Pred rokom nepoznali nikoho, dnes Slováci sypú mená vedcov z rukáva. Komu dôverujú najviac?
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Pred rokom nepoznali nikoho, dnes Slováci sypú mená vedcov z rukáva. Komu dôverujú najviac?

Pandémia nového koronavírusu nemá veľa pozitív, medzi jedno z nich však patrí, že Slováci viac dôverujú vedcom.

Pavol Čekan a Boris Klempa — Foto: TASR/Pavol Zachar, Pavel Neubauer

BRATISLAVA 6. apríla - Pandémia nového koronavírusu nemá veľa pozitív, medzi jedno z nich však patrí, že Slováci spoznali vedcov a viac im dôverujú. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse, ktorý na vzorke 1002 respondentov 16. až 18. februára vykonala pre ocenenie ESET Science Award.

Podľa tohto prieskumu sú vedci najdôveryhodnejšími osobnosťami spomedzi tých, ktorí sa vyjadrujú k pandémii, pripomína Slovenská akadémia vied (SAV). Zároveň dodáva, že „oproti minulému roku narástla aj skupina ľudí, ktorí považujú povolanie vedca za dôležité pre spoločnosť“.

Ľudia spoznali vedcov

Povolanie vedca považuje za dôležité viac ľudí ako minulý rok - zatiaľ čo pred rokom ho medzi tri najdôležitejšie zaradilo 19%, tentokrát to bolo 22,1%. Pre pandémiu ľudia taktiež spoznali vedcov. „Kým minulý rok respondenti vo veľkej miere nevedeli spontánne uviesť jediného slovenského vedca, tento rok až 17 % opýtaných spontánne uviedlo Pavla Čekana, ktorý stál za prvými PCR testami vyvinutými na Slovensku,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Verejnosť tiež považuje vedcov za najdôveryhodnejšie osobnosti spomedzi tých, ktoré sa verejne vyjadrujú k zdravotníckym a epidemiologickým aspektom pandémie. Borisovi Klempovi z Biomedicínskeho centra SAV dôveruje až 76 % opýtaných, Pavlovi Čekanovi, ktorý založil firmu MultiplexDX, dôveruje 70 % ľudí a profesorovi Vladimírovi Krčmérymu 69 %. Naopak, politikom v týchto otázkach dôveruje najmenej ľudí.

ESET Science Award

Naopak, iba 33 % opýtaných súhlasí, že úspechy slovenskej vedeckej obce sú dostatočne známe širokej verejnosti. Ocenenie ESET Science Award, ktoré vstupuje do tretieho ročníka, sa preto snaží v ľuďoch vzbudiť záujem o vedu a predstaviť výnimočné vedecké osobnosti pôsobiace na Slovensku.

„Sme veľmi radi, že mená slovenských vedcov sa dostávajú do povedomia ľudí. Veríme, že aj tento rok k tomu prispejeme a ľuďom na Slovensku predstavíme zaujímavé vedecké aj pedagogické osobnosti, ktorých práca nerozvíja len oblasť ich výskumu, ale má aj významný impakt na našu spoločnosť,“ vysvetľuje Paulína Böhmerová, manažérka pre vzťahy s vedeckou komunitou spoločnosti ESET.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…