Bilancia sčítania obyvateľov: Najviac ľudí, vyše 650 000, sa samosčítalo v prvý deň
TASR
TASR

Bilancia sčítania obyvateľov: Najviac ľudí, vyše 650 000, sa samosčítalo v prvý deň

Do elektronického sčítania obyvateľov sa najviac ľudí zapojilo hneď v prvý deň, 15. februára využilo možnosť samosčítania 651 152 obyvateľov Slovenska.

Na snímke tabuľa s logom na budove, v ktorej sídli Štatistický úrad SR na Lamačskej ceste v Bratislave. — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Bratislava 6. apríla (TASR) – Do elektronického sčítania obyvateľov sa najviac ľudí zapojilo hneď v prvý deň, 15. februára využilo možnosť samosčítania 651 152 obyvateľov Slovenska. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovali predstavitelia Štatistického úradu (ŠÚ) SR, prezentujúci prvé zistenia z elektronického zberu dát, v ktorom sa sčítalo 4 844 007, teda 86 percent obyvateľov Slovenska.

Naopak najmenej ľudí sa samosčítalo v piatok 26. marca – do zberu dát sa zapojilo 42.418 ľudí. Posledný deň online sčítania (31. 3.) sa do cenzu zapojilo 108.356 ľudí. Predseda ŠÚ Alexander Ballek vyzdvihol výsledky. „Predčilo očakávania,“ uviedol o prvom elektronickom sčítaní. Upozornil pritom, že odhad účasti v online zbere dát bol na úrovni 70 percent.

Aký bol priemer?

Vyzdvihol prácu a asistenciu samospráv, médií a všetkých, ktorí na sčítaní spolupracovali. Riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ a odborná garantka sčítania Ľudmila Ivančíková upozornila, že denný priemer ľudí, ktorí sa samosčítali, bol 95 000. „Iba v jeden deň klesol pod 50 000 ľudí," dodala.

Za výsledkom vidí reálne nastavenú koncepciu a východiská integrovaného sčítania i vyššiu mieru pomoci v rodinách, kde pomáhali starším členom, ktorí nemajú prístup k online forme sčítania. Do sčítania sa zapojili viac ženy ako muži, v pomere 52:48 percent, aktívnejšie bolo obyvateľstvo v mestách ako na vidieku (55:45 percent).

Asistované sčítanie

Najaktívnejší boli v elektronickom sčítaní v Žilinskom kraji, kde sa samosčítalo 92 percent obyvateľov, lídrom v rámci okresov bolo Námestovo (95 percent sčítaných), v prípade miest nad 50 000 obyvateľov je najviac sčítaných v Banskej Bystrici (90 percent sčítaných), medzi mestami nad 20 000 obyvateľov Čadca (90 percent samosčítaných), nad 10 000 obyvateľov Dolný Kubín (92 percent). Najaktívnejšou obcou nad 5000 obyvateľov sa stal Lendak, kde sa sčítalo 98 percent obyvateľov.

Elektronické sčítanie obyvateľov sa začalo 15. februára, samosčítať prostredníctvom webovej stránky alebo mobilnej aplikácie sa mohli obyvatelia SR do polnoci 31. marca. Nasleduje asistované sčítanie, ktoré musí byť ukončené do 31. októbra. Prvé výhodnotenia by mali byť známe na konci aktuálneho roka. Sčítaniu obyvateľov predchádzalo sčítanie domov a bytov, ktoré sa konalo od 1. júna 2020 do 12. februára 2021.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…