Kvalifikácia na MS vo futbale: Portugalčania vyhrali v Luxembursku, Ronaldov 103. gól v reprezentácii

Cristiano Ronaldo
Cristiano Ronaldo — Foto: TASR/AP

Úradujúci majstri Európy Portugalci nedopustili prekvapenie a otočili duel A-skupiny v Luxembursku.

Bratislava 30. marca (TASR) - Českí futbaloví reprezentanti utrpeli prvú prehru v kvalifikácii MS 2022, v utorkovom dueli E-skupiny podľahli v Cardiffe domácemu Walesu 0:1. Úradujúci majstri Európy Portugalčania nedopustili prekvapenie a otočili duel A-skupiny v Luxembursku, kde vyhrali aj vďaka gólu Cristiana Ronalda 3:1. Ďalší favoriti si pripísali vysoké víťazstvá, Belgičania rozdrvili Bielorusko 8:0, Holanďania rozstrieľali domáci Gibraltár 7:0.

Portugalčania prehrávali v Luxemburgu od 31. minúty po hlavičke Gersona Rodriguesa, no ešte pred odchodom do šatní sa o vyrovnanie postaral rovnako hlavou Diogo Jota, ktorý dal svoj tretí gól v treťom zápase bojov o MS.

Ronaldov gól

V 51. minúte si otvoril strelecký účet v prebiehajúcej kvalifikácii Cristiano Ronaldo, ktorý sa presadil zblízka po centri Joaa Cancela. Strelil už svoj 103. gól na medzinárodnej scéne a už iba šesť mu chýba k historickému rekordu Iránca Ali Daeiho, ktorý v národnom drese skóroval 109-krát.

Kanonier Juventusu Turín si pripísal už 31. presný zásah v kvalifikáciách MS. V reprezentácii sa strelecky presadil v každom kalendárnom roku od svojho prvého gólu v roku 2004. Výhru favorita poistil desať minút pred koncom Palhinha. Domáci, ktorí dohrávali duel s 10 hráčmi po vylúčení Chanota, sa tak nepostarali o ďalšiu senzáciu po tom, čo v úvodnom kvalifikačnom vystúpení vyhrali v Írsku 1:0.

Drvivá výhra Belgičanov

Európski šampióni vedú skupinu so siedmimi bodmi, rovnaký počet bodov nazbierali aj druhí Srbi, ktorí zvíťazili v Baku nad Azerbajdžanom 2:1. O oba góly hostí sa postaral Aleksandar Mitrovič, víťazný strelil v 81. minúte. Za domácich skóroval z pokutového kopu Emin Mahmudov. Azerbajdžan je bez bodu na poslednom piatom mieste.

Na čele E-skupiny sú sedembodoví Belgičania, ktorí na domácej pôde v Leuvene rozdrvili Bielorusko 8:0, hoci v zápase šetrili viaceré opory. Líder rebríčka FIFA nedal súperovi žiadnu šancu, už v prvom polčase mu nasúkal štyri góly. Po dva presné zásahy strelili Leandro Trossard a Hans Vanaken.

Nečakaná strata Turkov

V druhom zápase „éčka“ Wales pokoril Česko 1:0 vďaka gólovej hlavičke Daniela Jamesa z 82. minúty a pripísal si premiérové body do tabuľky. Oba tímy dohrávali zápas s desiatimi hráčmi. V úvode druhého polčasu sa Patrik Schick zahnal rukou do tváre Connora Robertsa a videl červenú kartu, v 77. minúte sa predčasne porúčal z ihriska aj Roberts, ktorý trafil lakťom do tváre Lukáša Provoda a dostal druhú žltú kartu.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.