Dobré noviny
Každodenné hádky, bitky a nezhody. Takto si poradíte so súrodeneckou rivalitou
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Každodenné hádky, bitky a nezhody. Takto si poradíte so súrodeneckou rivalitou

Súrodenecká rivalita
Súrodenecká rivalita — Foto: pexels

Ak doma máte dve a viac detí, tak viete, že sa bojom a hádkam v rôznych podobách nevyhnete. Prečítajte si o tejto rivalite z pohľadu odborníkov.

BRATISLAVA 6. apríla - Každodenné hádky o to, kto dostane viac zmrzliny, o to, aká rozprávka sa bude pozerať a o to, aká kniha sa večer pri uspávaní bude čítať. Ak ste rodičom dvoch a viacerých detí, pojem súrodenecká rivalita je vám pravdepodobne viac než známy.

Pozorovacie štúdie preukázali, že k súrodeneckému konfliktu môže dôjsť až osemkrát za hodinu. Ako píše portál nytimes.com,  psychologicky má súrodenecká rivalita vývojový účel: pomáha deťom zistiť, čo je na nich jedinečné a zvláštne, inak sa to nazýva „diferenciácia“.

To, že sa aj u vás odohráva každodenná súrodenecká rivalita, neznamená, že neexistujú spôsoby, ako ju zmierniť. Tu sú štyri návrhy odborníkov na zvládnutie pohádaných a niekedy až agresívnych súrodencov:

Zistite, čo ich ľahko naštve

„Venujte pozornosť tomu, čo sa má stať skôr, ako vypukne konflikt,“ povedala Sally Beville Hunter, klinická docentka v odbore detských a rodinných štúdií na University of Tennessee v Knoxville. Ak napríklad vaše deti bojujú zakaždým, keď hrajú videohry, uistite sa, že máte dosluch, keď si sadnete k hre. Počúvajte jednotlivé slová alebo tóny hlasu, ktoré používajú a ktoré sú bojovné, a pokúste sa zasiahnuť skôr, ako dôjde k  vypuknutiu konfliktu.

Pomôžte im naučiť sa riešiť konflikty

„Keď sa nálada ustáli, pokúste sa svoje deti posadiť a diskutovať o probléme, najlepšie bez obviňovania,“ radí Mark Ethan Feinberg, profesor výskumu zdravia a ľudského rozvoja na Pensylvánskej štátnej univerzite. Dajte každému dieťaťu možnosť nerušene hovoriť a nechajte ho, aby sa samo pokúsilo prísť na riešenie problému. Takisto radí, že by ste sa mali naučiť vrátiť sa k problémom, keď riešenia nefungujú.

Viac sa dočítate na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?