Anglicko čaká veľké uvoľňovanie. Otvoria sa kaderníctva, obchody aj terasy podnikov
TASR
TASR

Anglicko čaká veľké uvoľňovanie. Otvoria sa kaderníctva, obchody aj terasy podnikov

Britský premiér Boris Johnson v pondelok potvrdil, že Anglicko pristúpi k ďalšej fáze uvoľňovania lockdownu.

Britský premiér Boris Johnson — Foto: TASR/AP

Londýn 5. apríla (TASR) - Britský premiér Boris Johnson v pondelok potvrdil, že Anglicko pristúpi k ďalšej fáze uvoľňovania lockdownu. Podľa jeho slov je však priskoro oznamovať, či budú môcť Briti tento rok cestovať na letnú dovolenku do zahraničia. Informovali o tom stanica Sky News a agentúra Reuters.

Druhá fáza zmierňovania epidemiologických obmedzení príde po tom, ako boli splnené všetky stanovené podmienky týkajúce sa očkovacieho programu, zaťaženosti nemocníc, počtu úmrtí či hodnotenia rizika, ktoré predstavujú varianty koronavírusu.

Čo sa môže otvoriť od 12. apríla?

Od 12. apríla tak budú môcť v Anglicku znova otvoriť obchody, kaderníctva, vonkajšie priestory pubov a reštaurácií, posilňovne, knižnice, komunitné centrá i väčšina vonkajších zariadení a atrakcií, ako sú zoologické záhrady, tematické parky či autokiná. Povolené bude aj prenocovanie mimo domova.

Vonkajšie zhromaždenia zostanú obmedzené na šesť osôb alebo dve domácnosti a vo vnútorných priestoroch sa ľudia naďalej nebudú môcť spoločensky stretávať s osobami, s ktorými nežijú alebo s ktorými si nevytvorili „podpornú bublinu“. Všetky deti sa však budú môcť zúčastňovať na všetkých pre ne určených vnútorných aktivitách.

„V pondelok dvanásteho pôjdem sám do pubu a opatrne, no nezvratne zdvihnem pohár piva k mojim perám,“ povedal Johnson na tlačovom brífingu.

Johnsonove varovanie

Varoval však tiež, že koronavírus naďalej predstavuje hrozbu, pričom poukázal na vlny nákazy v iných krajinách. Stále podľa neho nie je tiež jasné, nakoľko silná bude ochrana poskytnutá očkovaním, keď začnú znova rásť počty infikovaných.

Britská vláda medzitým oznámila, že pokračuje v príprave kontroverzných očkovacích „pasov“. Potvrdenia o vakcinácii sa podľa nej „pravdepodobne stanú prvkom našich životov, pokým hrozba pandémie neustane“.

Premiér Johnson uviedol, že dúfa v zrušenie zákazu zahraničných dovoleniek od 17. mája, jeho kabinet však zdôraznil, že s ohľadom na pandémiu a stav očkovania v iných krajinách je na konečné rozhodnutie priskoro. Odporučil preto ľuďom, aby si letné dovolenky v zahraničí neobjednávali, kým sa „situácia neobjasní“.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…