Vyznajte sa vo vŕtaní alebo Ktorý vrták použiť, aby ste to nezvŕtali
Inzercia
Inzercia

Vyznajte sa vo vŕtaní alebo Ktorý vrták použiť, aby ste to nezvŕtali

Správne vyvŕtať do steny dieru môže byť niekedy veda. Zatiaľ čo skúsení domáci majstri zvládnu vybrať správny vrták aj po slepiačky, začiatočníci obvykle siahnu po tom prvom, ktorý im padne do ruky. Že je to váš prípad? Prečítajte si malého sprievodcu vrtákmi. 

Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Výber správneho náradia a materiálu je polovicou úspechu každej výzvy domáceho majstra. Taká vŕtačka je všestranným pomocníkom, ktorý vám pomôže s každou výzvou. Lenže s nesprávnym vrtákom bude aj tá najlepšia vŕtačka v koncoch. Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky je nutné používať výhradne ten vrták, ktorý je určený na konkrétnu prácu.

Vrtáky do dreva

Vrtáky do dreva sa vám zídu na prácu s akýmkoľve drevom a sú k dispozícii v širokej škále veľkostí aj dĺžok. Všeobecne sa tento typ vrtákov delí na hadovité, špirálovité alebo ploché. Hadovité vrtáky majú malý hrot na špičke a vďaka ostriu na oboch stranách vŕtajú čisté a rovné otvory. Špirálovité vrtáky sú zakončené jemnou drážkovanou špičkou a primárne sa používajú na vŕtanie veľkých a hlbokých otvorov. A na koniec ploché vrtáky  - tie sú zakončené hrotom a sú vhodné na vŕtanie na ťažko prístupných miestach.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pixabay

Vrtáky na kov

Vrtáky na kov často nájdete tiež pod názvom HSS vrtáky. Sú typické čiernou farbou a zvyčajne si za ne priplatíte. Tieto vrtáky sú totiž z časti kobaltové alebo potiahnuté vrstvou titánu. Vďaka tomu sú podstatne odolnejšie a zvládnu tak prevŕtať kov, drevo aj plasty. Do kovu nimi vŕtajte vždy kolmo a s prestávkami aby sa vrták neprehrial. Mäkké kovy, ako je cín, mosadz alebo olovo, vŕtajte s niekoľko minútovými prestávkami. Okraje dier sa totiž pomerne rýchlo tavia a kov sa potom namotáva na vrták, čím ho ničí.

Vrtáky do kameňa a ďalších materiálov

Posledným typom, zo základných vrtákov, sú tie na kameň. Prevŕtajú v podstate akýkoľvek typ muriva, či už kameň alebo tehlu. Každá hrana na hrote vrtáku je zakončená špičkou z tvrdeného materiálu. Na vŕtanie tvrdších hornín, ako je mramor alebo žula, však potrebujete špeciálny diamantový vrták. Na sklo, dlaždice a panel potom používajte špeciálne vrtáky so špičkou zo spekaných karbidov.

Väčšinu vrtákov kúpite vo veľkom množstve veľkostí a v rôznej kvalite. Ak vŕtate často alebo máte pred sebou náročnejšiu rekonštrukciu, zaobstarajte si celú sadu vrtákov naraz. Do takejto sady sa jednoznačne oplatí investovať. Lacné vrtáky vás totiž ľahko oklamú vzhľadom, ale pri samotnej práci nič nevydržia.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…