Dobré noviny
Pravda o migréne a o tom, prečo sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Pravda o migréne a o tom, prečo sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov

Migréna
Migréna — Foto: pexels

Bolesť, ktorá nám dokáže naozaj znepríjemniť život. Ako si pomôcť?

BRATISLAVA 29. marca - Ak ste žena, môžete ju dostať v menštruačnom období alebo pri extrémnom strese alebo únave. Migréna je skutočná a ukázalo sa, že je častejšia u žien. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť.

Fakty od nutričnej terapeutky Claire Barnes

„Zatiaľ čo obe pohlavia môžu trpieť migrénami, tento stav postihuje trikrát viac žien ako mužov,“ hovorí. Ženy tiež prežívajú migrénu inak ako muži. Hlásia chronické bolesti, ktoré trvajú oveľa dlhšie. Migréna je preto významným problémom zdravia najmä u žien.

Prečo je to tak?

„Menštruácia, tehotenstvo a menopauza, ako aj užívanie hormonálnej antikoncepcie a hormonálnej substitučnej liečby môžu ovplyvniť výskyt migrény,“ hovorí Claire. To znamená, že pri chronickej migréne hrajú hormóny významnú úlohu.

Menopauza výskyt migrény dramaticky znižuje

Ako píše portál whateveryourdose.com, až do puberty je výskyt migrény u chlapcov a dievčat zhruba rovnaký. U dievčat je však pravdepodobnejšie, že dostanú prvú migrénu v priebehu roka, v ktorom začnú menštruovať, ako kedykoľvek inokedy v živote. Počas reprodukčných rokov je menštruácia jednou z najvýznamnejších udalostí súvisiacich s výskytom migrénových záchvatov u žien. Aj keď sa migrény môžu v priebehu menopauzálneho roka (roky pred menopauzou) zhoršiť v dôsledku hormonálnych výkyvov, po menopauze výskyt migrény u žien dramaticky klesá a príznaky sa zlepšia alebo úplne vymiznú u 67% postihnutých.

Hormóny hrajú kľúčovú úlohu

Ako vo všetkom, aj tu hrajú kľúčovú úlohu hormóny. Hlavne estrogén. To vysvetľuje, prečo sa menštruačné migrény objavujú bezprostredne pred menštruáciou a počas obdobia bez užívania tabliet u žien užívajúcich kombinované perorálne kontraceptíva. Zdá sa, že keď sú hladiny estrogénu stabilné, má to ochranný účinok proti útokom, ako napríklad v tehotenstve alebo po menopauze. Dôvody, prečo sú niektoré ženy náchylné na migrénu v reakcii na hormonálne zmeny, zatiaľ čo iné nie, sú v súčasnosti nejasné.

Zdravie čriev

„Okrem fluktuácie hormónov je ďalším faktorom, ktorý môže prispievať k vysokému výskytu migrény u žien, zdravie čriev. Syndróm dráždivého čreva (IBS) je tiež častejšie hlásený u žien ako u mužov. U mnohých pacientov s IBS sa pozoruje dysbióza (nerovnováha mikroorganizmov v čreve), ktorá sa považuje za kľúčový faktor stavu. V nedávnej štúdii zverejnenej minulý rok sa zistilo, že ženy trpiace IBS, ktoré tiež trpeli migrénou, mali výrazne horšiu dysbiózu, ako ženy trpiace IBS, ktoré ich nemali. Okrem toho sa preukázalo, že stres má negatívny vplyv na črevný mikrobióm a je tiež jedným z najbežnejších spúšťačov IBS aj migrény, “dodáva Claire. Pomôcť by mohli doplnky živých baktérií a doplnky vitamínu B6.

Ako mnohí z vás vedia, migréna dokáže byť naozaj bolestivá a mučivá. Nehanbite sa vyhľadať pomoc profesionála.

Už ste čítali?