Sú sladučké ako med a starajú sa o ne „dobré“ chrobáčiky. V predajniach už nájdeme prvé jahody zo Slovenska
Inzercia
Inzercia

Sú sladučké ako med a starajú sa o ne „dobré“ chrobáčiky. V predajniach už nájdeme prvé jahody zo Slovenska

Jahody patria medzi najobľúbenejšie druhy ovocia Slovákov, najmä vďaka svojej príjemnej vôni a sladkej chuti.

— Foto: Farma Bruty

BRATISLAVA 6. apríla - Používame ich do koláčov, smoothies či domácich zmrzlín, ale najlepšie chutia len tak, z obľúbenej misky. Na celoročný vysoký záujem o toto ovocie reaguje BILLA, ktorá už teraz, začiatkom apríla, ponúka prvé tohtoročné jahody pôvodom zo Slovenska. Tieto jahody sa volajú Slahôdka a vypestované boli úplne ekologicky.

Prieskum o ovocí a zelenine, ktorý si nechala vypracovať BILLA, zistil, že jahody sú naším najobľúbenejším ovocím. Vyjadrili sa tak viac ako dve tretiny opýtaných. Okrem čerstvosti, ceny a kvality je pritom pre nás dôležité aj to, odkiaľ ovocie a zelenina pochádzajú. Na čoraz väčší záujem po ovocí z domácich sadov BILLA najnovšie odpovedá ponukou prvých slovenských jahôd. Konkrétne ide o jahody s názvom Slahôdka, ktoré sa pestujú na juhu Slovenska v obci Bruty.

Foto: Farma Bruty

Jahody z jedinečného prostredia

V minulých rokoch sme si mohli vychutnávať prvé domáce jahody z fóliovníkov, v ktorých bežne dozrievajú v máji. Ak sme si chceli jahody odtrhnúť sami, na samozber na poliach sme sa mohli vybrať až v júni. Jahody Slahôdky, ktoré už teraz nájdeme v predajniach BILLA, sú ale vypestované v unikátnom skleníku a zasadené počas hlbokej januárovej zimy. „Keďže jahody Slahôdky sú pestované v skleníku, nie sú závislé od zmeny počasia, a tak si ich naši zákazníci môžu v nezmenenej kvalite vychutnávať takmer počas celého roka. Jahody sú zbierané ručne, a to až po úplnom dozretí. To zaručuje nielen ich jasno červenú farbu, ale aj výbornú chuť a prenikavú vôňu, ktorá je príznačná pre poslednú fázu dozrievania,“ vysvetlila Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa BILLA.

Nepoznajú škodlivé postreky

Jahody Slahôdka sa pestujú v modernom skleníku, ktorý je jediný svojho druhu na Slovensku aj v okolitých štátoch. Vyhrievajú ho obnoviteľné zdroje a je v ňom vždy príjemných šestnásť stupňov. Skleník je riadený softvérom, ktorý otvára a zatvára okná tak, aby bola zabezpečená stála cirkulácia vzduchu, teplota a vlhkosť. Ak je slnko príliš silné, zatiahne sa tieniaca fólia. Systém kontroluje aj závlahu a recykláciu vody. Jahody vyrastajú v kvetináčoch s rašelinovým substrátom, ktorý nahrádza pôdu. Zavlažuje ich prírodná dažďová voda, ktorá je pre ne ideálna.

Foto: Farma Bruty

Pestovanie Slahôdok v kvetináčoch v skleníku je veľkou výhodou. Jahody na poliach či vo fóliových tuneloch sa totiž každoročne sadia na rovnakých miestach, pôda tak časom môže byť unavená a nedostatočne vyživená. Rašelinový substrát v kvetináčoch sa však po sezóne recykluje. Následne sa vysadia nové sadenice do nového substrátu.  Skleníkové Slahôdky sú navyše v uzavretom priestore, kde ich pred škodcami chráni prirodzená biologická ochrana, teda dobré chrobáky, pavúky a larvy. Rastliny tak nemusíme postrekovať chemikáliami,“ povedal Peter Kelemen z farmy Bruty. Farma navyše vlastní certifikát, ktorý garantuje bezpečnosť jahôd a tiež zaručuje, že sa pestujú s ohľadom na životné prostredie.

Ako spoznáme kvalitné jahody?

Ak si chceme prezrieť jahody v obchode, mali by sme na to ísť jemne a opatrne. Keď totiž balenia jahôd pretáčame a kontrolujeme zo všetkých strán, môžeme ich nechtiac poškodiť alebo znehodnotiť. Pri výbere jahôd by sme si mali najskôr všímať, odkiaľ pochádzajú. Jahody zo Slovenska sa zbierajú dozreté a na pultoch obchodov ich nájdeme v priebehu pár hodín, sú teda zárukou kvality. „Keď si zákazníci zakúpia výrobok zo Slovenska, vyjadrujú tým vďaku lokálnym producentom. Podpora slovenských pestovateľov a farmárov patrí aj medzi naše priority – už osem rokov ich podporujeme našou privátnou značkou Slovenská farma. Od minulého roka ponúkame výrobky zo Slovenska v našom projekte Doba slovenská, ktorý prejavuje hrdosť na prvotriedne slovenské produkty a ctí si ľudí, ktorí ich s láskou vyrábajú či pestujú,“ povedala K. Kirchnerová.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…