Najlepšie rady na cestovanie po svete
Inzercia
Inzercia

Najlepšie rady na cestovanie po svete

Cestovanie je jedným zo spôsobov, ako udržať svoje duševné zdravie funkčné. Čo však v prípade, že cestujete po celom svete?

— Foto: adn

Cestovanie je jedným zo spôsobov, ako udržať svoje duševné zdravie funkčné. Čo však v prípade, že cestujete po celom svete? Mnohí verili, že to môže zmeniť človeka, pretože je vystavený rôznym kultúram. Od prípravy miestnych jedál až po hranie hier Royal Vegas – najdôležitejšia je príprava, vďaka ktorej bude vaša výprava zábavná a bezpečná.

Bezpečnosť a zdravie

Registrujte sa u svojho lekára a poistite sa u svojho dopravcu. Dôsledne skontrolujte a uistite sa, že máte správne očkovanie a či ste si obnovili všetky dôležité predpisy. Spýtajte sa tiež svojho poskytovateľa zdravotného poistenia, aké sú vaše možnosti v prípade núdze v zámorí. Ak chcete pridať ďalšie krytie, zvážte pripoistenie pre vaše cestovanie.

Dôležité je určite si priniesť kópie pasu. Ak dôjde k odcudzeniu alebo strate pasu, chcete si byť istí, že sa stále môžete dostať späť do krajiny alebo preukázať svoje občianstvo. Pre ďalšie zálohovanie nechajte kópiu pasu doma alebo u niekoho, komu dôverujete. Zvážte vytvorenie elektronickej kópie, ktorú môžete tiež uložiť vo svojom e-mailovom účte.

Ak sa chystáte na cestu do Afriky alebo Ázie, zaregistrujte sa na svojom veľvyslanectve. Ak nastane v krajine problém, uľahčí to vašej vláde kontaktovať vás a dostať vás do bezpečia.

Ako je to s peniazmi?

Než pôjdete, vyhľadajte si konverzný kurz danej krajiny. Pred cestou si precvičte trochu matematiku, aby ste získali predstavu o tom, koľko si potrebujete zameniť peňazí a aký je konverzný pomer.

Uistite sa, že vaša kreditná karta bude fungovať v krajine, ktorú navštevujete. Európske banky prešli takmer úplne na bezpečnejšiu technológiu čipov a PINov. Ak potrebujete hotovosť, choďte do banky alebo bankomatu v krajine, ktorú navštevujete. Zmenárne na letisku alebo v okolí mesta majú tendenciu mať veľmi nevýhodné výmenné kurzy. V bankomate alebo v banke vám nebude účtovaných toľko poplatkov a konverzia bude presná.

Avšak je lepšie mať miestnu hotovosť. Nie každé miesto akceptuje kreditné alebo debetné karty. Obzvlášť dôležité miesta, ako sú vlaky alebo autobusy. Pre istotu tiež zavolajte svojej banke alebo poskytovateľovi karty. Ak ste na dovolenke na Bali si môže vaša banka myslieť, že mohlo dôjsť k podvodom, ak sa na Bali stanú transakcie, keď ste z Bratislavy, a z bezpečnostných dôvodov vám kartu zablokujú a vy potom nebudete mať možnosť platiť.

Vstupenky a lístky

Kúpte si lístky na miesta, o ktorých viete, že ich chcete navštíviť alebo vidieť už doma. Zakúpením týchto vstupov vopred budete môcť preskočiť rady a nájsť tiež viac ponúk zameraných na vaše záujmy i lepšie ceny.

Pozrite si aj miestnych sprievodcov, či už na internete alebo v tlačenej forme. A sťahujte si aplikácie ešte pred cestou. Preskúmajte udalosti, ktoré prebiehajú vo vašej destinácii, keď ste tam. Pomôže vám to zabezpečiť, aby ste nepremeškali tie najlepšie udalosti v meste - zábavné veci, ako sú festivaly, prednášky a prírodné udalosti. Nezabudnite tiež vyskúšať niekoľko národných jedál, ktoré si môžete objednať v miestnych reštauráciách. Nechcete predsa opustiť krajinu bez toho, aby ste zažili to, čím je známa.

Elektronika

Prineste si so sebou adaptér nabíjačky. Krajiny majú rôzne veľké zástrčky a napätie. Ak teda chcete používať svoj iPod alebo čítačku kníh, nabite ich. Predlžovací kábel môže byť spôsob, ako nabíjať viac zariadení z jedného adaptéra.

Skontrolujte napätie vašej elektroniky. Nie je nič horšie ako mať adaptér a stále nemôžete používať fén alebo žehličku, pretože napätie nie je pre túto krajinu dosť vysoké.

Okrem toho si určite vypnite roaming pre vaše internetové pripojenie. Ak budete potrebovať internet, môžete sa prihlásiť na wi-fi v hotely alebo na iných verejných miestach. Ako už bolo vyššie spomenuté, stiahnite si aplikácie, ktoré vám pomôžu sa orientovať v meste. Tieto vám taktiež pomôžu nájsť skvelé ponuky v rôznych krajinách a ponúkajú možnosti dopravy.

Batožina a balenie

Zabaľte si do príručnej tašky ďalšiu súpravu oblečenia. Nebuďte jedným z tých cestujúcich, ktorí sú na ceste do hotela v šľapkách a tielku, pretože letecká spoločnosť stratila batožinu a vy si nemáte čo iné obliecť.

Každá letecká spoločnosť má svoje vlastné pokyny, koľko batožiny je možné bezplatne prevážať. Nezabudnite sa pozrieť na to, aké sú pravidlá vašej leteckej spoločnosti, aby ste sa vyhli poplatkom.

A ešte posledný tip - prineste si občerstvenie. Cestovanie do zahraničia je zábava, ale stravovanie v cudzej krajine sa niekedy môže stať ťažkou úlohou. Prineste si malé občerstvenie, ktoré vás nenechá hladovať.

Foto: adn

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…