Dobré noviny
Odborník na zdravie: Život si treba aj užívať. Toto by ste mali robiť, aby ste sa cítili skvele
TASR
TASR

Odborník na zdravie: Život si treba aj užívať. Toto by ste mali robiť, aby ste sa cítili skvele

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: pexels.com/Ava Motive

Zdravá životospráva neznamená, že človek musí prežiť nudný život.

Bratislava 7. apríla (TASR) - Zdravá životospráva neznamená, že človek musí prežiť nudný život. Je však prostriedkom, aby sme sa z neho dokázali čo najdlhšie plnohodnotne tešiť. Na to, aby sme prežili zdravý život, treba si ho aj užívať.

Pri príležitosti Svetového dňa zdravia, ktorý si spoločnosť pripomína v stredu, na to poukázal odborník na zdravie Tibor Baška z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK). TASR o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller.

Odborník dáva niekoľko rád, ako žiť zdravšie. Fajčenie tabaku je podľa neho jedným z najrozšírenejších rizikových faktorov, podieľajúcich sa na vzniku viacerých ochorení. „Bezpečné fajčenie neexistuje. Za úvahu stoja aj ušetrené peniaze za cigarety, ktoré sa dajú využiť lepšie,“ pripomína.

Obmedzme alkohol

V prípade, že sa niekto nevie vzdať alkoholu, mal by podľa odborníka aspoň obmedziť jeho množstvo. Denná dávka by nemala presiahnuť dva alkoholické nápoje u mužov a jeden u žien. Alkohol je podľa odborníka „kalorickou bombou“, absolútnym tabu by mal byť napríklad pred riadením vozidla.

Tibor Baška.
Tibor Baška. Foto: TASR/Andrej Galica

Samozrejmosťou by mala byť zdravá strava. Podľa Bašku stačí vymeniť obilniny za celozrnné varianty. Jedálniček by mal pozostávať aj z ovocia a zeleniny, obmedziť by sa mal príjem kuchynskej soli, živočíšnych tukov a cukrov.

Dobrá je aj voda z vodovodu

Baška zdôraznil, že na uhasenie smädu je dobrá aj voda z vodovodu, ktorá je na Slovensku kvalitná. V prípade, že niekomu chutia sladené nápoje, nemusí sa ich úplne vzdať, ale nemal by ich piť od smädu.

Vyzýva tiež k tomu, aby ľudia boli nielen aktívni, ale naučili sa aj oddychovať. Optimálnych je však 30 až 60 minút primeranej fyzickej aktivity štyri až päťkrát do týždňa.Jej intenzita a druh závisí od kondície, zdravotného stavu a možností. Ak sa ale rozhodnete radikálne zvýšiť vašu fyzickú aktivitu, určite nebude na škodu absolvovať predtým preventívnu lekársku prehliadku a poradiť sa s lekárom,“ povedal.

Treba myslieť aj na duševné zdravie

Súčasťou zdravého života sú aj preventívne lekárske prehliadky. Ich pravidelným absolvovaním možno odhaliť mnoho porúch zdravia v ranom štádiu a predísť rozvinutým ochoreniam. Lieky treba užívať podľa predpisu. „Nevysadzujte svojvoľne liečbu, aj keby sa vám zdalo, že ste zdraví. To platí najmä pre liečbu vysokého krvného tlaku, cukrovky, astmy a iných chronických chorôb,“ zdôraznil.

Myslieť treba aj na duševné zdravie. „Neprechovávajte v sebe hnev, závisť a nevraživosť. Naopak, snažte sa v ľuďoch okolo seba nájsť to dobré a dajte im to najavo,“ dodal Baška.

Už ste čítali?