Dostal som prísľub zvýšenia pomoci pre cestovný ruch o 157 miliónov eur, tvrdí Doležal
TASR
TASR

Dostal som prísľub zvýšenia pomoci pre cestovný ruch o 157 miliónov eur, tvrdí Doležal

Pripomenul, že v súčasnej schéme pomoci cestovnému ruchu, tak ako bola nastavená v septembri 2020, bolo alokovaných 100 miliónov eur.

Andrej Doležal — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 31. marca (TASR) - Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (Sme rodina) dostal na stredajšom rokovaní vlády prísľub na zvýšenie pomoci pre pandémiou postihnuté subjekty cestovného ruchu a gastrosektor o 157 miliónov eur. V jeseni bolo na takúto pomoc vyčlenených už 100 miliónov eur.

„Som veľmi rád, že sa mi toto podarilo na rokovanie vlády predložiť a že bola o tom vecná diskusia. V princípe som dostal prísľub, že na budúcej vláde môžem už predložiť konkrétne uznesenie. Na ministerstve dopravy následne okamžite vypustíme výzvu pre obdobie november až marec,“ priblížil Doležal po stredajšom rokovaní vlády.

Koľko žiadostí už prišlo?

Pripomenul, že v súčasnej schéme pomoci cestovnému ruchu, tak ako bola nastavená v septembri 2020, bolo alokovaných 100 miliónov eur. „Situácia od času, keď sme ju prijímali v septembri 2020 sa dramaticky zhoršila. Oveľa viac ľudí, právnických osôb, sa kvalifikovalo do tejto schémy a oveľa viac sa z tejto pomoci aj čerpalo. To v praxi znamenalo, že tých 100 miliónov eur sa vyčerpalo ešte pre rok 2020,“ spresnil.

Prepady (v tržbách) u subjektov podľa neho však pokračujú. „A ak chceme pomáhať do mája 2021, keď by mohlo prísť k istej obnove trhu, tak potrebujeme zvýšiť túto schému pomoci o 157 miliónov eur. Popri klasickej schéme pomoci tzv. de minimis potrebujeme otvoriť schému pomoci so sumami nad 200 000 eur,“ poznamenal.

Od postihnutých subjektov prišlo podľa jeho slov rádovo 6000 žiadostí o pomoc. „Hovoríme iba o výzve, ktorá bola otvorená od apríla do októbra 2020. Nemohli sme si dovoliť otvoriť schému za obdobie november 2020 až marec 2021, lebo podľa dát, ktoré máme, už na ňu nemáme alokované prostriedky,“ dodal minister dopravy.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…