Triedenie a recyklovanie odpadov šetrí primárne zdroje aj prírodu
TASR
TASR

Triedenie a recyklovanie odpadov šetrí primárne zdroje aj prírodu

Význam triedenia a recyklácie odpadov je najmä v šetrení primárnych zdrojov surovín, ktoré nie sú neobmedzené, a zároveň ochrane životného prostredia.

Ilustračné foto — Foto: TASR

Bratislava 7. apríla (TASR) - Význam triedenia a recyklácie odpadov je najmä v šetrení primárnych zdrojov surovín, ktoré nie sú neobmedzené, a zároveň ochrane životného prostredia. „Tento zmysel sa však naplní iba vtedy, ak odpady, ktoré vytvoríme, končia tam, kde patria," skonštatoval pre TASR Marek Brinzík z organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-Pack.

Odpady ako papier, plast, sklo či nápojové kartóny, tzv. tetrapaky, sa nemajú vyhadzovať do komunálneho odpadu, ale do farebných kontajnerov, prípadne do vriec na triedený zber. Nebezpečné odpady či veľkokapacitné odpady ako nábytok patria zase na zberné dvory, vysvetlil Brinzík.

Elektroodpad

Elektroopad, použité batérie alebo akumulátory sa odovzdávajú v tzv. miestach spätného zberu - napríklad elektropredajniach. Miestami spätného zberu sú aj lekárne. Odovzdávajú sa tam nespotrebované lieky, čo je tiež potenciálne veľké riziko pre životné prostredie, pripomenul.

„Na Slovensku sa stretávame často s tým, že odpady nekončia tam, kde patria, ale tam, kde zásadne nepatria. A to v prírode, a preto sme krajina čiernych skládok. Žiaľ, často tam končia veľmi dobre recyklovateľné odpady ako papier, sklo, plasty, kovové obaly, nápojové plechovky, vrátane elektroopadov,“ priblížil Brinzík.

Je potrebné vyhadzovať odpady správne

Pripomína preto, že na naplnenie zmyslu triedenia a recyklácie odpadov je potrebné vyhadzovať odpady správne. „Bez dobrého triedenia odpadov nebude ani dobrá a efektívna recyklácia. Odpady nepatria do prírody ani do zmesového kontajnera,“ doplnil Brinzík.

Pripomenul, že komunálny odpad končí okrem Bratislavy a Košíc, kde sa energeticky zhodnocuje spaľovaním, na skládkach odpadov. „To je pre odpady konečná a nedá sa s nimi už nič robiť. Predtým, než nejaký odpad vyhodíme, treba krátko porozmýšľať, čo je to za odpad a kam patrí. Každý z nás môže správnym triedením a zodpovedným nakladaním odpadmi prispieť svojou troškou k ochrane životného prostredia na Slovensku,“ zhrnul Brinzík.

Samosprávy platia od roku 2019 skládkovacie poplatky na základe toho, na akej úrovni sa u nich triedi. Platia len za komunálny odpad. Triedenie je pre ne bezplatné a platia ho výrobcovia.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…