Dobré noviny
Na Uprisingu vystúpi legenda reggae Lee 'Scratch' Perry
SITA
SITA

Na Uprisingu vystúpi legenda reggae Lee 'Scratch' Perry

Jamajčan, známy aj ako Pipecock Jackxon, vystúpi v auguste na Slovensku po prvý raz.

BRATISLAVA 29. mája - Na Uprising Reggae festivale sa tento rok predstaví aj britské zoskupenie Zion Train, britskí reggae a dancehalloví priekopníci Top Cat a Tenor Fly, jamajsko-americký spevák Tarrus Riley s The Blak Soil Band, legenda roots reggae Max Romeo, škótska formácia Mungo\'s Hifi Soundystem s rapperkou Soom T, americká hip-hopová skupina Delinquent Habits, jamajský spevák Ras Zacharri, nemecká skupina Irie Révoltés, dvojica DJ Vadim a Yarah Bravo a ruský spevák Steppa Style.

Vstupenky na festival sú v predpredaji v sieti Ticketportal za 27 eur.Na piatom ročníku Uprising Reggae festivalu, ktorý sa bude konať 24. a 25. augusta na bratislavských Zlatých pieskoch, vystúpi legenda reggae Lee "Scratch" Perry.

Organizátori o tom informovali v pondelok večer na oficiálnej webovej stránka uprising.sk. Lee "Scratch" Perry, ktorý je na scéne od 60. rokov minulého storočia, je priekopníkom reggae i dubu. Pre 76-ročného Jamajčana bude augustový koncert prvým vystúpením na Slovensku.

Perry spolupracoval s velikánmi

Hudobník s občianskym menom Rainford Hugh Perry sa narodil v roku 1936 v Kendale. Svoju hudobnú kariéru odštartoval vo vydavateľstve Studio One Coxsonea Dodda, s ktorým sa však pre finančné problémy rozišiel a neskôr založil viacero vlastných vydavateľstiev.

Za spomenutie určite stojí jeho label Upsetter, v ktorom spolupracoval so štúdiovou skupinou The Upsetters. Tu vydal aj prvý singel People Funny Boy. Iba na Jamajke sa z neho predalo viac než 60-tisíc kópií.

Neskôr si Perry založil štúdio The Black Ark, kde produkoval hudobníkov ako Bob Marley, Junior Byles, The Heptones, The Congos alebo Max Romeo. Pod jeho taktovkou vznikli aj najlepšie kúsky Boba Marleyho, ktorý v ňom videl svojho mentora.

V roku 1977 sa presťahoval do Anglicka, keďže na Jamajke bol pre majetok vystavený napospas zlodejom a žobrákom. V tom istom čase vydal aj veľký hit Police and Thieves, ktorý naspieval Junior Murvin. Túto skladbu interpretovala i punková skupina The Clash. Perry na Britských ostrovoch spolupracoval s viacerými hudobnými velikánmi, napríklad Johnom Lydonom zo Sex Pistols, Robertom Palmerom, Simply Red, Beastie Boys, Paulom McCartneym, Mobym, Keithom Richardsom či Georgeom Clintonom.

Sám sa nazýva bláznom

Lee "Scratch" Perry, známy aj ako Pipecock Jackxon, sa preslávil svojou inovátorskou produkčnou technikou, ale aj veľmi výstrednou povahou a neprehliadnuteľným vzhľadom. Rád šokuje ľudí a často vzbudzuje dojem, že je úplný blázon. Sám seba aj bláznom nazýva. V roku 2003 dostal cenu Grammy za najlepší reggae album Jamaican E.T. (2002), ďalšie dva jeho albumy End Of An American Dream (2007) a Revelation (2010) boli na toto ocenenie nominované. Perry je považovaný za najvýznamnejšieho hudobného producenta v histórii ska, reggae a dubu a má veľkú zásluhu na vývoji, rozšírení a najmä akceptovaní reggae a dubu po celom svete. Magazín Rolling Stone ho v roku 2004 zaradil medzi 100 najväčších umelcov všetkých čias.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…