Čo ste o Veľkej noci ešte nepočuli a ako sa oslavuje v rôznych kútoch sveta?
Dobré noviny
Dobré noviny

Čo ste o Veľkej noci ešte nepočuli a ako sa oslavuje v rôznych kútoch sveta?

Prinášame vám prehľad faktov o histórii veľkonočných tradícií a o zvykoch, ktoré sa s týmito sviatkami spájajú v rôznych kútoch sveta.

— Foto: Pexels.com

BRATISLAVA 3. apríla - Veľkonočné sviatky sú v našej kultúre silne previazené s biblickými udalosťami popisujúcimi ukrižovanie a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. História tohto sviatku však siaha omnoho hlbšie do minulosti, do obdobia pred vznikom kresťanského náboženstva. Zmienky o týchto sviatkoch sa datujú už v Mezopotámii či Starovekom Egypte.

Ostara (Ēostre)

Ostara je anglosaskou bohyňou nových začiatkov, plodnosti a nádeje. Jej symboly zahŕňajú zajace, farebné vajíčka a jarné kvety. V dávnych dobách sa na jej oslavu nosilo nové slávnostné oblečenie. Ostara je panenská bohyňa, ktorá vyťahuje zo zeme nový život. Ako bohyňa jari je kráľovnou ríše počatia a zrodenia mláďat ako zvieracích, tak ľudských; v ríši rastlín je vládkyňou opelenia, kvetov a dozrievania ovocia.

Zdobenie vajíčok

Ozdobené veľkonočné vajíčka sa objavujú už v pohanských tradíciách oslavujúcich príchod jari. V kresťanstve sú symbolom nového začiatku a obrody. Počas pôstneho obdobia sa nesmeli vajcia konzumovať. Ich zdobenie a komplikovaná výzdoba bola súčasťou prípravy na koniec pôstu a obdobie osláv.
Foto: Pexels.com

Mince od panovníka

Storočia stará veľkonočná tradícia predstavuje slávnostnú večeru, počas ktorej vladár rozdáva mince starším ľuďom za zásluhy v danej komunite. Táto udalosť je blízka kresťanskej tradícií poslednej večere, počas ktorej Kristus dáva učeníkom svoje telo a krv a nabáda ich, aby milovali a slúžili tak ako on.

Králik a veľkonočné vajcia

Symbol Veľkej noci - králik - je často vyobrazovaný spolu s ďalším symbolom - ozdobenými vajíčkami. Toto na prvý pohľad zvláštne spojenie je staré tisíce rokov.  V antickej mytológií sa objavuje príbeh vtáka, ktorý zomiera od chladu. Bohyňa jari sa nad ním zľutuje a premení ho na zajaca, aby si zachránil život. Aj keď je vták v tele králika, stále znáša vajcia a z vďačnosti ich zdobí pestrými farbami a daruje bohyni.

Veľkonočná omeleta

Vo Francúzskom meste Haux zvyčajne na veľkonočný pondelok varia gigantickú omeletu z 4 500 vajec. Ide o tradíciu, ktorá sa dodržiava od dôb Napoleona Bonaparteho. Ten bol tak ohromený lahodnou chuťou omelety, že ju objednal pre celé mesto.

Påskkärring

Krkolomné slovo označuje veľkonočnú tradíciu vo Švédsku, ktorá sa datuje už od roku 1800. Deti sa obliekajú do farebných krojov, maľujú si tvár a obchádzajú susedné domy, aby susedov potešili pozdravom či malou pozornosťou. Na oplátku dostanú veľkonočnú výslužku – sladkosti, peniaze alebo malé dary.

Veľkonočné praclíky

Praclíky boli významnou súčasťou veľkonočných bohoslužieb. Typická podoba praclíkov vytvorená nemeckými mníchmi predstavuje prekrížené ramená kajúcnika odriekajúceho modlitbu.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…