Prečo sú dánske deti šťastné? Tajomstvo tkvie v šiestich jednoduchých veciach
Simona Suchánková
Simona Suchánková

Prečo sú dánske deti šťastné? Tajomstvo tkvie v šiestich jednoduchých veciach

Čo sa výchovy týka, v Dánsku vedia, ako na to. Prečítajte si najdôležitejšie piliere, na ktorých ich výchova stojí.

ilustračné foto — Foto: pixabay, pexels/Markus Winkler

BRATISLAVA 30. marca - Hoci je Dánsko maličkou krajinou, od roku 1973 je pravidelne zvolená Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) za krajinu, v ktorej žijú najšťastnejší ľudia na svete. Aké je tajomstvo tohto úspechu? Jednou z teórii je, že ide o to, ako Dáni vychovávajú svoje deti. Spisovateľka Iben Dissing Sandhal a expertka na rodičovské poradenstvo Jessica Joelle Alexander o tejto teórii napísali úspešnú knihu s príznačným názvom Prečo sú dánske deti šťastné?, ktorá bola preložená do 27 jazykov.

V tomto článku sa dozviete, aké sú hlavné piliere dánskej výchovy detí, ktoré vás môžu inšpirovať v tej vašej, pretože vieme, že to nie je vždy jednoduché, zvoliť si ten správny smer a vybrať hodnoty, ktoré chceme priniesť do vlastnej rodiny. Žijeme vo svete plnom rôznych informácií, ktoré nám ukazujú rôzne štýly výchovy. Ináč sa to robí v Amerike, ináč na Slovensku... Dánsky princíp je síce naoko jednoduchý, no ak sa ho chcete naučiť, asi budete musieť byť trpezliví a budete musieť zmeniť viacero vecí, ktoré máme v sebe hlboko zakorenené.  Zrejme sa to však oplatí, keďže ani my a ani Američania, sme nikdy nedosiahli prvenstvo v pocite šťastia. A ako sa v spomínanej knihe píše – zo šťastných detí vyrastajú šťastní dospelí, ktorí budú opäť vychovávať šťastné, odolné a emočne vyrovnané deti. A tak stále dokola.

Filozofia dánskej výchovy stojí na týchto pilieroch:

Radosť z hry

Ak deťom umožníte „voľnú hru“, ktorá je všade skôr podceňovaná, vyrastú z nich vyrovnanejší a prispôsobivejší ľudia. Veľa rodičov si myslí, že takáto neriadená hra je zbytočná a deti sa pri nej nič nenaučia. Snažíme sa svojim deťom neustále plánovať aktivity, krúžky, jazyky... Podľa Dánov je dôležité nechať deťom priestor na vlastné nápady, túžby a kreativitu. Pozor, voľnou hrou však autorky nemajú na mysli trávenie času na počítači či telefóne, ale pobyt vonku, na ihrisku, v prírode, na záhrade či vo svojej detskej izbe, kde sa hrajú tak, ako sa im páči.

Číra autentickosť

Úprimnosť je dôležitá pre naše sebavedomie. Dáni síce nie sú prehnaní idealisti a ani nehovoria deťom, že všetko je perfektné, no ani ich nezahŕňajú kritikou a negativitou. Deti musia vedieť aj to, že v živote sa dejú aj zlé veci a snažia sa ich na ne pripraviť. U nás sa snažíme deti od zla akoby úplne odstrihnúť, aby sme im neublížili a aby nezažívali negatívne pocity. No a výsledkom je to, že nie sú pripravené na realitu, ktorá neskôr príde. Preto sú dánske filmy aj knihy často bez happyendu. Ak by vždy končili dobre, nepodávali by obraz reality.

Otvorená myseľ

Dáni sa snažia vidieť veci optimisticky a túto schopnosť odovzdávajú aj svojim deťom. Schopnosť pozrieť sa na veci z iného uhla, nájsť aj v zlom  niečo dobré, je schopnosť, ktorá dokáže zmeniť život deťom aj dospelým.

Empatia

Vedieť sa vcítiť jeden do druhého nám pomôže pochopiť motívy jeho konania. Žiaľ, empatia nie je vlastnosť, ktorou by sa mohlo pochváliť veľa dospelých, pretože dnešný svet nás učí myslieť na seba. Dáni sa jej však učia v škole, pretože ju považujú za rovnako dôležitú, ako napríklad matematiku. Cieľom je budovanie dôvery a schopnosť zdôveriť sa so svojimi problémami. Pocit, "že v tom nie si sám", je pre dieťa veľmi dôležitý.  

Žiadne ultimáta

Dáni pri výchove nepoužívajú ultimáta, vydieranie, ani tresty, pretože veria, že takýmto spôsobom si rodič nezíska rešpekt, ale iba strach. S deťmi sa dá dohodnúť a nastaviť si pravidlá, len to vyžaduje viac času, trpezlivosti a komunikačných zručností, ako zákaz a príkaz. Dáni zastávajú názor, že demokratický spôsob rodičovstva posilňuje dôveru v rodine a vytvára podmienky pre šťastné detstvo.  

Intimita a útulnosť

Iste poznáte výraz „hygge“, ktorý je dánskym výrazom pre niečo nehmatateľné, domáce, príjemné. Atmosféra, ktorá vytvára pocit domova, bezpečia a spokojnosti. Je to to, čo sa snažíme napodobniť a Dáni to majú prirodzene v krvi. Ich deti žijú „hygge“ každý deň – je to napríklad útulná detská izba, v ktorej sa cítia deti dobre a bezpečne, teplý koláč s čajom od mamy po poobedí strávenom vonku, hranie spoločenských hier pri svetle sviečok v teplých papučiach, spoločné varenie nedeľného obeda... iste viete, čo tým myslíme. Máte "hygge" doma aj vy? Ak áno, určite z vašich detí vyrastú šťastní dospelí.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…