiež Vôl Vu Quang alebo aj ázijský jednorožec, je jedným z najvzácnejších cicavcov na svete a na vlastné oči ho videl iba málokto, dokonca existuje len minimum jeho fotografií. Saola žije ukrytá v dažďových pralesoch vo Vietname a Laose a objavená bola až roku 1992! Chytiť a skúmať toto zviera sa zatiaľ nikomu nepodarilo, čiže ide naozaj takmer o bájne zviera. V kohútiku má toto zviera na pohľad podobné antilope asi 85 cm, váži približne do 100 kg, má tmavohnedú srsť so svetlejšími škvrnami na šiji a spodnej časti tela. Nad očami o okolo tlamy má biele pásiky a chvost zakončený čiernymi chlpmi. Patria na Červený zoznam a ich ochrana spočíva v likvidovaní pytliackych drôtených ôk a v znižovaní počtu loveckých psov.  

6. Veľryba bisajská

Nazývaná aj veľryba čierna. Z tohto druhu žije iba okolo 200 dospelých jedincov a tento počet stále klesá. Ide o nežného obra, ktorí žije na pobrežiach chladných vôd a väčšinu dňa sa na hladine kŕmi planktónom. Práve preto sa stala veľryba ľahkým terčom pytliakov, ktorí ju lovia kvôli tuku a mäsu. Ich reprodukcia je veľmi pomalá, pretože samice rodia až v desiatich rokoch, potom iba každých šesť rokov a vždy vrhnú len jedno mláďa. Okrem pytliakov sú pre veľryby najväčším nepriateľom lode, ktoré robia taký hluk, že ich rušia pri komunikácii, ktorú potrebujú na ochranu pred predátormi či pri hľadaní potravy. Okrem toho sa často zamotajú do rybárskych sietí. Človek je pre Veľrybu bisajskú skutočným nepriateľom No.1.

5. Drontík zúbkatý – zubatý holub

Je tiež známy aj ako Manumea a ide o veľkého holuba, ktorý žije len na ostrove Samoa, čo je maličký ostrov v Oceánii. Jeho počet sa odhaduje len na 70 až 380 kusov, za čo môže ich lov v minulosti. Ide o príbuzného už vyhynutého vtáka Dodo. Je to vták ťažko polapiteľné a na vlastné oči ho v prírode ho videlo iba zopár ľudí. Býva však často náhodne zabitý pri love iných vtákov. K ich úplnému vymiznutiu tiež prispieva klčovanie lesov, kde žije.  

4. Gaviály

Ide o krokodíly z Indie, ktoré jedia ryby. Majú dlhé tenké nosy s veľkým hrboľom na konci. Väčšinu času trávia v sladkovodných riekach a vodu opúšťajú, keď sa chcú vyhrievať na slnku, alebo klásť vajíčka. Vo voľnej prírode žije iba okolo 200 zvierat tohto druhu a k ich vyhynutiu prispela najmä strata biotopov, znečisťovanie riek, ale aj zaplietanie sa do rybárskych sietí a pytliactvo, pretože tieto krokodíly sa využívajú v čínskej tradičnej medicíne.

3. Kakapo

Kakapo je nočný papagáj žijúci na Novom Zélande, ktorý je kriticky ohrozený, pretože žije už iba 140 jedincov tohto druhu. Každý z nich má dokonca svoje meno, pretože posledné roky sa spustil špeciálny program na jeho záchranu. Kedysi bol v tejto oblasti úplne bežným papagájom, no vďaka tomu, že sem boli loďami privezené aj mačky a lasice, začal pomaly miznúť. Kakapovia sa pred predátorom chránia tak, že sa úplne prestanú hýbať a tak splynú s prostredím. Táto forma obrany je však účinná len pred predátormi, ktorí necítia, ale len vidia, čo spomínaní dvaja dovlečení predátory rozhodne nie sú. Ďalším slabým miestom je to, že samice opúšťajú hniezda s vajíčkami a mláďatami, keď idú zháňať potravu.  

2. Leopard amurský škvrnitý

Žiaľ ide o najohrozenejšiu „mačku“ na svete. V ich prirodzenom areály v Rusku ostalo už len menej ako 70 leopardov! Ako ináč, ich najväčším vrahom je človek, ktorí ich loví pre nádhernú kožušinu, z ktorej sa vyrábajú veľmi drahé kožuchy a tiež pre kosti, ktoré sa využívajú v tradičnej medicíne. Je veľmi smutné, že aj dnes, keď dokážeme vyrobiť lieky od výmyslu sveta a umelé kožušiny, ktoré vyzerajú na nerozoznanie od pravých, stále sa nájdu ľudia, ktorí sú schopní zabiť niečo tak ohrozené a nádherné, ako leopard amurský je. Jeho nepriateľom sú tiež požiare, ktoré zapríčiňujú stratu biotopu, no len malá časť týchto požiarov je spôsobená prírodou. Dobrou správou je, že v roku 2007 žilo iba okolo 20 jedincov, čiže sa jeho počet vďaka ochranárskym aktivitám za posledné roky viac ako strojnásobil. 

1. Sviňucha kalifornská

Ide o endemit žijúci na severnom konci Kalifornského zálivu, ktorého volajú Vaquita (po španielsky kravička). Ide o najmenšieho morského cicavca – meria iba 150 cm a váži asi 43 kg. Neskutočne smutné je, že na svete zostalo už len 9 jedincov tejto malej a na pohľad veľmi milej sviňuchy. Hynie kvôli nelegálnemu lovu iných rýb a končí zamotaná v sieťach, ktoré ju ťahajú dole a tak nemôže dýchať a vlastne sa utopí. Záchrana spočíva z zákaze používania sietí a aj nelegálnemu rybolovu, no tieto aktivity sa dejú aj tak, čo smeruje k tomu, že o pár rokov bude Sviňucha kalifornská pravdepodobne úplne vyhynutý druh.  

 

 

 

 

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…