Srdce na dlani má aj trnavská Baterkáreň
Inzercia
Inzercia

Srdce na dlani má aj trnavská Baterkáreň

Dobrovoľnícky projekt reuse centra zarezonoval v celoslovenskej súťaži.

Čítanie deťom. — Foto: Baterkáreň

Trnava 30. marec 2021 –  V marci je na Slovensku zaostrené na dobrovoľníctvo. Súťaž ušľachtilých projektov – Srdce na dlani – vyberala svojich absolútnych víťazov. Získať nomináciu do národného kola pritom nebolo vôbec jednoduché. Trnavskému reuse centru Baterkáreň sa to podarilo.

Dobrovoľníctvo na Slovensku v poslednom období rastie. V súťaži Srdce na dlani pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR zaregistrovali za rok 2020 spolu 287 projektov a ocenili až 91 z nich. Medzi nimi bolo aj trnavské reuse centrum Baterkáreň.

Simona Hlaváčová a Jana Reháková Foto: Baterkáreň

Prestížna nominácia

Národnému finále súťaže predchádzali krajské kolá. Aj keď sama súťaž sa môže pýšiť už 22-ročnou históriou, do aktuálneho ročníka sa zapojilo všetkých osem krajov po prvý raz. Pre zakladateľky Baterkárne Janu Rehákovú a Simonu Hlaváčovú znamená účasť v súťaži veľké zadosťučinenie: „Oslovila nás pani Zuzana Šujanová z neziskovej organizácie Bronco, ktorá naštartovala tradíciu oceňovania v oblasti dobrovoľníctva v Trnavskom kraji. Bolo to veľmi milé a pre nás aj nečakané gesto, pretože sme v Baterkárni nikdy neuvažovali v súťažnom duchu. Pre nás je udržateľný život a pomáhanie a podpora komunite životnou filozofiou – niečím úplne prirodzeným. Veľmi si vážime ocenenie za PODPORU DOBROVOĽNÍCTVA. Osvetu založenú na princípe cirkulárnej ekonomiky robíme v našom reuse centre Baterkáreň s láskou, aj preto sa tešíme, že je našu prácu vidieť a oceňujú ju nielen Trnavčania, ale aj porota v súťaži kvalitných dobrovoľníckych projektov."

Nomináciu nečakali

Do národného kola súťaže porota vybrala len tie najlepšie víťazné projekty z krajských kôl.  Z prvej priečky kategórie Podpora dobrovoľníctva postúpila aj trnavská Baterkáreň. Vzhľadom na protiepidemické opatrenia sa finále konalo 11. marca online. Konkurencia bola veľká. V jednotlivých kategóriách sa napokon umiestnilo osem výhercov.

Foto: Baterkáreň

Túto nomináciu prijímame s obrovskou pokorou. Nečakali sme, že sa ocitneme v rovnakej kategórii napríklad so Slovenským Červeným krížom, ktorého dobrovoľnícka stopa je skutočne obrovská. Zároveň mu blahoželáme k víťazstvu a pevne veríme, že aj naše dobrovoľnícke aktivity vedú hoci malými krôčikmi k veľkému výsledku –  k udržateľnejšiemu životu na našej planéte,“ dopĺňa Jana Reháková. Podľa nej by bolo takmer nemožné udržať všetky aktivity Baterkárne bez pomoci dobrovoľníkov:

Naše projekty by sme nedokázali organizovať bez pomoci dobrovoľníkov, predovšetkým študentov, ktorí na úkor svojho času a bez nároku na odmenu navštevujú Baterkáreň a pomáhajú so všetkým, s čím treba. Sú to mladí ľudia, plní energie a zápalu, ktorí šíria osvetu udržateľného života aj vo svojom okolí. Veľmi im za to ďakujeme.“

Foto: Baterkáreň

Pandémia im baterky nevybila

Obchodno-komunitné centrum Baterkáreň funguje v Trnave už druhý rok a svoje dobrovoľnícke projekty neustále rozširuje. Založili ho mladé aktivistky zanietené pre ochranu životného prostredia bez sponzorov. Financovali ho výlučne z vlastných zdrojov. Ich motivácia robiť osvetu ekologickému a udržateľnému životu neutícha ani vtedy, keď sa obyčajný život pre pandémiu akoby zastavil: „Brány Baterkárne sme pre našich návštevníkov nemuseli zatvoriť vďaka tomu, že fungujeme ako drogéria. Prírodnú kozmetiku si k nám chodia načapovať zákazníci do vlastných nádob, čím šetria životné prostredie a nevytvárajú zbytočný plastový odpad. Naďalej prevádzkujeme aj naše prvé reuse centrum na Slovensku, ale presunuli sme ho viac do online, robíme osvetu a vzdelávame bezplatne,“  informuje Simona Hlaváčová.

Ak sa vám aktivity Baterkárne páčia, jej činnosť môžete podporiť poukázaním 2 % z vašich daní tu: https://cutt.ly/4zNzEEA

Aktuálny program udalostí a viac informácií nájdete na www.baterkaren.sk, facebookovom profile BaterkarenTrnava a instagramovom účte baterkaren_trnava.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…