Dobré noviny
Stomatológ Driapsa: Slováci sú na tom so zubami lepšie ako kedysi. Túto vec však stále zanedbávame
Simona Suchánková
Simona Suchánková

Stomatológ Driapsa: Slováci sú na tom so zubami lepšie ako kedysi. Túto vec však stále zanedbávame

Vľavo Ivan Driapsa, ilustračné foto
Vľavo Ivan Driapsa, ilustračné foto — Foto: pexels/Shiny Diamond

Ľudia sa o svoje zuby a zuby svojich detí starajú lepšie ako v 90. rokoch. Percento tých, ktorí nechodia na preventívky vás však nepoteší. 

BRATISLAVA 29. marca - Opýtali sme sa stomatológa MDDr. Ivana Driapsu, v akom stave majú chrup slovenskí ľudia. 
 

Ako na to sme v porovnaní s inými európskymi krajinami, máme chrup v dobrom stave? Staráme sa oň dobre? 

Zubný kaz patrí medzi najrozšírenejšie ochorenia, nakoľko postihuje takmer každého z nás. Objavuje sa už u malých detí, štatisticky ho má u nás takmer 50% detí vo veku 5 rokov. Myslím, že v porovnaní so západnými krajinami Európskej únie sme na tom z hľadiska stavu chrupu o niečo horšie, nakoľko v týchto krajinách si ľudia uvedomujú význam prevencie pred samotnou liečbou. To znamená, že chodia pravidelne na preventívne prehliadky, čím sa dá začínajúci kaz skoro diagnostikovať a následne ošetriť v dobrom štádiu a tým nedôjde k výraznej strate tvrdých zubných tkanív. Neprogreduje tak do pokročilejšieho štádia, kde už hrozia aj možné komplikácie v podobe bolesti a potreby ošetrenia koreňových kanálikov. Ďalším významným faktorom v týchto krajinách je aj neporovnateľné vyššia cena stomatologických výkonov v porovnaní so Slovenskom, takže ľudia si uvedomujú, že pravidelnom prevenciou šetria aj svoje peňaženky.

Chodia ľudia na preventívky poctivo, alebo to stále trošku „flákajú“?

Treba povedať, že v porovnaní s minulosťou sú ľudia čoraz viac informovanejší a chodia pravidelnejšie na preventívne prehliadky k zubnému lekárovi. Ak sa však pozrieme na štatistické údaje Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI), tak v rámci celej Slovenskej republiky tak to až tak ružovo nevyzerá. Z celkového počtu pacientov absolvovalo preventívnu prehliadku v priemere len cca 52% pacientov. Výsledkom preventívnej prehliadky bola potreba ošetrenia chrupu až u 66 % ľudí.

V rozhovore so zubárom sa dočítate:

  • koľko ľudí chodí na preventívne prehliadky?
  • ktoré pohlavie je na tom s prevenciou lepšie?
  • nájdu sa stále ľudia, ktorí vyhľadajú lekára, až keď ich zub bolí?
  • ako ovplyvňujú sociálne siete starostlivosť o chrup?
  • v akom stave majú chrup malé deti?

Je rozdiel medzi ženami a mužmi v tom, ako sa starajú o svoje zuby? Alebo povedzme medzi ľuďmi malých a veľkých miest?

Nerád robím rozdiely medzi ženami a mužmi, ale z môjho pozorovania pravidelnejšie chodia na preventívne stomatologické prehliadky ženy. Nedá sa to samozrejme paušalizovať, ale myslím si, že ženy sú celkovo z hľadiska svojho zdravia viacej disciplinované a častejšie chodia na preventívne prehliadky aj k iným lekárom. Nakoľko pracujem v hlavnom meste, neviem tak presne posúdiť rozdiel medzi návštevou zubného lekára u ľudí bývajúcich na dedine alebo v meste. Ale určite sú rozdiely, súvisia celkovo so sociálno-ekonomickými faktormi.

Stretávate sa s tým, že ľudia chcú mať tip top zuby, ktoré je najviac vidieť a na tých vzadu im až tak nezáleží?  

Áno stretávame sa s tým pomerne často. Frontálne zuby a zuby vo viditeľnom úseku chrupu pri úsmeve trápia ľudí viac. Často je však problém niekde úplne inde ako vzhľad predných zubov a súvisí s celkovým stavom chrupu. V prvom rade je dôležitá funkcia a následne estetika - idú spolu v ruka v ruke, ale z môjho pohľadu je prvoradá funkcia a spolu s estetikou už tvoria harmonický celok. Samozrejme, v dobe instagramu a iných sociálnych sietí, sa s  fenoménom bielych pekných zubov stretávame častejšie ako v minulosti. Ľudia chcú mať žiarivý biely úsmev a často ich menej viditeľné zuby až tak nezaujímajú. Veľa ľudí prišlo v minulosti predčasne o zadné úseky chrupu, následkom čoho došlo k posunom zubov, strate oporných zón a dochádza k opotrebovaniu a väčšej záťaží predných zubov počas žuvania. Výsledkom je opotrebovanie, opticky skrátenie predných zubov, zafarbenie a podobne. Príčinou sú často aj tzv. parafunkcie – mimovoľné pohyby sánky počas spánku, zatínanie, škrípanie zubov, čím sa zuby neustále nadmerne opotrebúvajú.

„ Frontálne zuby a zuby vo viditeľnom úseku chrupu pri úsmeve trápia ľudí viac.“ MDDr. Ivan Driapsa

V akom stave majú chrup naše deti?

Ako som už spomínal, zubný kaz patrí medzi najrozšírenejšie choroby, a je to tak aj v prípade detí. Kazivosť mliečneho chrupu je u nás stále ešte pomerne vysoká. Treba však povedať, že stúpa frekvencia preventívnych prehliadok u detí oproti minulosti, čo je pozitívny faktor.

V porovnaní s minulosťou, napríklad 80. a 90. roky, staráme sa o zuby lepšie?

S nástupom médií a sociálnych sietí sú ľudia určite viac informovaní a vzdelanejší v oblasti starostlivosti o zuby, takže áno, staráme sa o zuby teraz určite lepšie. Ľudia chcú dobre vyzerať, starajú sa o seba a k tomu neodmysliteľne patrí aj pekný zdravý chrup.

„Na Slovensku má v priemere len 30% detí vo veku 5 - 6 rokov zdravý chrup bez kazu. “ MDDr. Ivan Driapsa

Mám pocit, že kedysi to bolo tak, že človek prišiel k zubárovi až keď bolo zle, keď bolo treba trhať a podobne. Sú aj dnes takýto extrémni pacienti alebo je už viac takých, ktorí majú chrup bez kazu? 

Stále sa nájdu ľudia, ktorí nás navštevujú ambulancie len v nevyhnutných prípadoch, keď ich zub bolí alebo sú opuchnutí. Je to ale už menej ako v minulosti, v tomto pozorujeme pozitívny trend. Ľudia by si mali uvedomiť, že prevencia je základ, ktorou v konečnom dôsledku šetria svoje zdravie aj peniaze.

 

 

 

 

 

 

 

Už ste čítali?