Dobré noviny
Významný objav: Vedci vyvinuli protilátku, ktorá zaberá na všetky hlavné mutácie koronavírusu
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Významný objav: Vedci vyvinuli protilátku, ktorá zaberá na všetky hlavné mutácie koronavírusu

Nová protilátka
Nová protilátka — Foto: unsplash

Medzinárodný tím vedcov vyvinul dvojitú protilátku, ktorá veľmi účinne chráni pred koronavírusom SARS-CoV-2.

ČESKÁ REPUBLIKA 26. marca - České výskumné laboratóriá z Parazitologického ústavu Biologického centra Akadémie vied ČR a Českého centra pre fenogenomiku v centre BIOCEV v štúdii na myšiach potvrdili, že novo vyvinutá protilátka funguje na všetky tri doteraz známe dominantné mutácie vírusu - britskú, juhoafrickú i brazílsku.

Ako píše portál ct24.ceskatelevize.cz, ďalším prekvapivým zistením štúdie je fakt, že koronavírus dokáže mutovať veľmi rýchlo - v laboratóriu sa stal odolným voči štandardným monoklonálnym protilátkam behom dvoch dní, ale proti dvojitým protilátkam mutovať nedokázal.

Objav predstavili vedci zo Švajčiarska, USA, Talianska, Švédska a Českej republiky v prestížnom vedeckom časopise Nature.

Dve látky v jednej molekule

Dvojitú protilátku vyvinuli švajčiarski vedci z biomedicínskeho výskumného ústavu v Bellinzone. Ako základ použili rôzne protilátky z krvi pacientov, ktorí prekonali covid-19. Tieto prirodzené protilátky sa bežne používajú pri liečbe pacientov, majú ale veľkú slabinu, vírus proti nim dokáže získať odolnosť a liečba potom neúčinkuje.

„Na testovaných myšiach, ktoré sme liečili len touto monoklonálnou protilátkou, vírus neskutočne rýchlo mutoval a stal sa rezistentným už behom dvoch dní. To nikto nečakal a ani predtým nepozoroval. Je to veľký výkričník z hľadiska používania protilátok proti covidu-19,“ povedal Daniel Růžek z Parazitologického ústavu BC AV ČR a Výskumného ústavu veterinárneho lekárstva, ktorý viedol predklinické štúdie. Z tohto dôvodu je potrebné používať zmesi rôznych protilátok, čo je však produkčne zložité a drahé.

Viac sa dočítate na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?